Mēnesī Latvijā atklāj 15 jaunus suņu saslimšanas gadījumus, aprīlī – 20, secina pētnieki

Komentāri

Suņiem letālā slimība vēršas plašumā – barības vada paplašināšanās atklāta arī suņiem Igaunijā. Tikmēr tās cēloņus šobrīd pēta jau divas neatkarīgas pētnieku grupas, bet analīzes tiek veiktas ASV.

Pēc tam, kad valsts pārtrauca finansēt suņiem letālās slimības izpēti, mēneša laikā labdarības organizācijas ziedot.lv mājaslapā savākti vairāk nekā 22 000 eiro, lai līdzšinējā slimības izpētes komanda četru cilvēku sastāvā turpinātu darbu pie suņiem nāvējošās sērgas cēloņu noskaidrošanas.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Foto

Pētnieku grupas vadītāja stāsta, ka ziedojumi jau tiek izmantoti, un šonedēļ slimo suņu audu un asins paraugus sāks pētīt ārvalstu eksperti.

Līdz šim ne audu paraugos, ne arī barībā kaitīgās vielas nav izdevies atrast, taču pētnieki norāda, ka izslēdzamo vielu saraksts ir ļoti plašs.

Šobrīd pētnieki strādā kā neatkarīga izpētes komanda un darbojas Latvijas Veterinārārstu biedrības uzdevumā. Iepriekš līdzfinansēt nepieciešamo summu pētījuma turpināšanai piedāvāja arī suņu barības ražotājs, kura vārds publiski tiek piesaukts saistībā ar šo sērgu.

Aivars Podnieks, AS Tukuma Straume valdes priekšsēdētājs

Pētnieki no šī atbalsta attiecās. Protams, man nav saprotams, kāpēc, tāpēc mēs paši nolēmām sazināties ar ārzemju ekspertiem, lai varētu viest skaidrību šajā situācijā. Neskatoties uz to, ka pētnieki jau tā ir iztērējuši 45 000 nodokļu maksātāju naudu un vienīgais rezultāts ir nomelnota preču zīme, ir nomelnota kompānija.

Tas nozīmē, ka šobrīd paralēli top divi neatkarīgi pētījumi. Barības ražotāja pasūtītā pētījuma rezultāti būšot zināmi 2-3 mēnešu laikā. Tikmēr saistībā ar šo konkrēto suņu barību matemātiskus aprēķinus par daudzajām sakritībām veicis arī profesors Andris Ambainis – viena no autoritātēm zinātnes jomā.

Andris Ambainis, matemātikas profesors

No maniem matemātiskajiem aprēķiniem sanāk, ka, ēdot Dogo, risks saslimt ar šo suņu saslimšanu sunim pieaug vairāk nekā 60 reizes, un tā ir ļoti liela atšķirība. Tas ir spēcīgs netiešs pierādījums, ka ar šo pārtiku kaut kas nav kārtībā.

Profesors aprēķiniem izmantojis pētnieku sniegtos datus, kā arī barības ražotāja apgalvojumus par to, cik daudz suņu Latvijā ēd konkrēto barību. Slimības izpētes grupa saņēmusi arī ziņas, ka slimība ar konkrēto barību tiek saistīta arī ārpus Latvijas.

Paši suņu īpašnieki bažīgi raugās uz situācijas attīstību. Sociālajā vietnē Facebook pat izveidota domubiedru grupa, kurā suņu saimnieki dalās pieredzē par šo slimību un tās sekām viņu ģimenēs. Arī ielās uzrunātie suņu saimnieki atzīst, ka ir dzirdējuši par šo sērgu.

Slimības izpētes komanda komplektē arī speciālu suņu kontroles grupu, lai salīdzinātu riska faktorus. Šie rezultāti būšot zināmi jūlija beigās. Tas ir aptuveni tajā pašā laikā, kad rezultāti varētu būt apkopoti arī ražotāja pasūtītajam pētījumam.

Video

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl