“Mēs esam draugi, mēs esam brāļi!” Uz Latvijas un Lietuvas robežas Grenctālē svin “Baltijas ceļa” 30 gadus

3 komentāri

Vēlā piektdienas pēcpusdienā uz Latvijas un Lietuvas sadraudzību apliecinošo pasākumu bija pulcējušies vairāki simti cilvēku. Latvijas prezidenta Egila Levita un Lietuvas prezidenta Ģitana Nausēdas tikšanās notika Lietuvas pusē, un jāatzīst, ka lielais vairums sanākušo arī bija lietuvieši.

Daudzi no iedzīvotājiem, kuri ieradušies uz Grencāles robežpunktu, savulaik tieši šeit stāvēja “Baltijas ceļā”, sadevušies rokās ar saviem brāļiem no kaimiņu tautas.

”Es stāvēju tieši pie Latvijas robežas. Tur bija puķes, es tur biju! Ļoti labas atmiņas. Bija tāda eiforija, pat nevar izstāstīt. Mēs esam draugi, mēs esam brāļi!” saka Baltijas ceļa dalībniece Broņa.

”Mēs mīlam Latviju. Latvieši brauc pie mums, mēs pie viņiem – uz jūru braucam!” teic “Baltijas ceļa” dalībniece Vanda.

Pasākumā visapkārt plīvoja galvenokārt Lietuvas karogi – tie bija piestiprināti gan pie sabraukušo pasākuma dalībieku auto, gan pie garāmbraucošajām mašīnām, kuru šoferi sveica sanākušos ar auto skaņas signāliem.

Lietuvietis Vits ieradies ar 30 gadus senu Lietuvas karogu, kas plīvojis “Baltijas ceļā” un Atmodas laikā pabijis arī Rīgā: “Pirmo reizi šis karogs tika izkārts 1989. gada februārī. Pēc tam “Baltijas ceļā”. Pēc tam arī 13. janvāra notikumos Lietuvā, 14. janvārī jau aizceļoja uz Rīgu. Tāpēc, ka pie mums bija nomierinājusies situācija, bet Rīgā atkal kļuva ”karsti”.”

”Es jūtos ļoti laimīga, ka mēs esam panākuši ļoti daudz, ka tiekam uzklausīti Honkongā, Andalūzijā un Barselonā, un kur vien nepagriezies – zina Latviju, Lietuvu, Igauniju, lielā mērā pateicoties “Baltijas ceļam”. Mēs bijām vieni no tiem, kas ļāva kļūt brīvai arī Eiropai, jo mēs sagrāvām Berlīnes mūri, tieši sākot ar Baltijas ceļu,” gandarījumu pauž 4. maija deklarācijas kluba” prezidente Velta Čebotarenoka.

Levita un Nausēdas tikšanās tieši uz robežas apliecina Latvijas un Lietuvas valstu vienotību un draudzību gan pirms 30 gadiem, gan tagad. Kopš 2007. gada šeit vairs nav robežkontroles punkta, un abu valstu iedzīvotāji var brīvi pārvietoties viens pie otra. Prezidenti izteica pateicību toreizējiem “Baltijas ceļa” dalībniekiem par viņu drosmi.