LU Botāniskajā dārzā izšķīlušies eksotiskie tauriņi

3 komentāri
LU Botāniskajā dārzā izšķīlušies eksotiskie tauriņi
NATĀLIJA VALDNIECE, 900 SEKUNDES

Tiem, kas ir noilgojušies pēc vasaras, nav obligāti jābrauc uz siltām zemēm. Pietiek vien iegriezties Latvijas Universitātes (LU) Botāniskajā dārzā, kur iespējams piedzīvot tropu eksotiku – ne tikai augu smaržu un džungļu klimatu, bet arī visā krāšņumā iepazīt tropu taureņus, kuri tieši šajās dienās izšķiļas no savām kūniņām.

Tropu tauriņu mājā šajās dienās nemaz nav kluss: džungļu skaņas, tauriņu spārnu vēzienu ieskaitot, mijas ar apmeklētāju balsīm. Sajūta ir tāda, ka cilvēki ir noilgojušies pēc siltuma un vasaras, jo šeit gaiss sasilst līdz pat +28 grādiem.

Tikmēr izskatās, ka pašiem tauriņiem cilvēku burzma nemaz netraucē: nedz lidināties apkārt, nedz brokastot.

“Interesanti, ka pūčtauriņi un zilie morfīdi pārtiek no augļu sulas un, ja viņus netraucē, viņi var sēdēt vairākas stundas. Riktīgi saēdas un uzkrāj enerģiju lidojumam,” norāda entomologs Uģis Piterāns.

Šobrīd Tropu tauriņu mājā pārsvarā var vērot tieši pūčtauriņus un zilos morfīdus. Februāra beigās ir svarīgs laiks – šķiļas eksotiskie tauriņi. Tas notiek šajā inkubatorā.

“Kas ir mūsu sirds, jo liekam visas taureņu kūniņas. Šeit šķiļas taureņi. Lielākā daļa no viņiem jau izšķīlušies, jau lido,” stāsta entomologs.

Visi taureņi inkubatorā nonāk vienlaikus. Bet, ja zilie morfīdi un pūčtaurini jau ir veiksmīgi piedzimuši, tad ar Atlasa pāvučiem, kas ir vieni no lielākajiem pasaulē, jo to spārnu platums var sasniegt 30 centimetrus, nav nemaz tik vienkārši.

Kad precīzi no kokona izšķilsies šis sugas taurenis, patiešām nevar zināt. Tas var būt gan pēc pāris dienām, gan pēc dažiem mēnešiem. Tāds ir viņu attīstības cikls.

Vislabāk taureņus ir vērts apmeklēt dienas pirmajā pusē, tad viņi ir vairāk aktīvi. Pūčtauriņu un zilo morfīdu mūžs ir parasti ne ilgāk par mēnesi, bet pāvuči dzīvo vēl īsāku dzīvi – nepilnas 2 nedēļas. Tiesa, tā nav gara, bet ļoti koša.

Vairāk par tematu – raidījuma “900 sekundes” sižetā

3 komentāri