Komentāri

LNT Ziņu Top šonedēļ devās uz Zemgali, lai sarunās ar pilsētu un pagastu iedzīvotājiem noskaidrotu, kā viņi vērtē pašu ievēlēto pārstāvju darbu līdz šim, un ko viņi sagaida no tiem, kas varas grožus pārņems jūnijā?

Kur vēlētāji ir gatavi savas balsis atdot par tiem, kas jau tagad darbojas pašvaldībās, bet kur – ar nepacietību gaida pārmaiņas?

Jelgava var lepoties ar zemāko bezdarba līmeni visā Latvijā – 4,4%, arī Jelgavas novadā no visiem darbspējīgajiem iedzīvotājiem ir vien tikai 5.4% ir bez darba. Vieni to skaidro ar Rīgas tuvumu, citi – ar pašvaldības spēju piesaistīt ārējās investīcijas jaunu darba vietu radīšanai.

Tiesa gan, izskan arī kritiski vērtējumi, ka pilsētas dome neveselīgi aizrāvusies ar Krievijas naudas piesaisti. Projekti, ko pašvaldības vadība pieteikusi ar lielu pompu, agrāk vai vēlāk izgāzušies, un tajos cieš kā vietējie partneri piesaistītie Jelgavas uzņēmumi. Piemēram, ceļu būves uzņēmums ”Igate” cenšas atgūt nepilnus 300 tūkstošus eiro.

Foto

Jānis Stundiņš
SIA “Igate” pārstāvis

Pašvaldība ir lepojusies ar investīciju piesaisti, bet faktiski tā bieži vien izrādījusies butaforija. Ieved šeit toksiskas investīcijas, kas beigās par tādu indi pārvēršas, kas reāli rada vilšanos, rada tikai mīnusus.

Tikmēr vienkāršie iedzīvotāji par domes priekšsēdētāja partijas neizpildītajiem solījumiem sauc nespēju sakārtot daudzdzīvokļu namu iekšpagalmus, tāpat sapņu līmenī palicis solījumus uzbūvēt kopīgu termināli autobusiem un vilcieniem. Neesot izpildīts arī solījums samazināt apkures tarifus.

Silvija
pensionāre Jelgavā

Vai dome dod kādas atlaides pensionāriem? Beidziet… Ja paskaita visu, kādas tur atlaides? Pat negribas runāt.

“Pensionāri to nevar samaksāt, bišķīt ir par dārgu,” teic Vizma, pensionāre Jelgavā.

Savukārt Jelgavas iedzīvotājs Jānis norāda: “Par komunālajiem, tāpat par ūdeni daudzi pensionāri sūdzas, par apkuri, ka grūti nomaksāt. Nu, tādā jomā, vairāk maznodrošinātajiem, pensionāriem, tiem, kam grupas palīdzēt.”

No LNT Ziņu Top 10 uzrunātājiem jelgavniekiem, lielākā daļa nemaz neatceras, ko mēra partija viņiem sasolīja pirms četriem gadiem, un līdz ar to tagad nevar kritizēt par nepaveikto. Te drīzāk svarīgākais attieksmes paušanā ir pilsētas vizuālais izskats.

Jānis
jelgavnieks

Varu būt apmierināts, pilsēta ir sakopta, viss kas notiek.

“Domāju, ka vadošās partijas ir pareizā virzienā, paskatieties uz mūsu pilsētu,” uzskata Ilona, Jelgavas iedzīvotāja.

Savukārt laikrakstā ”Zemgales Ziņas” akcentē satraukumu, ka daļa jelgavnieku pakļauti pašvaldības propagandai ar domes izdoto ”Jelgavas Vēstnesis”, kamēr neatkarīga un kritiska žurnālistika ir palikusi zaudētājos.

Agnese Leiburga
“Zemgales Ziņas” galvenā redaktore

Ja gadu no gada par velti cilvēkiem tiek pasniegta informācija, kurā pašvaldība tiek slavēta, tad loģiski tas ietekmē. Es domāju, ka tas ietekmētu jebkuru jebkurā pilsētā.

Tāpat vietējos žurnālistus satrauc Jelgavas domes vadības stils.

Gaitis Grūtups
“Zemgales Ziņas” žurnālists

Mēs gribētu vairāk demokrātijas Jelgavā, vairāk dialoga, vairāk līdzdalības, jo šeit ir tā kā – mēs nolēmām.

Bet daļa citu pilsētnieku sākuši aizdomāties – ar likumu būtu jānosaka maksimālais termiņš, cik ilgi persona drīkstētu atrasties domes priekšsēdētāja amatā. Jelgavas mērs Andris Rāviņš ir pie varas nu jau 16. gadu.

Jānis
Jelgavas iedzīvotājs

Varbūt Latvijā vispār ir vērts padomāt, ja reiz saskata riskus prezidentiem un nosaka līdz diviem termiņiem, jo pēc tam ir runa par autoritārismu un korupciju varbūt pašvaldību vadītāju vidū. Lai vinnē tā pati partija, bet varbūt lai nomainās tas organizators.

