“Mēs šeit esam, lai palīdzētu Latvijā nodrošināt mieru,” ASV gaisa spēku karavīri par savu dzīvi Latvijā

8 komentāri
“Mēs šeit esam, lai palīdzētu Latvijā nodrošināt mieru,” ASV gaisa spēku karavīri par savu dzīvi Latvijā
Foto: LETA / EPA

Donalds Tramps visa gada garumā turpināja izturēties silti pret Kremli, bet diezgan auksti pret amerikāņu sabiedotajiem Eiropā. Un par NATO viņš turpināja runāt kā par amerikāņu finansētu apsardzes firmu, kurai ir nekaunīgi klienti jeb rēķinu nemaksātāji.

Tā Tramps izteicās vēl vien pirms dažām nedēļām. Klausoties viņa vārdos var rasties bažas par NATO nākotni. Taču interesanti, ka praktiskajā līmenī šādām bažām pagaidām nav pamata, jo NATO sabiedroto klātesamība Austrumeiropā šogad palielinājās un arī galvenie sabiedrotie amerikāņi ir tepat, lai raidītu signālu Krievijai, ka šeit tādas lietas kā Ukrainā cauri neies.

Ciemos pie Donalda Trampa mums diemžēl neizdevās nokļūt. Tā vietā “TV3 Ziņas” viesojās tepat Lielvārdē pie gaisa kavalēristiem no Teksasas, Kalifornijas un Havaju salām. Latvijā jau trīs mēnešus atrodas Rakela Alvareza, kura ir pirmās gaisa kavalērijas brigādes virsseržante un lidojumu satiksmes kontroliere. Kapteinis Kails Džensens ir pilots un rotas komandieris un Latvijā atrodas jau divus mēnešus.  Nuī Kāloa ir ASV armijas apakšvirsnieks, Melnā vanaga helikoptera pilots, kurš Latvijā ieradies pirms viena mēneša.

Lielvārdes gaisa spēku bāzes angārā ir silti un mīlīgi, kur blakus glabājas armijas helikopters, bet šis, lūk, ir “Melnais vanags”. Šeit Lielvārdes bāzē Jauno gadu sagaida kopumā pieci šādi Melnie vanagi. Un Rakele, Kails un Nuī un vēl septiņdesmit amerikāņi ir tie, kuri šiem pieciem Melnajiem vanagiem palīdz būt nepārtrauktā gatavībā lidot, ja nu tas būtu nepieciešams.

Helikopteru izmanto tam, lai kaujas situācijā varētu ātri pārvietot karavīrus un ekipējumu. Un karavīri Lielvārdes bāzē smagi trenējas un katru dienu strādā, lai nebūtu starpības, vai jāved amerikāņu karavīri, vai latvieši vai igauņi, lai visi zina, kas ir darāms?

Rakele strādā gaisa kontroles tornī un rūpejas par lidojumu drošību

Rakele Alvareza
Lidojumu satiksmes kontroliere

 Es rūpējos par to, lai lidotu droši, lai visiem pietiktu vietas un helikopteri nesaskrietos.

Karavīri uz jautājumu, vai viņi varētu pārsēsties uz Latvijas armijas helikopteru un ar to arī palidot, vai tas būtu pārāk sarežģīti, ir diezgan droši, ka būtu jāpiešaujas, bet viņi spētu lidot ar jebkuru helikopteru.

Nuī Kāloa
Melnā Vanaga helikoptera pilots

Kādas divdesmit vai trīsdesmit minūtes būtu japapēta. Jo sviras panelī izvietotas citādāk; es pieņemu, ka iedarbināšana arī atšķiras. Tas ir tā kā no vienas mašīnas pārkāpt citā. Būtu jāpiešaujas, bet jebkurš no mums spētu lidot ar jebkuru helikopteru.

ASV karavīri, kas atrodas dienestā, nevar par politiku sevišķi daudz runāt, kā arī cenšās no šiem poltiskajiem strīdiem norobežoties un koncentrēties darbam.

Kails Džensens
Pilots un rotas komandieris

Mēs bruņotajos spēkos īpaši lepojamies ar to, ka esam nepolitiska organizācija. Mēs pastāvam tāpēc, lai aizsargātu savu valsti. Tāpēc mēs kā karavīri apzināti norobežojamies no politiskiem strīdiem, be tā vietā vienkārši koncentrējamies uz to uzdevumu, kas mums dots.

Kails, Nuī un Rakela Latvijai vēl laimi un drošību, kā arī cer, ka viņi spēj latviešiem palīdzēt, lai mums būtu miers.

Nuī Kāloa
Melnā Vanaga helikoptera pilots

Gan amerikāņiem, gan latviešiem novēlētu vienkārši – laimi viņu dzīvē. Un cerams šeit mēs, amerikāņi, latviešiem varam palīdzēt, lai jums būtu miers.