Mediķi ceļ trauksmi, ka bez papildu finansējuma nākamgad saruks viņu ienākumi

4 komentāri
Mediķi ceļ trauksmi, ka bez papildu finansējuma nākamgad saruks viņu ienākumi
ANDREJS TERENTJEVS, F64

Neziņa par nākamgad solīto algu pielikumu pamatīgi satracinājusi mediķus. Lielās slimnīcas paziņoja, ka, nesaņemot solīto finansējumu, no nākamā gada saruks ārstniecības personāla ienākumi.

Savukārt Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā (NMPD) Rīgas reģionā darbinieku straujās aizplūšanas dēļ joprojām spēkā ir izsludinātā ārkārtas situācija. Ar dienesta darbiniekiem šodien visai augstos toņos nācās skaidroties veselības ministrei Andai Čakšai (ZZS).

Vasarā tika dots solījums no nākamā gada par 20% palielināt mediķu algas. Šobrīd nekas neliecina, ka papildu finansējums būs. Slimnīcu personālam tas var nozīmēt algu samazinājumu.

Mediķu atalgojuma sistēma nākamgad piedzīvos izmaiņas, jo saskaņā ar Satversmes tiesas lēmumu ārstiem tiks atcelts pagarinātais darba laiks un vienā darbavietā viņi nevarēs strādāt vairāk par vienu slodzi. Ja tiktu pildīts solījums par algu pielikumu, mediķiem tas ienākumu samazinājumu kompensētu.

“Ja šī algas pielikuma nebūs, tad realitātē var sanākt, ka algas dinamika var būt ar negatīvu ietekmi, jo cilvēks nevarēs strādāt tik daudz, cik viņš strādāja iepriekš, pie viena darba devēja. Šobrīd bērnu slimnīcā virs normālā darba laika strādā gandrīz 500 cilvēku, savukārt virs 200 stundu sliekšņa strādā 70 cilvēku, tātad tie ir tie cilvēki, kas zināmā mērā ir apdraudēti,” norāda Bērnu slimnīcas valdes priekšsēdētājs Valts Ābols.

“Ja nākamgad ir jāiekļaujas vienā slodzē, tad, lai nodrošinātu slimnīcas darba nepārtrauktību, domājams, ka bez virsstundām tāpat nevarēs iztikt, līdz ar to, ja šobrīd maksā vienā kārtā par šim te normālām pagarinātā darba laika stundām, tad virsstundu samaksa šobrīd ir dubultā pēc darba likuma,” pauž Stradiņa slimnīcas Personāla daļas vadītāja Undīne Bušmeistere.

Sistemātisks naudas trūkums izraisījis situāciju, ka mediķi darbu pamet, savukārt topošie speciālisti savu nākotni redz ārzemēs. Darbinieku aizplūšanas dēļ Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta Rīgas reģionā pagājušonedēļ tika izsludināta ārkārtas situācija. Ar palikušajiem darbiniekiem saspringtā gaisotnē šodien tikās veselības ministre.

“Cilvēki tiek ekspluatēti, rēķinoties, ka man vajag vairāk naudas un es strādāšu 200 stundas, nevis 168, bet es to negribu, gribu strādāt 168 stundas par cilvēka cienīgu algu,” sacīja kāda no mediķēm.

“Kāpēc pārējiem amatiem viss risinās uzreiz ar 1. janvāri, bet mums vienu reizi četros gados. Deputātiem, vēl kaut kādiem cilvēkiem. Domājiet, ka mēs nezinām un nelasām?” pie ministres vērsās kāda cita jomas darbiniece.

“Kāpēc šiem visiem cilvēkiem ir laikā jānāk uz darbu, jāsniedz kvalitatīva palīdzība, ja mūs var “čakarēt?” Uzrakstiet nākamajam veselības ministram zīmīti, ka es pacēlu atalgojumu NMPD par 20%, tālāk domā. Punkts,” teica mediķis Roberts Fūrmanis.

Veselības ministre akcentē, ka aizejošā valdība mediķu algu jautājumā vairs ietekmēt nevar neko – visu izšķirs jaunais ministru kabinets.

“Pagājušogad, sākot sarunu par mediķu algām, svarīgākais bija kāpināt atalgojumu, šogad tas izdevās par 30%, nākamajam gadam mēs esam ielikuši šajās iniciatīvās 20% pieaugumu. Citi politiskie spēki ir solījuši vairāk, un es ceru, ka tiešām būs šo solījumu piepildīšana un mediķiem tiks palielinātas algas,” sacīja Čakša.

Jāpiebilst gan, ka pat ar 20% pielikumu nākamgad, Latvijas mediķu algas ir vienas no zemākajām Eiropā. Tostarp mūsu kaimiņvalstī Igaunijā veselības nozarei un mediķu algām ir atvēlēts divtik vairāk naudas.

4 komentāri