Komentāri

Lielu interesi raisījusi iespēja ielūkoties melno stārķu ikdienā – jau otro gadu pie kādas ligzdas Zemgalē ierīkota tiešsaistes kamera. Putnu draugi var vērot, kā gandri ierodas ligzdošanas vietās, perē olas un rūpējas par mazuļiem. Diemžēl šo aizsargājamo putnu ir palicis šaušalīgi maz – mazāk par 200. Un viss liecina, ka arī šis gads melnajiem stārķiem izdzīvošanas ziņā nebūs viegls.

Abu stārķu – Ozola un Zīles – ligzda atrodas Zemgales mežos, nelielas upītes krastā, kādā vecā ozolā. No ziemošanas vietām mājās putni atgriezās marta beigās un jau gatavojas ģimenes pieaugumam – ligzdā parādījusies jau pirmā ola. Taču ornitologi šaubās, ka šogad būtu sagaidāms liels dējums.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Māris Strazds, ornitologs

Viņi nekad nesāk perēt pēc pirmās olas. Šorīt izdēja un jau pēc stundas tēviņš sāka sēsties virsū. Prognozes ir šausmīgi slidena lieta, bet es riskēju prognozēt, ka nebūs vairāk par trim olām. Varbūt pat tikai divas, jo ir zināms, ka olu skaits ligzdās ir tiešā sakarā ar ūdens daudzumu apkārtējo teritoriju upēs.

Šis gads gandriem nebūšot viegls arī barības meklējumos. Pērnā vasara bija sausa, un novērots, ka pēc liela sausuma nākamajā gadā stārķiem var nākties badoties. Tas slikti ietekmē arī ligzdošanu.

Foto

Māris Strazds, ornitologs

Varētu būt, ka tam ir tiešs sakars ar varžu nārsta sekmēm nākamajā gadā. Vai arī neizaug iepriekšējā gada vardītes. Un šogad nav attiecīgi tik daudz. Vardes melnie stārķiem nav galvenā barība, bet tā būtiska papildbarība. Ja ir daudz, ir labi, ja nav – tad kā nu ir zivtiņām, tā ir.

Pagājušajā nedēļā putnu draugus ielīksmoja mīlas trijstūris stārķu ģimenes vidū – nesagaidījis ierodamies Zīli, Ozols atrada jaunu sirdsdāmu. Taču romantika ilgi neturpinājās, jo drīz vien ieradās īstā ligzdas saimniece.

Melnais stārķis ir augumā mazliet mazāks par balto stārķi. Šī putnu suga ir reti sastopama, tāpēc ir īpaši aizsargājama. Pētnieki lēš, ka Latvijā varētu būtu palikuši mazāk nekā divsimt gandru.

Iespēja gandrīz kā klātienē vērot melno stārķu sadzīvi ir radījusi milzu interesi – pērn ligzdai bija aptuveni 620 tūkstoši skatītāju.

Video

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl