Meksikāņu viendzimuma pāri nu drīkst laulāties savas valsts vēstniecībās. Vai tas būs iespējams arī Latvijā?

8 komentāri
Meksikāņu viendzimuma pāri nu drīkst laulāties savas valsts vēstniecībās. Vai tas būs iespējams arī Latvijā?
DMITRIJS SUĻŽICS, F64

“Laulība ir cilvēku, nevis valsts lēmums” – šos vārdus teicis Meksikas ārlietu ministrs brīdī, kad paziņoja par to, ka šīs valsts vēstniecībās un konsulātos visā pasaulē Meksikas pilsoņi drīkstēs slēgt laulību neatkarīgi no viņu dzimuma. LNT skaidroja, vai tas nozīmē, ka turpmāk, piemēram, homoseksuāli Meksikas pilsoņi drīkstēs laulāties arī Latvijā.

“Laulības ir cilvēku, nevis valsts lēmums.” Ar šādiem vārdiem 16. maijā savu paziņojumu noslēdza Meksikas ārlietu ministrs. Tas paredz, ka turpmāk Meksikas pilsoņi vēstniecībās un konsulātos ārpus Meksikas drīkst reģistrēt laulības neatkarīgi no dzimuma.

“Meksikas vēstniecības un konsulāti vienmēr ir drīkstējuši reģistrēt Meksikas pilsoņu laulības.” Šīs valsts goda konsuls Latvijā Karloss Aredondo skaidro, ka meksikāņiem laulāties savas valsts pārstāvniecībās citās valstīs nav nekas neparasts. Jaunums ir tas, ka turpmāk tas būs ļauts arī viendzimuma pāriem.

“Tagad kopš 16. maija visi konsulāti un vēstniecības drīkst reģistrēt divu Meksikas pilsoņu laulību neatkarīgi no viņa dzimuma,” norāda Aredondo.

Taču kā ir Latvijā – vai homoseksuāli Meksikas pilsoņi savu laulību var reģistrēt arī Rīgā? Goda konsuls norāda, ka Latvijā ir goda konsulāts, kas var tikai palīdzēt organizēt laulību tuvākajā Meksikas vēstniecībā Stokholmā, jo goda konsuls nav akreditēts valsts pārstāvis.

“Goda konsuls ir tikai vēstniecības atbalsts, Latvijā nav akreditētu Meksikas pārstāvju. Meksika ir ļoti labs piemērs. 80% cilvēku ir katoļi, bet tas nav liedzis laulību vienlīdzībai būt dzīvai,” saka Meksikas goda konsuls Latvijā.

Lesbiešu, geju, biseksuāļu, transpersonu un viņu draugu apvienības ”Mozaīka” valdes priekšsēdētāja Kristīne Garina pauž gandarījumu, ka arī katoļticīgā Meksika ir spējusi spert ievērojamu soli vienlīdzības virzienā. Tai pat laikā Latvijas iedzīvotājiem viendzimuma laulības nākas braukt reģistrēt ārvalstīs.

“Cilvēki grib tās savas attiecības reģistrēt, viņi grib pateikt to savu ”jā” vārdu draugiem, ģimenes priekšā un arī valsts priekšā. Tāpēc cilvēki to dara ne Latvijā,” teic ”Mozaīkas” valdes priekšsēdētāja. Diemžēl daudzi nevar atļauties rīkot kāzas ārvalstīs, un realitātē juridiski tās tāpat pie mums netiek atzītas.

Tieslietu ministrijas pārstāve Lana Mauliņa norāda, ka civillikumā ir precīzi noteikts liegums reģistrēt viendzimuma laulību. Neņemot vērā, ka Latvijas pilsoņi apprecējušies Eiropas Savienības valstī, kur atļautas viendzimuma laulības, Latvija tās neatzīst: “Ja Latvijas pilsoņi vai valsts piederīgie ārvalstīs noslēdz laulību, tad šāda veida laulība var tikt atzīta un piešķirt juridisku spēku, ja tā atbilst Latvijas likumdošanai.”

Pirms neilga laika veikts pētījums liecina, ka Latvija homoseksuālu cilvēku tiesību ievērošanas jautājumos ir pēdējā vietā Eiropā.