Mediķi bažīgi, ka Latvijā gaidāms difterijas uzliesmojums

0 Komentāru
Mediķi bažīgi, ka Latvijā gaidāms difterijas uzliesmojums
FOTO: LETA

Vairāk nekā trešā daļa Latvijas iedzīvotāju nav vakcinējušies pret difteriju. Šis rādītājs ir sliktākais Eiropas Savienībā (ES) un mediķi izsakās, ka tas rada šīs smagās slimības uzliesmojuma risku.

Tiem, kas kādreiz agrāk ir vakcinēti pret šo slimību, jāzina, ka imunitāte saglabājas vien desmit gadus, tāpēc poti nepieciešams atkārtot.

Mūsdienu pasaulē difterija ir gandrīz pilnībā izskausta un slimības uzliesmojumi notiek ļoti reti. Tomēr Latvija ir to valstu vidū, kur ir iespēja straujai šīs lipīgās infekcijas izplatībai. Katru gadu mūsu valstī slimnīcā nonāk vairāki difterijas slimnieki, tāpēc mediķi ceļ trauksmi.

Mediķu vērtējumā, jau viens difterijas gadījums gadā ir daudz. Mums tie svārstās no pieciem līdz pat vairāk nekā 10 gadījumiem. Saslimušo vidū ir arī bērni.

Pēdējais difterijas uzliesmojums Latvijā bija 90-tajos gados, un lai slimību izskaustu tika veikta plaša vakcinācija. Pēc potes saņemšanas imunitāte saglabājas aptuveni 10 gadus. Lai nesaslimtu iedzīvotājiem vajadzētu vakcīnu saņemt atkārtoti, tomēr Latvijā cilvēki par to ir aizmirsuši. Lielākajā riska grupā ir cilvēki vecumā virs 25 gadiem.

Kopējā statistika liecina, ka pret difteriju Latvijā vakcinējušies aptuveni 65% iedzīvotāju. Veselības ministrijā uzsver, ka šī vakcīna gan bērniem, gan pieaugušajiem ir bez maksas.

Ģimenes ārsti gan atzīst, ka tiem pacientiem, kas regulāri tos apmeklē, pacientu potēšanas pases  tiek pārskatītas,  tomēr gatavi veselības ministres aicinājumam atsaukties.

Atgādinām, ka difterija ir slimība, kuru izraisa baktērijas, kas kolonizējas cilvēku elpceļos. Tās rada tūsku kaklā un caur asinīm nonāk citos dzīvībai svarīgos orgānos, tostarp, bojājot sirds muskuļus un nervu sistēmu.

0 Komentāru