Mediķi cer, ka Latvijā cilmes šūnu terapija būs pieejama kā zāles aptiekā

Komentāri

Nākotnes medicīnas tehnoloģija – cilmes šūnu terapija – Latvijā tiek pētīta vismaz astoņus gadus. Ārsti norāda, ka tuvāko piecu vai desmit gadu laikā varam sagaidīt, ka šūnu terapija būs tikpat plaši pieejama kā aptiekā zāles.

P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Šūnu transplantācijas centra vadītājs Ēriks Jakobsons LNT Top 10 norāda, ka, atšķirībā no pārējās pasaules, kur cilmes šūnas lielākoties pēta tikai laboratorijās, Latvija ir viena no retajām valstīm, kur tās izmanto arī klīniskajos pētījumos ar pacientiem.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Video

Šūnu terapiju Latvijā ir saņēmuši vairāk nekā 300 pacientu, lielākā daļa no tiem kardioloģijā un ortopēdijā. Ārsts traumatologs, ortopēds Valdis Gončars LNT Top 10 stāsta, ka ārstēšana ar cilmes šūnām ir rezultatīva un dažos gadījumos spēj pat aizstāt locītavu protezēšanu.

Video

Cilvēka organisms, atkarībā no izmēriem, sastāv no 50 līdz 100 triljoniem šūnu, starp tām ir vairāk nekā 200 šūnu veidu – vienas veido kaulus, citas ādu, citas iekšējos orgānus – šie šūnu veidi ir “specializējušies”. Taču cilmes šūnas pārsteidzošā kārtā spēj pārtapt, piemēram, par iekšējo orgānu, kaulu vai ādas šūnām.

 

 

 

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl