Mazinās kaimiņvalstu alkotūristu skaits, – satraucas pierobežas alkohola tirgotāji

4 komentāri

Alkohola tūrisms pierobežā apsīkst. Lai gan vēl vasarā pēc akcīzes nodokļa izmaiņām veikali nākotnē raudzījās ar optimismu, gada nogalē jāsecina, ka kaimiņvalstu pircēju skaits krītas. Ja valsts nedomāšot par akcīzes nodokļa pārskatīšanu, tirgotāji paredz, ka pierobežas alkohola tirdzniecības bizness varētu izčākstēt pavisam.

Lai gan Latvijas pierobežas veikalos joprojām alkohola cenas ir zemākas nekā kaimiņvalstī Igaunijā vai Somijā, cenu starpība ir stipri samazinājusies. Līdz ar to arī rindas pierobežas alkohola veikalos kļuvušas īsākas nekā ierasts.

Par to TV3 Ziņas pārliecinās, gada nogalē dodoties uz Ainažiem. Šeit viens no otra netālu atrodas trīs alkoholisko dzērienu veikali.

Joprojām gan Ainažu alkoholu veikalu stāvvietās redzama ne viena vien automašīna ar Somijas vai Igaunijas numurzīmēm. Nav gan daudz tādu ārzemnieku, kas Latvijā iegādājas, bet pāri robežai ved kastēm alkoholisko dzērienu. Somi, kas uz Ainažiem atbraukuši gada nogalē stāsta, ka šeit gan nav ieradušies speciāli – veikalā iebraukuši garāmbraucot. Nu jau cenu atšķirība starp Igauniju un Latviju vairs nav tik būtiska.

Mazrunīgāki gan ir igauņi. Lai gan Ainažu alkohola veikalos igauņu valoda dzirdama bieži, redzams, ka to pirkumi vairs nav lieli. Un, lai gan alkohola cenu atšķirība joprojām ir, tā vairs nav tik vilinoša, lai uz Latviju igauņi pirkt grādīgos dzērienus brauktu arī no tālākiem Igaunijas reģioniem.

Par to, ka no alkohola veikaliem pelna ne tikai specializētie veikali, bet visa apkārtne, un tas pazudīs, ja uz šejieni nebrauks tā sauktie alkotūristi, satraukti ir arī vietējie. Tie norāda, lētāku dzērienu kārotāji iepērkas arī citos veikalos, apmeklē apskates vietas un tērē naudu kafejnīcās.

Latvijas Alkohola nozares asociācija aprēķinājusi, ka pēc akcīzes nodokļa celšanas nākamgad litra stiprā grādīgā dzēriena cena veikalos varētu celties par trim eiro. Tas jau nozīmētu, ka pie mums alkohola cenas būtu vienādas ar Lietuvu, bet Igaunijā atsevišķi dzērieni varētu maksāt pat lētāk.

4 komentāri