Mazpulcēni piedalās Latvijas pļavu pētīšanā

0 Komentāru

Vairāki simti Latvijas skolu jauniešu šovasar piedalās pasaules līmeņa zinātniskā pētījumā ar nosaukumu ”Dzīvā augsne”. Skolēni, mazpulku dalībnieki zinātnieku uzdevumā veic vairākus eksperimentus, kas vasaras nogalē pētniekiem sniegs plašus datus par augsnes bioloģisko daudzveidību Latvijā, stāsta TV3 raidījums ”900 sekundes”.

Sējas novada mazpulku bērni darbojas skolas mauriņā. Zinātnieku uzdevumā viņiem sākumā jāizrok nelielas bedres, kur ievietot tējas maisiņus.

Pēc tam tiek sagatavoti dažādi tējas maisiņi. Tēja tiek nosvērta, un katra maisiņa svars tiek iegrāmatots, jo vasaras noslēgumā tie atkal tiks pārsvērti.

”Es pierakstu, cik tas sver. Pēc trīs mēnešiem mēs tos izņemsim ārā un redzēsim, vai palikuši vieglāki,” skaidro ”Dzīvā augsne” pētījuma dalībniece Elīna.

Var šķist neparasti, taču sanumurētie tējas maisiņi tiek ierakti katrs savā bedrītē.

Tējas šķirne, maisiņš kādā tā atrodas un kur to ierok, tam visam ir zinātnisks pamatojums. Tējas maisiņu ierakšanu mazpulcēni atkārtos dažādās pļavās – mauriņā, siena pļavā un ganībās.

Bērni šovasar piedalās vairākos projektos. Katrā no projektiem skolēni mācās par savu apkārtni, par dabu un ir iespēja uzdot jautājumus īstiem zinātniekiem.

”Ir arī ”Whatsapp” grupa, kurā bērni uzdod jautājumus, un uz katru ir izsmeļoša atbilde no zinātniekiem. Bērni tiešām iegūst ļoti daudz, stāsta Mazpulka vadītāja Rudīte Smirnova.

Vides risinājumu institūta pētniece norāda, ka ar bērnu palīdzību zinātnieki iegūs vērtīgu informāciju par augsnes bioloģisko daudzveidību Latvijas pļavās. Rezultāti sniegs ziņas pasaules līmeņa pētījumiem, kur arī tiek izmantota tējas maisiņu metode.

”Ir zaļās tējas un maisiņš, un sarkanās jeb ”riboš” tējas maisiņš. Tos nebija viegli atrast, jo kurš katrs nederēs. Tā metode ir standartizēta visā pasaulē, un ir doma to informāciju nodot tālāk pasaules zinātniekiem. Tas iespējams noderēs arī pasaules klimata karšu modelēšanai,” skaidro Vides risinājumu institūta pētniece, projektu vadītāja Rūta Abaja.

Pētījumā skolēni mācās arī noteikt augsnes sastāvu, māla daudzumu. Katrs šis uzdevums bērniem ļaus ne tikai novērtēt vidi, kurā viņi dzīvo, bet arī rūpēties par dabīgajām pļavām Latvijā.

0 Komentāru