LPS: Valsts iecere virzīties uz centralizāciju apdraud demokrātijas pamatus

2 komentāri

Valsts iecere virzīties uz centralizāciju apdraud demokrātijas pamatus un robežu grozīšana bez citiem attīstības pasākumiem būs maz efektīva – šādi uzskati par Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) iecerēto teritoriālo reformu izskanēja Latvijas pašvaldību savienības (LPS) kongresā.

Administratīvi teritoriālā reforma Latvijas pašvaldību savienības kongresā bija galvenais apspriežamais temats. No tribīnes izskanēja virkne pārmetumu par nozari atbildīgā ministra virzienā, jo šī brīža teritoriālās reformas plāns esot neskaidrs. Turklāt par nozari atbildīgo ministrija, vietvaru ieteikumus neuzklausot.

“No visiem priekšlikumiem nu uzklausīja, bet vai ieklausījās es nezinu, tie priekšlikumi, kas pāri pa 60 tika pieņemti zināšanai. acīmredzot nepratām pārliecināt. Es šobrīd neticu ka pirmajā reizē kad vides ministrija sāks konsultācijas, ka tur šie aprēķini būs, es īsti neticu,” saka LPS priekšsēdētājs Gints Kaminskis (ZZS).

Tikmēr valsts augstākās amatpersonas Latvijas pašvaldības aicina veidot konstruktīvu diskusiju, nevis teikt ‘’nē’’ pārmaiņām.

“Kopā spēlējot var radīt priekšnesumu par ko var nopelnīt aplausus, tad jāsaka tā, ka cits trio – parlaments, valdība un pašvaldības nu nav tā saspēlējušies un rāda nebaudāmu priekšnesumu, kur nu runāt vēl par aplausiem,” saka Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Kongresa rezolūcijā pašvaldību pārstāvji aicina valdību uzdot par nozari atbildīgajai ministrijai pārstrādāt un papildināt piedāvājumu teritoriālās reformas turpināšanai, lai pašvaldības neciestu zaudējumus. Piemēram, Jelgavas pašvaldība jau esot aprēķinājusi provizoriskos reformas negatīvās sekas.

“Mēs savā pilsētas iekšienē esam palūguši iestādēm, komercsabiedrībām paanalizēt – kādi būtu ieguvumi vai zaudējumi, un tā pilnīgi provizoriski, pavirši mēs saskaitījām 2,5 miljoni, kas mums šos kompensēs? Kas? Par to neviens nerunā – tas būs jāfinansē pašvaldībai? Nē, es domāju, ka mūsu iedzīvotāji nebūs laimīgi,” uzskata Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš (ZZS).

Bet Pašvaldību savienības vadītājs šī brīža teritoriālās reformas plānu vispār salīdzināja ar bērnudārza vecuma bērna uzzīmētu māju.

“Nedrīkstētu tas princips būt tāds kad mums ir divu veidu tas projekts, viens ir tas ko bērnudārzā bērns ir uzzīmējis un otra ir tā ko ir taisījuši profesionāli arhitekti, mēs domāja, ka ir jāiet pa to ceļu, lai ir šis profesionālais skatījums, konkrēti aprēķini, lai ir saprotami iedzīvotājiem,” pauž Kaminskis.

Tomēr ne visas pašvaldības ir tik skeptiskas. Vecpiebalgas vietvaras vadītājs Indriķis Putniņš (“Novada attīstībai”) uzskata, ka reforma ir vajadzīga un gaida, ka ministrija, uzsākot novadu apzināšanu, sniegs atbildes uz visiem jautājumiem.

“Reformas vienmēr ir smagas, bet reformas vienmēr ir vērstas uz attīstību un šinī gadījumā būtu jābūt tādai, kas skaidri pateku, kas iedzīvotājiem būtu labāk pēc pārmaiņām šobrīd ir daudz jautājumu, vai iedzīvotājiem būs labāk, vai pakalpojumi būs pieejami, līdz ar to šobrīd ir grūti saprast to tālāko, jo ja nav labuma, tad tā ir tāda cilvēku tracināšana,” saka Putniņš.

Līdzīgās domās ir arī Kuldīgas domes priekšsēdētāja Inga Bērziņa: “Ja mēs paskatāmies uz Latvijas karti viņa ir ļoti raiba mums ir mazi novadiņi, lieli novadi un visiem šiem novadiem funkcijas ir vienādas, man liekas, ka no Latvijas pārvaldības tas īsti pareizi nav. Svarīgi ir domāt par to, kā saglabāt tādas pašnoteikšanās tiesības un ietekmi uz novada domi katram mazajam pagastam.”

Pašvaldības arī uzskata, ka tām ir tiesības pašām noskaidrot iedzīvotāju viedokli, bet ministrijas rīcību, Ikšķiles un vairāku citu novadu aptaujas paziņojot par nelikumīgām, sauc par tiesību apspiešanu.

Ministrs Pūce skaidro, ka ministrija rīkojas atbilstoši savām pilnvarām un pienākumiem: “Aptauju nolikuma pieprasīšana ir mūsu likumiskās tiesības nevis biedēšana, iekšējā normatīvā aktu izskatīšana ir mūsu funkcija, kas mums ir jāpilda. Tad jau var teikt, ka cilvēkus biedē policists, kas rāda, ka ir jābrauc uz vienu vai otru pusi, tā jau nav biedēšana, tā ir darba pienākumu izpilde.”

Bet vaicāts, kāda būs ministrijas tālākā rīcība, Pūce LNT Ziņām atbildēja: “Nekāda, pašvaldība acīmredzot ies uz satversmes tiesu pēc visa spriežot, ņemot vērā, ka viņi nepiekrīt maniem parakstītajiem argumentiem, satversmes tiesā arī tiksimies.”

Ministrijas pārstāvji 27. maijā sāks apbraukāt vietvaras, lai apzinātu situāciju valstī. Savukārt pēc konsultācijām ar pašvaldībām tiks izstrādāts un iesniegts valdībā konceptuālais ziņojums par administratīvi teritoriālo iedalījumu. Bet līdz gada beigām Saeimas vērtēšanai jau būšot nodots jaunais administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likums.