Joprojām būvniecību Latvijā apgrūtina liels birokrātiskais slogs

6 komentāri

“Mēs cēlām malkas šķūni un gandrīz prātā sajukām – kamēr kārtojām papīrus, būvatļaujai termiņš beidzās,” šis ir tikai viens no neskaitāmajiem Latvijas iedzīvotāju bēdu stāstiem, ar kādu birokrātijas sienu jāsaskaras, būvējot ne tikai jaunu privātmāju, bet pat šķūnīti.

Iedzīvotāji piktojas uz būvvaldēm, bet tās uzsver – saskaņošanā iesaistītas ļoti daudzas iestādes, kas nekur nesteidzas. Cerības tiek liktas uz jaunieviesto e-saskaņošanas sistēmu.

Pēc TV3 Ziņu aicinājuma sociālajos tīklos dalīties par birokrātiskiem sarežģījumiem, ceļot privātmāju, atsaucās daudz cilvēku. Viņu lietas aizvien iestrēgušas valsts iestāžu gaiteņos, tādēļ kameras priekšā nevēlas stāties, taču piekrīt izstāstīt savu pieredzi gan telefona sarunās, gan virtuāli.

Bieži vien iedzīvotāji sūdzas tieši par būvvaldēm, uzskatot, ka procesus bremzē šī iestāde. Tā kādā Pierīgas pašvaldībā ģimene jau divus gadus vāc papīrus, lai beidzot uzbūvētu māju.

“Kamēr mēs šo visu taisām, tikmēr būvvaldes vadītāja ir nomainījusies. Pa diviem gadiem tik daudz cilvēku nomainījušies, ka – kā tu iesniedz papīrus, tā ir kāds cits vietā. Izlabo visu un atnāc, un cits cilvēks saka: nē, šitā nevar,” stāsta Dace, kura cer saskaņot ēkas būvniecību.

Rīgas Būvvaldē skaidro, ka ķēde ir krietni garāka, tādēļ arī atļaujas iestieg birokrātijas džungļos.

“Ir nepieciešams saņemt citu institūciju tehniskos noteikumus, saskaņojumus. Šādas institūcijas ir vairākas – siltumapgāde, ūdens, elektrība, optiskie tīkli, tā tālāk. Citos gadījumos arī vides institūcijas,” norāda Rīgas būvvaldes vadītājs Inguss Vircavs.

Būvniecību uzraugošā Ekonomikas ministrija mierina, ka birokrātisko slogu nometīs jaunā elektroniskā sistēma, kur visas atļaujas varēs pieprasīt vienuviet, un futbolēšana tikšot pārtraukta. Pilnā sparā uz visiem 100% sistēma sāks darboties šogad.

Ekonomikas ministrijas Būvniecības politikas departamenta direktore Olga Feldmane skaidro: “Viena no lietām, ko gribam iestrādāt, ir klusēšanas piekrišanas princips. Lai negaidītu atbildi. Ja neesam saņēmuši termiņā, uzskatam, ka ir saskaņots. Esam palaiduši elektronisko saskaņošanu. Ja process ir dārgs un neefektīvs, cilvēkiem ir vēlme to darīt nelegāli. Ir grozījumi vispārīgajos būvnoteikumos.”

Pašreiz būvniecības ieceres saskaņošanas laiks teorētiski ir 190 darba dienas. Mērķis ir samazināt šo laiku līdz 70 darba dienām.

6 komentāri