Komentāri

Arodbiedrības gatavojas vēl nepieredzēti plašiem protestiem. Daudzskaitlīgos mītiņos, kas vienlaikus varētu notikt vairākās Latvijas pilsētās, strādājošo tiesību aizstāvji pieprasīs palielināt valsts finansējumu veselības aprūpes budžetam.

Situācija veselības aprūpē ir katastrofāla un apdraud valsts nacionālo drošību, uzsver mediķu arodorganizāciju pārstāvji. Garās rindas pie speciālistiem, nepietiekamais mediķu atalgojums, ārstu un medmāsu aizbraukšana, virzība uz maksas medicīnu – tās ir sekas nepietiekamajam valsts finansējumam veselības nozarei.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

“Alga ir tik niecīga stacionāros. Vidēji tā ir 500 eiro pirms nodokļu nomaksas. Tu nevari nestrādāt vēl kaut kur. Vai arī vēl viena iespēja – braukt prom,” drūmo situāciju ar atalgojumu raksturo Rīgas Dzemdību nama vecmāte Ilze Ansule.

Ārstniecības un aprūpes darbinieku arodsavienības vadītāja Daina Brūvele piebilst, ka mediķi ir milzu slodze un daudzi strādā uz izdegšanas robežas. “Šeit dūmu detektori vairs nelīdzēs,” lakoniska ir Brūvele.

Prasīs palielināt finansējumu

Lai piespiestu politiķus mainīt attieksmi, arodbiedrības gatavas rīkot plašas protesta akcijas un vairākās pilsētās vienlaikus. Galvenā prasība būs – palielināt valsts finansējumu veselības nozarei no 2,9% līdz 4,3% no Iekšzemes kopprodukta. Arodbiedrību savienības līderim Pēterim Krīgeram liekas neizprotama Latvijas bankas attieksme.

“Pašreizējā situācija ar 3 procentiem valsts bankai jau liekas pārāk grezna dzīve. Mums liekas, ka tā jau ir plānveida darbība, lai mūsu cilvēkus no šejienes izdzītu ārā. Tad ievedīs migrantus, kurus izmantos kā lēto darba spēku,” savu redzējumu klāsta Krīgers.

Protesta akcijās aicināti piedalīties pacienti un citu nozaru arodbiedrību pārstāvji. Arī Saskaņai pietuvinātās arodbiedrības LABA dalībnieki esot gaidīti.

“Mēs aicināsim pievienoties visus, lai legālā veidā aizstāvētu tiesības uz valsts un pacientu izdzīvošanu. Neatkarīgi no ādas krāsas, reliģiskās pārliecības un politiskās piederības,” akcentē Mediķu arodbiedrības vadītājs Valdis Keris.

Ja valdošie politiķi nereaģēs, arodbiedrības organizēs plašu manifestāciju Rīgā, kurā varētu pieprasīt atlaist Saeimu. Pagaidām gan nav zināms, kad notiks protesta akcijas. Par datumiem arodbiedrības spriedīs rīt.

Video

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl