Marka Rotko simpozijā radītās gleznas apskatāmas Rīgā

0 Komentāru

Marka Rotko gleznas arvien iedvesmo daudzus māksliniekus radīt jaunus darbus. Rīgā līdz 19. janvārim apskatāma Marka Rotko centra simpozijā veidotu darbu izstāde.

Pēc tam dažādu valstu mākslinieku veidotie darbi būs redzami arī citās valstīs, līdz beidzot tie atgriezīsies Daugavpilī.

Ar iespējami mazāk līdzekļiem pateikt galveno, būtisko. Tā savu pieeju mākslas darbu radīšanai raksturo viena no māksliniecēm – Inga Brūvere. “Man personīgi tuvāk ir tas minimālisms un abstrakta domāšana.” Māksliniece skaidro, kas viņu piesaista pasaules slavenā gleznotāja Marka Rotko darbos. Savukārt Rotko centra simpozijā Brūvere piedalījās vēl arī citu iemeslu dēļ.

“Šis ir tas profesionālākais, kas mani interesē, nevis gleznot ainavas, bet gleznot abstrakti un konceptuāli. Otrkārt, tā mākslinieku atlase ļoti spēcīga bija,” norāda gleznotāja, izstādes dalībniece Inga Brūvere.

Rotko simpozijā mākslinieku atlasi veic starptautiska žūrija, kas dalībniekus izvēlas, vērtējot vairākus dažādus kritērijus.

Marka Rotko centra pārstāvis Māris Čačka skaidro, ka Rotko iedvesmotais simpozijs Latvijā ir viens no populārākajiem. No teju pusotra simta pieteikumu atlasi iztur tikai desmit. “Viens no pamata kritērijiem ir mākslinieciskā kvalitāte, bāzējoties uz mākslinieku iesūtīto portfolio materiālu. Un otrs kritērijs ir līdzšinējā starptautiskā pieredze, dalība simpozijos, mākslas mesēs un izstāžu darbība,” uzskaita Čačka.

Simpozija laikā jau sesto gadu mākslinieki var klātienē iedvesmoties, aplūkojot Rotko darbu oriģinālus Daugavpilī. Darbu radīšanai māksliniekiem tiek atvēlētas divas nedēļas, pēc tam darbi ir aplūkojami Rotrko centrā.

“Centrs piesaista ļoti lielu mākslinieku uzmanību, un nebija nekādu šaubu, ka jāsadarbojas ar Marka Rotko centru,” tā Latvijas, Lietuvas un Baltkrievijas pārrobežu sadarbības programmas pārstāve Lolita Čepurnaja skaidro, kāpēc tieši Rotko centra simpozijs izvēlēts starptautiskajai programmai. Šīs sadarbības dēļ Rotko centra simpozija darbi pirmo reizi ir devušies izstāžu tūrē.

“Mēs gribējām parādīt, ka pārrobežu sadarbība var būt mākslā, līdz ar to piesaistot plašāku sabiedrību, plašāku auditoriju,” turpina Čepurnaja.

Ceļojošajā izstādē, kas pašlaik skatāma Rīgas Centrālās bibliotēkas telpās, ir redzami Īrijas, ASV, Nīderlandes, Latvijas, Polijas un Ungārijas mākslinieku darbi. Nākamā pietura būs Minskā, pēc tam – Lietuvā un pirms atgriešanās Daugavpilī gleznas tiks izstādītas arī Briselē.

Rotko centrs Daugavpilī ir būtiski atdzīvinājis ne tikai Daugavpils, bet visas Latvijas mākslas dzīvi. Centrā notiek gleznošana, keramikas darbu veidošana, arī citu mākslas darbu radīšana un performanču īstenošana. Daugavpils cietoksnī ir arī vairāki dzīvojamie numuriņi māksliniekiem, kuri brauc uz Rotko centru iedvesmoties, strādāt vai atpūsties.

0 Komentāru