“Mēs mirsim strādājot!” ekonomists ieskicē iespējamās vecumdienas

15 komentāri

Ekonomists Mārtiņš Kazāks TV3 Ziņu un pētnieciskās žurnālistikas centra “Re:Baltica” organizētajā diskusijā diezgan pesimistiski izteicās par Latvijas iedzīvotāju darba mūža ilgumu, ja Latvijas politiķi turpinās “stiept gumiju”

Kazāks akcentēja, ka ir ļoti svarīgi dot iespēju cilvēkiem un sistēmu veidot tādu, lai Latvijas iedzīvotājs spēj būt darba tirgū noderīgs, jo ļoti daudz šo zemo prasmju vairs nebūs vajadzīgas, tāpat arī ļoti būtiska ir izglītība un veselība.

Mārtiņš Kazāks
Swedbank ekonomists

Mēs visi strādāsim krietni ilgāk, nekā mēs visi iedomājamies. Mēs mirsim strādājot! Nu varbūt nestrādās vairs piecas un sešas dienas nedēļā, bet mazāk, bet visi būs spiesti strādāt tāpēc, ka mēs vienkārši dzīvosim ilgāk. Ja mēs skatāmies uz igauņiem, tad viņiem iedzīvotāju skaits nesarūk, līdz ar to plinti krūmos mest nevar. Nevajag domāt, ka te viss būs pazudis, un pēc 20 gadiem mēs būsim tikai pusotrs miljons. Tās lietas var mainīties krietni ātrāk un pozitīvā virzienā. Mēs nevaram vilkt gumiju un teikt, – tagad mēs atrisināsim dzimstības jautājumu, bet pēc pieciem gadiem ķersimies klāt izglītības jautājumiem, tas viss ir jādara vienlaikus.

Ekonomists norāda, ka politiķu neizdarītais darbs ir “gumijas stiepšana” un nedarīšana, jo visas lietas ir jādara vienlaikus. Viņš arī akcentē, ka robotizācijas dēļ liela daļa no pašlaik strādājošajiem zaudēs darbu, jo viņu prasmes vairs nebūs vajadzīgas.

Jāskatās, vai šie cilvēki būs spējīgi iegūt jaunas prasmes, vai valsts būs izveidojusi to vidi, lai šie cilvēki būtu spējīgi šīs prasmes iegūt. Ja tas netiks izdarīts, tad šie cilvēki braukšot prom.

15 komentāri