“Es domāju, ka pareiza ir nesen sāktā diskusija, ka pašvaldību vadītājus vajadzētu ierobežot darbības termiņā – maksimāli divi domes sasaukumi. Vajadzīgi jaunie. Tagad sanāk, ka viņi tur domē var būt līdz par mūža beigām,” uzskata Jelgavas iedzīvotāja Ludmila.

Jēkabpils pilsētas domi Leonīds Salcvičs vada jau piekto sasaukumu pēc kārtas jeb nu jau 20. gadu. Taču šoreiz vēlēšanās cīņa par varu Jēkabpilī būs lielāka nekā iepriekš – te uz domes 13 deputātu vietām sacentīsies 151 kandidāts. Tostarp arī viens skolēns.

Līdzīgi kā Jelgavā, arī daļa jēkabpiliešu esot sajūta, ka vienas personas pārāk ilga atrašanās domes priekšsēdētāja krēslā nozīmējot stagnāciju un pietrūkstot vajadzīgās enerģijas.

Juris
Jēkabpils iedzīvotājs

Sliktāk par to, kas būs, nebūs, jo ja sanāks jauni un viņi nepildīs solījumus, var vienmēr ievēlēt citus, bet vecie no šīs vietas ir jāpadzen, viennozīmīgi.

“Gribētu jaunu priekšnieku. Viņš ilgi jau tur sēž, jaunu vajag,” teic Jēkabpils iedzīvotāja Zigrīda.

Jēkabpilieši kā redzamāko izpildīto solījumu nosauc pašvaldības policijas izveidi, kas esot uzlabojis cilvēku drošības sajūtu. Tāpat veiksmīga izrādījusies pašvaldības stipendiju maksāšana medicīnas personālam, lai Jēkabpils slimnīcai piesaistītu vajadzīgos speciālistus.

Gunta
Jēkabpils iedzīvotājs

Autobusos pensionāriem ir atlaides, attiecīgos veikalos, pasūtot avīzi ir atlaides. Procentiņi. Apmierināta.

“Es zinu, kāda tā pilsēta bija 10-15 gadus atpakaļ, te varēja iet un kājas lauzt, paskatieties kāda tagad tā ir – kā puķe. Nekādu pretenziju,” teic Jēkabpils iedzīvotājs Valdis.

Tiesa gan – Jēkabpilieši vīlušies, ka domes priekšsēdētāja partija nav izpildījusi solījumu uzbūvēt otru tiltu pār Daugavu, tāpat nav izbūvēts jauns pārvads pār dzelzceļu; solījumu līmenī palikuši vairāki rekonstrukciju projekti.

Sintija
Jēkabpils iedzīvotāja

Diži būtiski nekas nav manāms, ceļi ir drausmīgi. Viņi tikai sola un sola. Bija runas, ka bērnudārziem cenas samazināsies uz pusi, bet nu laikam vēl nav tik tālu tikuši.

Jēkabpils iedzīvotāja Anna uzskata, ka “vajadzētu sataisīt ielas”, jo neesot kur “mašīnas nolikt”, bet Jēkabpils iedzīvotājs Jānis atzīst: “Uzskatu, ka nekā, jo, piemēram, nav jaunas trenažieru zāles. Nu, nav nekā, visas tās ielas sataisīja pirms gadiem trim, vairāk nekā nav. Nu tualete, bet nu par 83 tūkstošiem, tas taču murgs pēdējais. Nu kā tā var tualeti par 83 tūkstošiem.”

Patiesībā, izmaksas ir nevis 83 000, bet gan 89 000 eiro. Jaunas sabiedriskās tualetes uzbūvēšanu arī citi jēkabpilieši sauc par domes vienu no apšaubāmākajiem lēmumiem.

Sanita
Jēkabpils iedzīvotāja

Nu, vispār bez vārdiem, nu nav ko teikt. Tas ir šokējoši vispār. Šokā, visi šokā, tas ir nenormāli, labāk ceļus būtu sabūvējuši.

“Jaunu darbavietu nav šeit, Jēkabpilī ir ļoti grūti atrast darbu. Ja gribas strādāt, tad jābrauc tikai uz Rīgu vai Daugavpili strādāt,” saka Anastasija, Jēkabpils iedzīvotāja.

Jēkabpilieši uzskata, ka valdošajai partijai nav izdevies īstenot solījumu padarīt komunālo pakalpojumu tarifus zemākus. Sevišķi gados jaunie izjūtot, ka par viņiem Jēkabpilī ir piemirsts.

Juris
Jēkabpils iedzīvotājs

Noteikti kaut ko vajag darīt jauniešu sakarā – vienīgais, ko var darīt, var iet uz spēļu zālēm. Šeit ir deviņas spēļu zāles un tik mazā pilsētā tas ir vienkārši nožēlojami. Puse jaunatnes dzer, alga tiek notriekta tajās spēļu zālēs.

