Komentāri

Putins nebaidās kļūt smieklīgs un tas ir bīstami – šāda atziņa, kas vēl nesen izskanēja Saeimas Ārlietu komisijas sēdē, tika papildināta ar vārdiem – mums jābūt gataviem arī sliktākajam scenārijam. Savukārt pasaules mediji nu jau atklāti analizē Baltijas valstu aizsardzības spējas.

”The Economist” analītiķis un Austrumeiropas eksperts Edvards Lūkass nosauc trīs soļus, ko vēlas sasniegt Putina Krievija – pirmkārt mazināt savu kaimiņu, bijušo PSRS valstu neatkarību. Otrkārt vājināt vai sagraut NATO, un treškārt vājināt Eiropas Savienību.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

”The Economist” analītiķis un Austrumeiropas eksperts Edvards Lūkass

FOTO: LETA

FOTO: LETA

Pastāv iespēja, ka mēs zaudēsim šajā cīņā. Šī ir lielākā drošības krīze piecu desmitgažu laikā. Un līdz šim Krievija ir sasniegusi daudzus savus mērķus. Tā ir iebrukusi kaimiņvalstī un jau divreiz – gan Krimā, gan Austrumukrainā – sagrābusi tās teritoriju. Tas ir parādījis, ka Eiropas Savienība nevar vienoties par nopietnām sankcijām. Tas ir parādījis plaisu starp Eiropu un ASV. Tas ir parādījis, ka NATO pieņem lēmumus par lēnu un par vēlu. Putins ir pieredzējis šahists, viņš ļoti labi prot pamanīt vājības.

Visā NATO aliansē pašas vājākās ir Baltijas valstis. Tās atbilst arī Putina doktrīnai par Krievu pasauli – bijušas gan Krievijas impērijas, gan PSRS sastāvā un tajās ir liels skaits krievvalodīgo, kuru it kā aizstāvība bija iegansts kara sākšanai Ukrainā. Teorētiski iespējamā agresija pret Baltijas valstīm nav tēma, par ko pasaulē klusētu vai neuztveru nopietni, tai veltīti raksti un komentāri prestižākajos pasaules izdevumos.

Pašreiz atšķiras viedokļi arī par NATO 5. pantu – kas paredz, ka uzbrukums vienai NATO valstij ir uzbrukums visām. Vai pašreizējai karadarbībai Ukrainā līdzīgi notikumi kādā NATO valstī būtu viennozīmīgi uzskatāmi par 5. panta pārkāpumu – tas ir interpretācijas jautājumus.

Lūkass norāda, ka 5. panta problēma ir tā, ka tas ir radīts vienkāršam, tīram karam, ar skaidru sākumu un beigām. ”Krievija pašlaik ved ļoti nekārtīgu karu, nākamās paaudzes karu.5. pants nav pareizais instruments, lai tiktu gala ar Krievijas provokāciju pret Latviju, Igauniju vai Lietuvu,” atzīst Lūkass.

Lūkass piebilst, ka visām Eiropas Savienības un NATO valstīm jākļūst noturīgām pret jebkādām manipulācijām. Analītiķis uzsver, ka tas ietver mediju telpas, politiskās sistēmas, energosistēmas, kiberdrošības, korupcijas apkarošanas sistēmas stiprināšanu. Kopumā NATO valstis gan militāri, gan ekonomiski ir daudzkārt spēcīgākas par Krieviju. Vienlaikus Krievija ir kodolieročiem bruņotākā valsts pasaulē, par ko atgādinājis arī pats Putins. Un tas likmes padara tik pat augstas kā Aukstā kara laikā.

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl