1 komentārs

Pērn deguši 467 hektāri meža, un šī teritorija pielīdzināma 630 futbola laukumu platībai. Lai ugunsgrēkā cietušais mežs pilnībā atjaunotos, ir nepieciešami 7 gadi, ja cietušas koku saknes, – pat 50 gadu.

Pirms gada Medempurvā notika viens no lielākajiem pērnā gada meža ugunsgrēkiem. Izdeguši 7 hektāri meža, un dūmus toreiz varēja redzēt pat no Dienvidu tilta Rīgā. Augstās bīstamības ugunsgrēks tika dzēsts 3 dienas, iesaistot arī Nacionālo bruņoto spēku helikopteru. Šodien Medempurvā var redzēt, ka mežs jau sācis lēnām atjaunoties, tomēr eksperti uzskata, ka, lai tas atgūtos pilnībā, ir nepieciešami 6 līdz 7 gadi.

Staigājot pa Medempurvu gadu pēc ugunsgrēka, Valsts meža dienesta pārstāvis Zigmunds Jaunķiķis saka, ka kopumā mežs izskatās veselīgāks nekā varēja būt. Paglābis tas, ka uguns netika pie koku saknēm. Ja tas būtu noticis, meža atjaunošana pēc ugunsgrēka varētu ilgt pat 50 gadus.

Zigmunds Jaunķiķis
VMD Meža un vides aizsardzības daļas vadītāja vietnieks

Mazie kociņi, kas ir cietuši ugunsgrēkā, diez vai atjaunosies, bet lieli koki, kuriem ir biezāka miza, visticamāk, izdzīvos. Šāds te purvains mežs atjaunojas ātrāk. Kur iet bojā lieli koki, tur atjaunošana ir daudz, daudz ilgāk, kamēr koks sasniedz tādu vecumu, kādā viņš bija ugunsgrēka laikā.

Aivars Kovals bija Medempurva ugunsgrēka dzēšanas darbu vadītājs. Ugunsdzēsējs saka, ka toreiz primārais bija novērst bīstamību, ka uguns sasniegs tuvākās mājas, kuras ir vien 500 metru attālumā.

Aivars Kovals
Babītes Meža ugunsdzēsības stacijas vadītājs

Vēja virziens diemžēl bija uz apdzīvotās vietas Medemciems pusi, un bija liela iespējamība, ka mēs to varētu laikus neapstādināt, pirmkārt. Otrkārt, ar ļoti lielu temperatūru dega saknes un pienākt klāt tuvāk par kādiem 20-30 metriem nebija fiziski iespējams. Tāpēc tika pieņemts lēmums izsaukt helikopteru.

Šis bija otrais meža ugunsgrēks, kura dzēšanai tika izmantots Nacionālo bruņoto spēku helikopters. Šogad, par laimi, tik liela ugunsnelaime nav bijusi, lai sauktu talkā helikopteru. Tomēr meži deg arī šogad. Viens no lielākajiem Ziemeļkurzemē, kur dega desmit hektāru.

Meža ugunsdzēsēju ekipējums atšķiras no glābēju ugunsdzēsēju ekipējuma. Šāds apģērbs nav tik ļoti smags, taču arī tajā ir ļoti karsti. Visā šajā ekipējumā ugunsdzēsējiem ir ne tikai vairākas stundas jādzēš meža ugunsgrēks, kura temperatūra mēdz sasniegt vairākus simtus grādu, bet arī visu laiku jāuzmanās, lai virsū neuzkrīt koks. Tieši tas sagādā lielāku bīstamību ugunsdzēsēju darbā.

Ugunsnedrošais periods šogad sākās 1. maijā, un to meža ugunsdzēsēji raksturo kā salīdzinoši mierīgu. Astoņos mēnešos dzēsti 348 meža ugunsgrēki 146 hektāru platībā. Meža ugunsdzēsēju rīcībā ir 16 speciāli aprīkotas lielās dzēšanas automašīnas, kā arī vairāki pikapi, kurus izmanto, kad ir nepieciešams izbraukt pa ļoti aizaugušiem meža ceļiem.

TOP komentāri

  • Milly Hrőnikas Rhydzinsky
    0 0 0

    Milly Hrőnikas Rhydzinsky

    Jauna mervieniba futbola laukumi...
    😂😂😂

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl