Mediķi bažīgi, ka Latvijā gaidāms difterijas uzliesmojums

Komentāri

Vairāk nekā trešā daļa Latvijas iedzīvotāju nav vakcinējušies pret difteriju. Šis rādītājs ir sliktākais Eiropas Savienībā (ES) un mediķi izsakās, ka tas rada šīs smagās slimības uzliesmojuma risku.

Tiem, kas kādreiz agrāk ir vakcinēti pret šo slimību, jāzina, ka imunitāte saglabājas vien desmit gadus, tāpēc poti nepieciešams atkārtot.

Mūsdienu pasaulē difterija ir gandrīz pilnībā izskausta un slimības uzliesmojumi notiek ļoti reti. Tomēr Latvija ir to valstu vidū, kur ir iespēja straujai šīs lipīgās infekcijas izplatībai. Katru gadu mūsu valstī slimnīcā nonāk vairāki difterijas slimnieki, tāpēc mediķi ceļ trauksmi.

Mediķu vērtējumā, jau viens difterijas gadījums gadā ir daudz. Mums tie svārstās no pieciem līdz pat vairāk nekā 10 gadījumiem. Saslimušo vidū ir arī bērni.

Pēdējais difterijas uzliesmojums Latvijā bija 90-tajos gados, un lai slimību izskaustu tika veikta plaša vakcinācija. Pēc potes saņemšanas imunitāte saglabājas aptuveni 10 gadus. Lai nesaslimtu iedzīvotājiem vajadzētu vakcīnu saņemt atkārtoti, tomēr Latvijā cilvēki par to ir aizmirsuši. Lielākajā riska grupā ir cilvēki vecumā virs 25 gadiem.

Kopējā statistika liecina, ka pret difteriju Latvijā vakcinējušies aptuveni 65% iedzīvotāju. Veselības ministrijā uzsver, ka šī vakcīna gan bērniem, gan pieaugušajiem ir bez maksas.

Ģimenes ārsti gan atzīst, ka tiem pacientiem, kas regulāri tos apmeklē, pacientu potēšanas pases  tiek pārskatītas,  tomēr gatavi veselības ministres aicinājumam atsaukties.

Atgādinām, ka difterija ir slimība, kuru izraisa baktērijas, kas kolonizējas cilvēku elpceļos. Tās rada tūsku kaklā un caur asinīm nonāk citos dzīvībai svarīgos orgānos, tostarp, bojājot sirds muskuļus un nervu sistēmu.

Ātri pagatavojami un veselīgi! Vasarīgie augļu salāti ar kazas sieru

Ātri pagatavojami un veselīgi! Vasarīgie augļu salāti ar kazas sieru

Netradicionāli Annai Pannai no ”Gatavo 3”, kura ierasti mums pamāca dažādu lielāku un mazāku kūciņu pagatavošanu, šoreiz viņa prezentēs recepti ļoti viegliem un vasarīgiem augļu salātiem. Salātu pagatavošana būs ne tikai ātra, bet arī variācijas tiem var būs visdažādākās, atkarībā no tā, kādas sastāvdaļas tajā brīdī pieejamas.

Brienot cauri meža biezoknim, pavārs Ēriks Dreibants paviesojas Tele2 projektā „Gudrajā mājā”

Brienot cauri meža biezoknim, pavārs Ēriks Dreibants paviesojas Tele2 projektā „Gudrajā mājā” 1

Šonedēļ Tele2 projektā ”Gudrajā mājā” viesojās tautā iecienītais pavārs, restorāna ”Restorāns 3” šefpavārs Ēriks Dreibants. Tā kā pavārs dzīvo laukos, viņam bija īpaši noderīgi uzzināt par ”Gudrās mājas” iespējām un funkcijām. Lai pārliecinātos, ka ”Gudrā māja” darbojas arī meža biezoknī, jo tad viņa lauku māja nebūtu izņēmums.

Lasi vēl