3 komentāri

Stāmerienas pils ir viena no skaistākajām 19. gadsimta ēkām Latvijā, bet dažādu peripetiju dēļ tā atrodas uz sabrukšanas robežas.

Šobrīd gan situācija ir vērsusies par labu vēsturiskajai ēkai un sākusies tās atjaunošana, turklāt arī ar iedzīvotāju atbalstu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Stāmerienas pils ir iekļauta 10 visskaistāko Latvijas muižu sarakstā. Tā tiek uzskatīta par Eiropas romantisma pērli. Kura gan tagad ir diezgan bēdīgā stāvoklī.

Stāmerienas pils rietumu pusē šovasar tika uzlikts būvniecības žogs. Faktiski no jauna, pēc vecām fotogrāfijām, te tiek celts unikāls balkons, kas tiek dēvēts par vakara saules balkonu, no kura paveras divas skatu līnijas pāri Stāmerienas ezeram.

Pēc gariem tiesvedības procesiem ar nomnieku pirms gada pils pārgāja pašvaldības īpašumā. Pils atrodas ļoti bēdīgā stāvoklī, un iedzīvotāji tiek aicināti ziedot tās atjaunošanai. Pagaidām gan ir savākts tikai 1000 eiro. Galvenie ziedotāji ir tie, kas kāzām vai kādiem citiem svinīgiem pasākumiem izmanto pils svētku zāli. Tajā joprojām saglabājušās gan oriģinālās durvis, gan logi, gan krāsns.

Tagad pils ir publiski pieejama. Tajā ir ierīkots informācijas centrs. Apmeklētāju skaits šogad jau ir pārsniedzis 5 500 cilvēku. Lielākā daļa tūristu ir no Igaunijas un no Latvijas.

Ļoti grezna, bet ļoti bēdīgā stāvoklī. Šāds ir ekspertu vērtējums par pili. Sāpīgākais jautājums ir jumts. Pils bēniņi atgādina dažāda izmēra un formu bļodu izstādi. Te visos stūros pil. Mitrums stipri bendē iekštelpas. Savulaik šā iemesla dēļ pat tika demontēta pils gaismas lūka.

Pašlaik saskaņošanai nodots projekts par fasādes un jumta remontu. No Eiropas fondu līdzekļiem tam tiks piešķirti 350 000 eiro. Darbus plānots sākt nākamajā pavasarī.

Pils uzturēšanai pašvaldība tērē apmēram 10 000 eiro gadā. Bet šā valsts nozīmes kultūras pieminekļa atjaunošanai nepieciešami vairāki miljoni eiro, kurus tiek cerēts saņemt caur Eiropas projektiem un ziedojumiem. Plānots, ka pēc atjaunošanas pilī tiks rīkoti dažādi publiski pasākumi, uz šejieni tiks pārceltas vairākas muzeju ekspozīcijas, kā arī, iespējams, Stāmerienas pagasta pārvade.

Saņem notifkācijas par jaunākajām ziņām! Izvēlies ziņas, izklaide vai abus!
Kas ir notifikācijas?

TOP komentāri

 • Edvins Lukasevics-Lācis
  +1 +1 0

  Edvins Lukasevics-Lācis

  atļaujiet ausainim un amerikai paņet atripojienu un tā pils spīdēs un laistīsies. Vienīgi piebraucamo ceļu gan sataisīs pēc diviem gadiem :D
 • Aija Dreimane
  0 0 0

  Aija Dreimane

  Nu Gulbené jau atļáva Vecgulbenes pilij sabrukt. Kad nebija sabrukusi, negribéja párdot, tagad par velti neņems.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Mārtiņš Kaija atklāj, kā mīlestību padarīt mūžīgu

Mārtiņš Kaija atklāj, kā mīlestību padarīt mūžīgu 1

Tetovējumam ne vienmēr jābūt ar dziļu jēgu – pietiek ar to, ka tas labi izskatās uz ādas – , tomēr visai bieži tetovējumi ir cieši saistīti ar mīlestību – kur nu vēl labāku veidu, kā padarīt to mūžīgu un vienmēr paturēt pie sevis! Tetovēšanas mākslinieks Mārtiņš Kaija neatbalsta tikai vienam otra vārda iemūžināšanu uz ādas – kāpēc gan, ja viens tetovējums var izteikt pat tūkstošiem vārdu.

Lasi vēl