Mediķi nepamatoti no valsts saņēmuši ceturtdaļmiljonu eiro

3 komentāri
Mediķi nepamatoti no valsts saņēmuši ceturtdaļmiljonu eiro
Foto: Sputnik / LETA

Pērn gandrīz 180 medicīnas iestādēs pieķerti ģimenes ārsti un speciālisti, reģistrējot manipulācijas vai pakalpojumus, kas patiesībā nav veikti – turklāt, nepamatoti iekasējot maksājumus. Tāpēc Veselības inspekcija likusi mediķiem kopumā atmaksāt ceturtdaļmiljonu eiro.

Ella Šatalova ir ģimenes ārste jau 18 gadus, šo jomu pārzina līdz vīlei. Tomēr viņa pērn nejauši pieļāva dārgu kļūdu – pacientam turpināja izrakstīt zāles kā no valsts budžeta pilnībā kompensējamas arī laika periodā, kad tas bija paredzēts tikai 50% apmērā. Veselības inspekcija šo kļūdu pamanīja un no ārstei maksājamiem valsts līdzekļiem ieturēs prāvu naudas summu.

Tagad ārste kopā ar palīgiem skrupulozi izskata visus pacienta dokumentus, lai nekļūdītos. Iespējams, tas būtu jādara daudziem – pērn Veselības inspekcija 178 ārstniecības iestādēm sastādīja 246 administratīvos lēmumus par naudas atmaksu veselības aprūpes budžetā un arī pacientiem ceturtdaļmiljona jeb 254 994 eiro apmērā.

Ģimenes ārsti vai speciālisti un daži – pat vairākkārt – pieķerti par nepamatotu pakalpojumu uzskaiti, uzskaitot pakalpojumus, kas nav sniegti, pierakstot vairāk manipulācijas, nekā faktiski veiktas, nepamatoti izrakstot valsts apmaksātas zāles, no pacientiem nepamatoti iekasējot maksājumus.

Veselības inspekcija secina – šī ir sistēmiska problēma un saistīta ar regulējuma sarežģītību.

Margarita Meļņikova
Veselības inspekcijas Veselības aprūpes kvalitātes kontroles nodaļas vadītāja

Tā ir kopumā veselības aprūpes sistēmas kopējā problēma, kas nav saistīta ar vienu iemeslu, tur ir vairāki iemesli, tai skaitā, gan neuzmanība, gan nezināšana, jo normatīvo aktu sarežģītība ir liela, tie paši veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas noteikumi ir uz 800 aptuveni lapām ar vairākiem desmitiem pielikumiem.

Piemēram, fiksēti gadījumi, kad ģimenes ārsti vienas reizes vietā uzskaita bērna divas profilaktiskās apskates, viena veikta rentgena vietā, iespējams, nejauši uz klaviatūras atkaitēs nospiestas trīs reizes, tā skaidro Veselības inspekcija. Ģimenes ārste Ella Šatalova gan īsti netic tikai nejaušībai.

Ella Šatalova
ģimenes ārste

Es domāju, var būt, ka tas arī nav īsti nejauši… Droši vien arī kļūdas gadās, pa tiem rentgeniem, nu, neesam mēs līdz galam godprātīgi, arī tas droši vien jāatzīst, es nevaru aizstāvēt visu mūsu kastu, ka nenotiek arī tā. Var būt arī apzināti, nu, noteikti, nu, esam mēs varbūt arī daļēji krāpnieki.

Veselības ministrija norāda, ka konstatētās nepilnības veido niecīgu daļu kopējā nozares 800 miljonu eiro finansējumā, un tās iecerēts mazināt, vienkāršojot procesus. Tikmēr Veselības inspekcijā atzīst, ka nepamanīta pakalpojumu apmaksa divkāršā vai pat trīskāršā apmērā varētu būt daudz lielāka, jo inspekcijai izdodas pārbaudīt, labi ja desmito daļu.

Tāpēc nevar izslēgt, ka patiesībā ik gadu pārmaksātas tiek summas, kas mērāmas pat vairāk nekā divu miljonu eiro apjomā. Sodu kā tādu ārstiem nav, tikai jāatmaksā nauda – pērn, tātad, vidēji – 1036 eiro, un tālāk ārstniecības iestādes pašas vērtē, vai un ko darīt, lai kļūdas vairs neatkārtotos.

3 komentāri