Mediķu rīkoto viktorīnu par nākamā gada budžetu apmeklē tikai viena deputāte

1 komentārs

Turpinot protestus pret nepietiekamo finansējumu savai nozarei, mediķi trešdien mēģināja sarīkot īpašu viktorīnu politiķiem, lai noskaidrotu viņu zināšanas par nākamā gada budžeta cipariem. Tomēr acīmredzot, saprotot, ka šis nebūs politiķiem ļoti draudzīgs pasākums, atsaucība bija gaužām niecīga – uz pasākumu ieradās tikai viena deputāte no Saeimas opozīcijas rindām.

Viktorīnu mediķi nolēma rīkot, jo uzskata, ka nākamā gada valsts budžets neatspoguļo prioritātes, turklāt radies iespaids, ka politiķi budžeta saturu pārzina vāji. Pasākums notika “Prāta spēļu” norises vietā. Jautājumi bija veidoti sadarbībā ar tiesību, politikas un ekonomikas ekspertiem.

“Mēs esam iesūtījuši dažādus jautājumus, cik piešķirta summa kādam sektoram, kāds ir bijis pieauguma procents, tajā skaitā veselības nozarei,” saka Latvijas Jauno ārstu asociācijas valdes locekle Ieva Glāzere.

Īsi pirms plkst. 16.00 pēcpusdienā, kad bija jāsākas spēlei, zālē gan atradās vien daži cilvēki. To, ka politiķu interese nebūs liela, viktorīnas rīkotāji gan zināja pirms tam. “Piemēram, ministrs Pūce ir ANO vispārējā konvencijā par klimatu, Boriss Cilēvičs ir komandējumā,” stāsta Latvijas Ārstu biedrības prezidente Ilze Aizsilniece.

Lai gan atvainošanos par neierašanos atsūtījuši vairāki desmiti politiķu, daudzi uzaicinājumu arī vienkārši ignorēja. Visbiežākais neierašanās iemesls norādīts aizņemtība darbā. Vienīgā, kas spēlei laiku atrada, bija pie frakcijām nepiederošā deputāte Jūlija Stepaņenko.

“Šo budžetu es neesmu pati gatavojusi, man nav iespējas darboties budžeta komisijā, bet savu iespēju robežās es esmu cik nu pratusi pati izpētījusi, es nevaru teikt, ka es jūtos perfekti zinoša, bet vairāk aiz cieņas pret mediķiem es šodien esmu šeit,” viņa saka.

Spēlē, galu galā, piedalījās deviņi spēlētāji, galvenokārt mediķu atbalstītāji un Stepaņenko. No kopumā 30 sagatavotajiem jautājumiem viņa pareizi atbildēja uz 16. Tas bija otrais labākais rezultāts.

Tiesa gan, iespēja atbildēt uz viktorīnas jautājumiem būs arī citiem politiķiem – spēle ir pieejama arī neklātienē. Savas zināšanas par budžetu apņēmusies jau pārbaudīt veselības ministre Ilze Viņķele (AP). Tikmēr mediķi uzsver, ka par savām tiesībām turpinās cīnīties un pieprasīs politiķiem solīto pildīt.

“Ja ir uzrakstīts kaut kāds likuma pants, tas mums visiem ir jāpilda vārds vārdā, tur nav atkāpju. Kāpēc budžeta likumā var rakstīt kādas neskaidras frāzes un pēc tam darīt ar to naudu, ko grib,” norāda Aizsilniece.

Mediķiem iepriekš doto solījumu izpildei nākamā gada budžetā neatradās 60 miljoni eiro. Prasīt darba algu pieaugumu daļēji īstenos par 10%, palielinot zemākās ārstniecības personāla algas un par 20% palielinot atalgojumu rezidentiem. Mediķi jau paziņojuši, ka šādai proporcijai nepiekrīt un ministrijai pārmet nozares šķelšanu.

1 komentārs