LU Botāniskajā dārzā redzami reti dažādu augu ziedi

0 Komentāru
LU Botāniskajā dārzā redzami reti dažādu augu ziedi
ARMANDS BUBĻIKOVS, F64

Tāpat kā visā valstī arī Latvijas Universitātes (LU) Botāniskajā dārzā pašlaik ir ražas laiks. Piemēram, jau gatavojas banāni, kafija un īpašu prieku Botāniskā dārza darbiniekiem sagādā agaves augļi, kas iepriekšējo reizi tur bija redzami pirms četriem gadiem.

“Pie mums viss zied pavasar’i. Ņemot vērā, ka šie ir tropu un subtropu augi, tie zied visu gadu – citroni, kafija zied.” Universitātes Botāniskā dārza tropu un subtropu laboratorijas vadītāja Ingūna Gudrupa stāsta, ka pie viņiem kādi augi zied vienmēr. Interesantākie ir tie, kas zied retāk, un, piemēram, šie banāni ir redzami tikai reizi trijos gados.

Pašlaik banāni ir vēl zaļi, Ingūna Gudrupa apgalvo, ka galu galā tie būs kā jau ierasti – dzelteni banāni. Taču tie nebūs tādi banāni, kādus esam ieraduši redzēt lielveikalos.

“Protams, banāniem ir vairākas sugas, un mums arī šeit dārzā ir divi dažādi banāni. Viens ir pundurbanāns, kuram ir banāni bez sēklām. Šim ir sēklas, jā, tās ir zirņa lielumā, viss mīkstums pilns ar zirņa lieluma sēklām,” teic LU Botāniskā dārza tropu un subtropu laboratorijas vadītāja.

Minētais pundurbanāns ir tiešām neliels un varētu augt vidēja izmēra siltumnīcā. Tam arī jau vajadzēja būt ar banāniem, taču šogad viss vēl priekšā: “Jā, te var redzēt, ka nāk vēl ziedkopa, viņš vēl šaus ārā.”

Zelta zivtiņas ļoti profesionālu rūpējas par ūdens augiem, īpaši labi viņu vadībā aug pasaules lielākā ūdensroze “Viktorija”: “Agri no rīta veras vaļā, tad tā ir balta un skaista un uz pusdienām pieveras nedaudz, pēcpusdienā ap trijiem, četriem atveras otrreiz, tad viņa ir rozā.”

Tās lapas tiešām varot noturēt mazu bērnu, vismaz par Ingūnas instrumentiem ir droši zināms, ka var: “Piemēram, ja es kāpju baseinā kaut ko darīt, griezt vai ko, tad ir instrumenti līdzi, es tos salieku uz “Viktorijas” lapas un varu darboties.”

“Viktorija” zied katru gadu. Savukārt agaves zied reti, tikai reizi dzīvē. Šis rudens ir viens  no nedaudzajiem, kad viena no agavēm izziedējusi tā, ka augļi izauguši ārā pa siltumnīcas ventilācijas logu.

0 Komentāru