LU un RSU cīnās par Rīgas 1. medicīnas koledžu

1 komentārs

Jaunajai valdībai būs jāizlemj, kā pabeigt koledžu reorganizāciju – asu interešu sadursmi izraisījusi Rīgas 1. medicīnas koledžas nākotne. Šo visai veiksmīgo izglītības iestādi savā paspārnē grib pārņemt gan Latvijas Universitāte (LU), gan Rīgas Stradiņa universitāte (RSU).

Māszinību programmas ir abās šajās augstskolās.

Izveidojusies situācija atgādina stāstu par diviem preciniekiem. Problēma ir tāda, ka Rīgas 1. medicīnas koledža LU bija aizrunāta vēl pirms četriem gadiem. Un tiek cerēts, ka politiskajā līmenī lēmums tiks pieņemts vēl šajā valdībā.

2014. gada jūnijā starp koledžu un LU tika noslēgts līgums par zinātnisko un akadēmisko sadarbību, kā arī materiāli tehniskās bāzes racionālu izmantošanu.

Augstskolas senāts divreiz – 2014. un 2018. gadā – izteica atbalstu koledžas iekļaušanai LU sastāvā aģentūras statusā un vērsās Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM ) ar lūgumu nostiprināt panākto vienošanos juridiski.

Šobrīd lēmums par Rīgas 1. medicīnas koledžas pievienošanu LU ir izsludināts valsts sekretāru sanāksmē. Taču izrādījies, ka pret to kategoriski iebilst RSU.

Toms Baumanis
Rīgas Stradiņa universitātes attīstības prorektors

Mums ir pilnīga neizpratne par to, kāpēc ar mums vispār nerunā, ka faktiski primārā medicīnas koledža, kas primāri iederētos veselības aprūpes vadošajā augstskolā, netiek ne diskusija atvērta par šo jautājumu, un viņa vienkārši voluntāri atdota augstskolai, kurai medicīna ir sekundāra.

RSU plāno jaunajā valdībā apstrīdēt lēmumu par koledžas pievienošanu Latvijas Universitātei. “Vienmēr šis IZM ierēdņu lobijs ir vilcis šo koledžu uz LU. Mums pat tika piedāvāta tirgošanās. Un mēs no tās vienkārši atteicāmies. Sakot: “Ziniet, ka mums patiešam kaut ko vajag, tad mums vajag Rīgas 1. medicīnas koledžu. Mums nevajag Olaines koledžu, kas ir apsolīta RTU”. Mēs džentelmeniski piekritām, jā, Olaines koledža vēlas pievienoties RTU. Mums nav iebildumu. Bet šajā gadījumā mums ir ļoti nopietni iebildumi,” turpina Baumanis.

Rīgas Stradiņa universitāte ir Veselības ministrijas padotības iestāde. Savukārt LU un Rīgas 1. medicīnas koledža pakļautas IZM. Koledžas direktores pienākumu izpildītāja Ausma Cēbere no intervijas atteicās. Bet telefoniski LNT Ziņām apstiprināja, ka koledžas viedoklis nav mainījies un tā joprojām izvēlas Latvijas Universitāti.

Plānots, ka pēc Rīgas 1. medicīnas koledžas pievienošanas LU noslēgsies 2010. gadā uzsāktais medicīnas koledžu reorganizācijas process. Daugavpils Medicīnas koledža integrēta Daugavpils Universitātē; divas – Sarkanā Krusta un Liepājas Medicīnas – koledžas – Rīgas Stradiņa universitātē, un vēl divas – Paula Stradiņa medicīnas koledža un plānots arī Rīgas 1. medicīnas koledža – Latvijas universitātē.
1 komentārs