LTA par Covid-19 ierobežojumiem veikalos: Neapmierinātie pircēji rīkos grautiņus

57 komentāri

Turpmāk pirkumus nāksies plānot laikus. Nedēļas nogalēs un svētku dienās būs aizliegta saimniecības preču tirdzniecība, nevarēs iegādāties alkoholu un cigaretes. Atļauts būt nopirkt tikai pārtiku, higiēnas preces un degvielu, kā arī veterinārās preces. Lasot jaunos noteikumus, daudziem tirgotājiem gan šodien radās jautājumi, uz kuriem atbildes valdība vēl nesniedz. Taču, kas ir būtiskais, kas jāņem vērā pircējiem?

Sociālajos tīklos cilvēki pauduši satraukumu, ka nedēļas nogalēs var palikt bez tualetes papīra vai zobu pastas. Tā nav taisnība. Šāda veida higiēnas preces turpmāk drīkstēs nopirkt. Taču nevarēs vairs ātri ieskriet pēc sieviešu zeķubiksēm, nevarēs iegādāties apģērbu, un tādos veikalos kā “Maxima” un “Rimi” būs slēgta tā zona, kur pārdod saimniecības preces. Tātad nevarēs nopirkt, piemēram, gultas veļu, traukus vai kādu tosteri un pannu.

“Iespēju robežās ierobežosim fiziski ar drošības lentēm. Tas atkarīgs no preču izkārtojuma veikalos. Bloķēsim preču grupas, ko nevarēs iegādāties – alkoholu, tabaku, vai arī – cilvēkam, paņemot pannu, tējkannu, aizejot līdz kasei, nevarēs par to samaksāt, pirkums tiks atteikts,” saka SIA “Maxima Latvija” sabiedrisko attiecību vadītāja Liene Dupate-Ugule.

Iemesls šādam ierobežojumam, kā skaidro Valsts kancelejā, – jo cilvēki nedēļas nogalēs nu jau garlaicības dēļ pastaigājas pa saimniecības preču zonām lielveikalos un būvniecības veikalos. Savukārt tas esot risks saķert Covid-19.

“Mērķis ir mazināt cilvēku plūsmu uz veikaliem. Aicinot iedzīvotājus izvērtēt šo veikalu apmeklēšanas nepieciešamību,” norāda Valsts kancelejas vadītājs Jānis Citskovskis.

Savukārt alkohola tirdzniecības liegums sestdienās, svētdienās un svētku dienās ieviests, lai cilvēki nerīkotu mājas ballītes, nebūtu spontāna socializēšanās. Tas ir vīrusa pārneses liels risks. Latvijas Tirgotāju asociācija (LTA), kas pārstāv arī reģionālos veikalniekus, bažījas, – pircēju dusmas iziešot ārpus kontroles.

“Mēs prognozējam, ka būs cilvēki, kas patvaļīgi ņems preces, gan būs arī grautiņi. Tur, kur nedos preces, tur izraisīsies vardarbība. Ir daļa cilvēku, kas ir noskaņoti uz šādu rīcību un visu naidu izgāzīs uz tirdzniecības vietu,” brīdina Latvijas Tirgotāju asociācijas vadītājs Henriks Danusevičs.

Un veikaliem visā valstī katru dienu tagad pienākums skaitīt pircējus. Lai izpildītu jauno prasību – katram pircējam vismaz 15 kvadrātmetru brīvā telpa – veikali to īstenos ar ierobežotu skaitu groziņu un iepirkumu ratu. Ja to šeit nav, gaidi aiz durvīm ārā rindā, līdz tie parādās.

“Ja pat cilvēks grasās iegādāties vienu preci, mēs lūdzam ņemt groziņu vai ratus, jo attiecīgi tādā veidā varam izkontrolēt, cik cilvēku atrodas veikalā. Mums jau ir veikalos apsardze, tāpat arī darbinieki pilda šo funkciju,” saka ”Rimi” sabiedrisko attiecību vadītāja Elīna Šakirova.

Lai izvairītos no kašķiem, daļa lauku veikalu šodien lēmuši nestrādāt nedēļas nogalēs. Latvijas Tirgotāju asociācija vērtē, – Valsts kancelejas stratēģiskā komunikācija ir ļoti zemā līmenī. Visas dienas garumā neatbildēti palikuši pārāk daudz jautājumu.

Arī Ekonomikas ministrija līdz pat dienas beigām tā arī nesaņēma skaidru atbildi no Valsts kancelejas uz jautājumu – ja “Rimi” vai “Maxima” interneta veikalā piektdienā pasūtīts alkohols, cigaretes vai saimniecības preces, vai to drīkst piegādāt uz mājām sestdien vai svētdien? Sākotnēji ministrijā TV3 Ziņām sacīja, – interneta veikalu piegādes būs aizliegtas. Brīdi vēlāk atnāca īsziņa – varbūt tomēr būšot atļauts. Juristi paši vēl nesaprotot.

To, ka jaunie ierobežojumi pieņemti steigā bez detalizācijas, apliecina arī jezga ap darba laiku. Vakar izskanēja – veikaliem jābūt slēgtiem plkst. 20.00 vakarā. Šodien tomēr noskaidrojās, – drīkst strādāt ilgāk.