”Lūdzu, palīdziet!” Divu bērnu māmiņa neveiksmīgi izīrē savu dzīvokli un paliek bez naudas

Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

29 komentāri

Divu bērnu māmiņa Ilga nolēma izīrēt savu vienistabas dzīvokli Pļavniekos. Tā bija sievietes pirmā saskarsme ar īrniekiem. Topošie īrnieki atstājuši ļoti labu iespaidu – īrniece strādājot bērnudārzā, viņas vecmamma esot policijas darbiniece. Vienistabas dzīvokli Ilga iegādājusies vien pirms gada un joprojām maksā kredītu.

Uz tikšanos ar dzīvokļa īpašnieci ieradās gan topošā īrniece kopā bērnu, gan viņas vīrs, gan vecmamma un vectēvs. Pēc dzīvokļa apskates īrniece piedāvājusi līgumu slēgt uz pieciem gadiem. Tas gan dzīvokļa īpašnieci nav apmierinājis, tādēļ abas puses vienojušās par divu gadu termiņu.

Par vienistabas dzīvokli mēnesī tika noteikta maksa 220 eiro apmērā, kā arī īrniekiem jāsedz komunālie maksājumi. Ievācoties dzīvoklī, īrnieki samaksājuši līgumā noteikto maksu par pirmo un pēdējo īres mēnesi. Tie gan līdz šim bijuši arī vienīgie maksājumi, ko saņēmusi Ilga.

Foto: EKRĀNUZŅĒMUMS

Īrnieki ievākušies 1. jūlijā un dzīvoklī dzīvo līdz šim brīdim, kaut ikmēneša maksājumus vairs neveic. Īrniece atteikusies apmaksāt komunālos maksājumus, kā arī neveic īres maksājumus. Konfliktā vairākkārt iesaistīta arī policija, kuras darbinieki Ilgai norādījuši, ka īrniekiem ir visas tiesības dzīvoklī atrasties. Likumsargi Ilgas ģimeni nogādājuši krīžu centrā, jo ģimenei Rīgā vairs neesot bijis kur palikt. Līdzšinējā apmešanās vieta bija Ādažos, taču, sākoties skolai, bērniem nepieciešams atgriezties galvaspilsētā.

Ilga
Neveiksmīgi izīrē dzīvokli

Mums dzīvoklī palika par šauru, gribēju nedaudz piepelnīties, lai pēc tam tuvāk bērna skolai varētu paņemt lielāku dzīvokli. Tagad man nav pieejams mans dzīvoklis, kā arī īrnieku vietā jāmaksā komunālie maksājumi. Par auksto ūdeni vien 76 eiro jāmaksā, tam jāpieskaita vēl citas pozīcijas.

Jurists Jānis Lapsa norāda, ka šajā gadījumā strīdu var izšķirt tikai un vienīgi tiesa. Noslēgtais līgums paredz, ka īrnieks dzīvoklī drīkst uzturēties divus gadus, pat ja netiek maksāta īres maksa un segti komunālie maksājumi. Lai no šāda īrnieka atbrīvotos, tas sākotnēji jābrīdina par vēršanos tiesa. Ja arī turpmāk netiek veikti maksājumi, dzīvokļa īpašniece var vērsties tiesā ar lūgumu īrniekus no dzīvokļa izlikt. ”Izīrējot īpašumu, jāapzinās risks, ka kāds īrnieks var nemaksāt. Vislabāk pirms tam noskaidrot, kas ir īrnieks, vai viņam ir darbavieta, atbilstoši ienākumi,” norāda jurists Jānis Lapsa.

Pie jaunā Īres likuma strādā jau gana daudzus mēnešus, taču joprojām nav zināms, kad tas ieraudzīs dienasgaismu. Jaunā likuma redakcija paredzētu dzīvokļa īpašniekiem krietni vieglāk atbrīvoties no īrniekiem, kuri nepilda savas saistības.

“Bez Tabu” pie Ilgas dzīvokļa durvīm klauvē vairākkārt. Durvis netiek atvērtas, kaut slēdzenē atstātās atslēgas liecina, ka kādam vajadzētu būt mājās. Arī uz Ilgas telefona zvaniem īrniece neatbild. “Bez Tabu” gan izdodas sazvanīt īrnieces civilvīru, kurš norāda, ka ģimene neplāno izvākties no dzīvokļa.

Aleksis
Mitinās dzīvoklī

Valsts policija saka, ka tā tās lietas nedarās. Ja gribas, lai īrnieki izvācas, to jautājumu var normāli atrisināt. Mēs viņai teicām, ka visu maksāsim. Viss būs kārtībā materiālā ziņā. Pusi no dzīvokļa sievai apmaksā sociālais darbinieks, līdz ar to par komunālajiem viņa sūta naudu. Nomaksāsim savu parādu.

Sarakstē arī īrnieci Ilgai tiek uzsvērts, ka šo konfliktu var atrisināt tikai tiesa.