Mājokļu programmu glābs no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem

0 Komentāru
Mājokļu programmu glābs no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem
AUTORS: LETA

Nav skaidrības par sabiedrībā populārā pirmā mājokļa programmas nākotni. Premjers uzdevis ekonomikas ministram sagatavot programmas glābšanas plānu šim gadam un izveidot ierobežojumus atbalstam nākamajam gadam.

Ekonomikas ministrijā prāto, kur ņemt naudu

Mājokļu programmā līdz šim piešķirti aptuveni 2 tūkstoši galvojumu ģimenēm ar bērniem mājokļa iegādei. Kopējā summa hipotekārā kredīta saņemšanai ir vairāk nekā 13 miljoni eiro. Naudu atbalstam valsts piešķīra no ieņēmumiem par uzturēšanās atļauju tirdzniecību. Taču patlaban šajā kasē nauda sāk beigties un Ekonomikas ministrijā izmisīgi prāto, kur ņemt finanses programmas turpināšanai šogad, bez ierobežojumiem.

“Nākamnedēļ valdībā lūgsim piešķirt šīs programmas turpināšanai naudu no budžeta programmas līdzekļi “neparedzētiem gadījumiem”,” uzsver ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

Ar valsts atbalstu pie sešām privātmājām

Par pirmā mājokļa programmas nākotni asas diskusijas izvērtās koalīcijas partiju sanāksmē. Taču nekādus lēmumus vēl neizdevās pieņemt. Premjers Māris Kučinskis uzsvēra, ka daudzi valsts atbalstu izmanto negodprātīgi. Tāpēc, domājot jau par nākamo gadu, Ekonomikas ministrijai ir jāpiedāvā, kā atbalstu ierobežot.

“Teiksim tā – uzlikt dažus ierobežojumus procesam, kurā bijusi iespēja kaut vai sešas privātmājas kā vienīgo atbalstu mājoklim noformēt. Attiecībā uz nākamo gadu rūpīgāk apskatīsim visus noteikumus,” norādīja Kučinskis.

Šogad gaidāms milzīgs pieprasījums

Lai saglabātu galvojumu programmu, Ekonomikas ministrija iepriekš piedāvāja kredītmaksājumu aplikt ar dubultprocentu likmi – viens maksājums par kredītu, otrs – par galvojumu. Ideja izraisījusi lielu ažiotāžu sabiedrībā. Daļa uzskata, ka apliekot galvojumu ar procentmaksājumiem to vairs nevarētu saukt par valsts atbalstu. Citi ideju aizstāv, akcentējot, ka daudzām jaunajām ģimenēm nav naudas pirmajai iemaksai un pat ar dubultprocentiem daudzos gadījumos maksājums par kredītu būtu lētāks nekā dzīvokļa īre. Šis plāns vēl nav guvis politiķu atbalstu. Esot arī vairākas citas idejas.

“Jāmeklē risinājumi. Vai nu tas būtu pilns budžeta finansējums, kas gan ierobežotā fiskālajā telpā būtu sarežģīti īstenojams. Vai arī tas būtu daļējs valsts atbalsta risinājums. Vairāki modeļi tiek apsvērti. Bet pašlaik nebūtu korekti iedziļināties variantos,” piebilda Nacionālās apvienības politiķis Raivis Dzintars.

Pieprasījums pēc valsts atbalsta mājokļa iegādei ir milzīgs. Ekonomikas ministrijā lēš, ka šogad kopumā būs četri tūkstoši pieteikumu valsts atbalstam.

Foto

Video

0 Komentāru