Komentāri

Kaut gan daudzās kampaņās par interneta drošību tiek aicināts nesūtīt savus kailfoto svešiniekiem sociālajos tīklos, joprojām daudzi pieaugušie to dara un kļūst par naudas izspiedēju upuriem. Drošā interneta speciālisti vidēji mēnesī saņem 5-6 sūdzības no tiem, kas jau nosūtījuši savu bildi šantāžistiem.

Kaut gan tiek uzskatīts, ka bieži naudas izspiedēju tīklos internetā iekļūst jaunieši un bērni, joprojām arī daudzi pieaugušie Latvijā, nedomājot par sekām, pārsūta savus kailfoto nezināmiem cilvēkiem sociālajos tīklos. Katru mēnesi 5-6 cilvēki vēršas uz Drošākā interneta centru ar lūgumu palīdzēt atrisināt šādu nepatīkamu situāciju. Centra vadītāja norāda, ka šantāžistiem galvenā ir nauda, nevis bildes publicēšana globālajā tīmeklī.

Ekrānuzņēmumi

Maija Katkovska
“Net-Safe Latvija” Drošāka interneta centra vadītāja

Parasti sāk ar 150 līdz 500 eiro, tā ir tā sākuma summa, kas tiek prasīta. Bet jāpatur prātā, ka tas ir tāds nebeidzamais ritenis: ja vienu reizi būsiet pārskaitījuši, viņi teiks, ka tomēr nepietiek ar šo summu, skaiti vēl, ja nevēlies, lai tas nonāk internetā. Ir bijuši gadījumi, ka studenti bija ķērušies pie tādas lietas kā ātrie kredīti, lai aizņemtos naudu, lai varētu pārskaitīt.

Ir interesanti, ka biežāk par naudas izspiedēju upuriem kļūst vīrieši, kas uzķeras uz izskatīgu sieviešu profila bildēm. Taču bieži aiz šīs sievietes profila slēpjas kāds noziedzīgs grupējums. Gadījumā, ja intīmā rakstura bilde tomēr tikusi nosūtīta šantāžistiem, eksperti iesaka nepārskaitīt naudu, izbeigt saziņu ar šo cilvēku, ziņot vietnes administrācijai par konkrēto personu, uz kādu laiku iesaldēt savu profilu un vērsties policijā. Tomēr, ja noziedznieks atrodas ārpus Latvijas, atrast viņu var būt ļoti sarežģīti. Valsts policijas pārstāve Zane Arāja norāda, ka visbiežāk izspiedēji atrodas ārpus Latvijas. Turklāt ne katrā valstī pret šādiem noziegumiem izturas kā pret noziegumiem. Ir pat valstis, kur uzskata, ka šis nav noziegums, jo pieaudzis cilvēks pats labprātīgi nosūtījis savas bildes.

Zane Arāja
VP Prevencijas vadības nodaļas vecākā inspektore

Internets ir anonīmā vide, tur ievietotās fotogrāfijas viņas nekur nepazūd, viņas var tur palikt gadiem ilgi un ļoti, ļoti jūsu dzīvi sabojāt kādā mirklī.

Valsts policijā norāda, ka kailfoto izspiedēju bizness kļuvis par lielu problēmu daudzās pasaules valstīs. Šobrīd situācija Latvijā tiek uzskatīta par salīdzinoši mierīgu. Savukārt pērnā gada nogalē Amerikā veiktais pētījums, kurā tika aptaujāti 1600 interneta izspiedēju upuri, atklāja, ka 45% pārsūtīto bilžu patiešām nonākušas publiskajā telpā. Ar nolūku vēlreiz atgādināt cilvēkiem būt uzmanīgiem, darbojoties interneta vidē, Eiropas Policijas birojs drīzumā laidīs klajā 12 minūšu garu filmu par kailfoto izspiešanas problēmu Eiropas valstīs.

Pagatavosim rozā maizītes! Recepte biešu briošmaizītēm

Pagatavosim rozā maizītes! Recepte biešu briošmaizītēm

Pavisam vienkārša recepte gardām maizītēm, kas būs pārsteigums gan ģimenei, gan viesiem to krāsas dēļ. Un tie, kuriem bietes negaršo, nesatraucieties, jo bietes receptē galvenokārt pilda krāsošanas funkciju un to garša maizītēs teju nav jūtama.

Lasi vēl