”Maxima Latvija” pārsūdzēs KP lēmumu par veikala atvēršanu “top!” telpās Tērbatas ielā

0 Komentāru
”Maxima Latvija” pārsūdzēs KP lēmumu par veikala atvēršanu “top!” telpās Tērbatas ielā
IEVA LEINIŠA, LETA

”Maxima Latvija” pārsūdzēs Konkurences padomes (KP) lēmumu par veikala atvēršanu Tērbatas ielā, Rīgā, jo uzņēmuma ieskatā KP sniegtais pamatojums ir nepilnīgs un tajā saskatāmas būtiskas pretrunas, izvērtējot konkurences apstākļus esošajā apkārtnē, presei izplatītājā paziņojumā norāda SIA ”Maxima Latvija” korporatīvo attiecību departamenta direktors Jānis Beseris.

Viņš arī uzsver, ka KP lēmumā izmantota pilnīgi jauna pieeja nekā citās līdzīgās apvienošanās Latvijā līdz šim, un sniegtais izvērtējums nav pamatots ar kādu no KP un Eiropas Komisijas (EK) praksē sniegtajām teorijām, ar kurām var konstatēt negatīvas sekas konkurencei.

Paziņojumā esot nepamatoti šauri definēts konkrētais ģeogrāfiskais tirgus. “No lēmuma izriet, ka konkrētais ģeogrāfiskais tirgus ir ticis definēts, pamatojoties tikai uz vienu KP patērētāju aptauju, konkrēto ģeogrāfisko tirgu nosakot četru minūšu gājiena attālumā, lai gan tam nav sniegts pilnīgi nekāds objektīvs pamatojums. KP veiktās patērētāju aptaujas rezultāti neļauj identificēt visu ģeogrāfisko tirgu, kurā ietilptu visi konkurenti,” turpina Beseris.

Tāpat KP pilnīgi nepamatoti un neatbilstoši savai iepriekšējai praksei neesot ņēmusi vērā lielo ikdienas preču mazumtirdzniecības veikalu ietekmi, kas atrodas konkrēto telpu tuvumā, tā uzskata “Maxima Latvija” pārstāvis.

Izpētot citu Eiropas Savienības dalībvalstu pieredzi, uzņēmumam nav izdevies atrast nevienu piemēru, kur ģeogrāfiskais tirgus līdzīgā situācijā ikdienas preču mazumtirdzniecības tirgū būtu definēts šaurāk kā 10 minūšu gājiena rādiusā.

“Piemēram, Apvienotās Karalistes nesenā (2017. gada decembris) pieredze lietā “Tesco and Booker”, kurā tika vērtēts ģeogrāfiskais tirgus nelieliem (līdz 280 kv. m) ikdienas preču mazumtirdzniecības veikaliem, konkrētais ģeogrāfiskais tirgus tika noteikts 1 jūdzes (1,6 km) rādiusā ap konkrēto veikalu, neatkarīgi no tā, vai tas atrodas pilsētā vai lauku apvidū,” ārvalstu pieredzi izklāsta Beseris.

“Maxima Latvija” arī uzskata, ka savā izvērtējumā KP pilnīgi nepamatoti nav ņēmusi vērā atsevišķus šī tirgus dalībniekus, kas būtiski maina tirgus situāciju un līdz ar to KP vērtējumu. “KP nepamatoti un bez pamatīgākas analīzes no konkrētās preces tirgus izslēdz kioskus, specializētos veikalus un tirgus,” norādīts paziņojumā. “Turklāt, nosakot tirgus dalībniekus, izslēgti arī tuvējie veikali, kas pilnībā atbilst KP plašākas produkcijas aprakstam, proti, tie piedāvā plašu pārtikas un nepārtikas produktu klāstu, tai skaitā, svaigos augļus, dārzeņu un gaļu, turklāt atrodas KP identificētajā nepamatoti šaurajā 4 minūšu gājiena attālumā.”

Tikmēr veikalu “top!” mārketinga direktore Ilze Priedīte aģentūrai LETA sacīja, ka KP lēmumu vērtē pozitīvi, jo tika ņemta vērā apkārtējā konkurence, kā arī pircēju paradumi un vēlmes. Vienlaikus viņa norādīja, ka viens no veikalu tīkla “top!” partneriem SIA “Mārksmens” ir noslēdzis ilgtermiņa nomas līgumu ar ēkas īpašnieku un 14. janvārī sāks savu darbību. Pavasarī paredzēta arī veikala rekonstrukcija.

Jau vēstīts, ka KP aizliegusi mazumtirgotājam SIA ”Maxima Latvija” izmantot tirdzniecības telpas Rīgā, Tērbatas ielā 33/35, kur šobrīd ir ”top!” veikals. KP konstatējusi, ka plānotais darījums būtiski samazinātu konkurenci konkrētajā tirgū, ierobežotu patērētāju iespējas ikdienas patēriņa preces iegādāties plašāka skaita uzņēmumu veikalos un nostiprinātu esošo mazumtirgotāju tirgus varu.
0 Komentāru