Mazākais kukulis, kas šogad piedāvāts ceļu policistiem, bija 5 eiro, bet lielākais – 5 tūkstoši

Pievienot komentāru
Mazākais kukulis, kas šogad piedāvāts ceļu policistiem, bija 5 eiro, bet lielākais – 5 tūkstoši
Ilustratīvs attēls. (FOTO: LETA)

Lai gan par kukuļņemšanu mūsu valstī paredzēta brīvības atņemšana līdz pat 11 gadiem, ceļu policistus par šādu noziegumu parasti notiesā nosacīti. Pēdējos divos gados tikai trīs personas saņēmušas cietumsodu.

Mazākais kukulis, kas šogad tika piedāvāts ceļu policistiem, bija 5 eiro, bet lielākais – 5 tūkstoši.

Šobrīd par kukuļņemšanu sākti 4 kriminālprocesi, vēl 4 ceļu policisti bija notiesāti. Līdzīga tendence bija arī iepriekšējos gados. Ja kriminālprocess tiek uzsākts, pieķertais ceļu policists vai nu raksta atlūgumu, vai nu gaidot tiesas spriedumu, kas parasti stājas spēkā tikai pēc 3-4 gadiem, strādā citā amatā policijā.

Pēc tam, kad spriedums stājies spēkā, krimināli sodīta persona dienestā atgriezties nevar. Pēdējos divos gados 11 Valsts policijas amatpersonas bija notiesātas par kukuļņemšanu.

Septiņas no tām notiesātas nosacīti, vienam ceļu policistam bija piespriests piespiedu darbs, bet trijiem cilvēkiem – brīvības atņemšana četri mēneši un pusotrs gads. Kādā veidā Valsts policijas Iekšējās drošības birojs pieķer negodīgus policistus, tā darbinieki neatklāj.

Izskatīt lietas, kurās figurē kolēģi, nav viegli, taču, ja esi pieķerts, vairs neesi savējais. Korupcija ir viens no noziegumiem, kas saistīts gan ar ņemšanu, gan ar došanu. Ja šogad ir aizturēti četri kukuļņēmēji, tad kukuļdevēju skaits ir krietni lielāks 102.

Pirmajā pusgadā piedāvātais kukuļi apmērs sasniedzis 13 000 eiro. Tikmēr sociālās psiholoģijas eksperti uzskata, ka kukuļdošana ir pārmantota no padomju laikiem un ar to ir diezgan grūti cīnīties. Turklāt dzīvojam kultūras vidē, kas uzskata par normu dzeramnaudas principu.

Citi eksperimentālie pētījumi pierāda, – ja pirms negodīgas rīcības cilvēks izlasa 10 baušļus, tad risks pārkāpt likumu būtiski samazinās. Eksperti iesaka šādu praksi izmantot arī Ceļu policijā.