LNT Ziņu Top 10 nākamā pieturas vieta – Dobeles novads. Iedzīvotājiem šeit nevajadzētu sūdzēties par nodarbinātību, jo Dobelē ir lielākie pārtikas un sadzīves ķīmijas ražošanas uzņēmumi Latvijā.

Pašvaldība ir spējusi radīt pievilcīgu vidi ārvalstu investīciju piesaistei. Kopumā Dobelē vidējā alga ir viena no augstākajām valstī – 849 eiro. Tepat pašvaldības labo darbu sarakstā atbalsts mājražotājiem un jaunajiem uzņēmējiem. Pilsētnieki lepojas ar rekonstruēto tirgus laukumu, ūdens kanalizācijas tīkla atjaunošanu, tāpat par panākto vienošanos atjaunot pasažieru vilciena satiksmi uz Rīgu.

Taču visbiežāk dzirdētā pašvaldības neizdarība ir sliktais ielu stāvoklis.

Eduards
Dobeles iedzīvotājs

Sakārtot ielas, nu paskatieties, kāda mums ir skolas iela – nu drausmīgi, drausmīgi, tik tiešām, nu bišķi jāskatās. Mēs taču maksājam nodokļus, nu jādomā.

“Galvenais, lai sakārtotu ceļus, pārējais jau būtu sīkums, jo viss vairāk vai mazāk ir kārtībā. – vai tad mašīna ir lauzta vairākkārt? – nu mašīna pa servisiem vien dzīvo, jo mums vienīgais ceļš ir bedrēs,” teic Dobeles iedzīvotāja Līga.

Mikus
Dobeles iedzīvotājs

Droši vien vairāk par bērniem padomāt, vairāk bērnu laukumus attīstīt, tajā lietā ieguldīt.

“Izej ārā, bet tev nav ko darīt un vajag, lai būtu ko darīt, lai izveidotu kaut ko jaunu, kas nav bijis,” norāda Dobeles iedzīvotājs Ādams.

Dobeles amatu mājā sastaptie rokdarbnieki vīlušies, ka nav īstenojusies partiju solījums atbalstīt dzīvojamo māju renovāciju.

Vija
Dobeles iedzīvotāja

Tā renovācija visa tiek uzlikta uz iedzīvotāju pleciem, palīdzības nekādas. Mēs arī gribējām renovāciju savā mājā, bet mums pateica – meklējiet sponsorus

Savukārt skolotāja Laila novērojusi – Dobeles jaunajai domei liels izaicinājums būs sociālie jautājumi.

Aiva
Dobeles iedzīvotāja

Pilnīgi nav izpildīti solījumi, sevišķi par bērnu naudām. Teica, ka pielikšot vairāk to naudu klāt. Pielika eiro, un pēc tam to eiro arī norāva nost.

Un visbeidzot esam leišmalē, Aknīstes novadā, un uzreiz ir jāsaka, ka, salīdzinot ar citām pašvaldībām, šeit iedzīvotāji nesūdzas ne par autoceļu slikto stāvokli, ne ielām, jo ar to iedzīvotāji ir apmierināti.

Aknīstieši domes labo darbu sarakstā nosauc uzbūvēto kapliču, Asares un Gārsenes ciemos izbūvēto ūdens kanalizāciju, remontus Gārsenes pilī, tautas namā, bērnudārzā un vidusskolā. Uzsākta jauna sporta laukuma būvniecība.

Kristīne
Aknīstes iedzīvotāja

Es sūdzēties nevaru, jo to, ko es gāju lūgt, tas ir izpildīts. It kā man nav sūdzību, jo pašvaldība, ja strādā, cītīgi strādā, nav man sūdzību.

Tomēr drīz vien izlien pa problēmai vai vēlmei.

Santa
Aknīstes iedzīvotāja

Vairāk bērnu rotaļu laukumu, jo mums Aknīstē tāds publiski pieejams ir tikai viens.

“Pietrūkst? Nu, es domāju slidotava, kas būtu iecienīta visiem Aknīstes iedzīvotājiem,” teic Aknīstes iedzīvotājs Alens.

Renāte
Aknīstes iedzīvotāja

Noteikti vajadzētu vairāk kādas izklaides jauniešiem vai kaut ko radošāku, jo te ir bērnu un jauniešu centrs, bet tas vairāk ir balstīts uz bērniem, nevis jauniešiem.

“Tā ir mana pati lielākā vēlēšanās, lai gaisma būtu uz ielām vienmēr, nevis tā ka – ir, nav, ir, nav. Uz ielām ir tumšs – bērniem, un arī lielajiem ir bailīgi iet,” stāsta Aknīstes iedzīvotāja Kristīne.

“Ko vēlētos sagaidīt no jaunās domes? Ui, grūti pateikt, vispār bardaks. Vienkārši visi baidās teikt, ka bardaks,” saka Aknīstes iedzīvotājs Jānis.

Aknīstes novada iedzīvotāju skaits ir nepilni trīs tūkstoši. Bezdarbs – 6,8%. Salīdzinoši zems, jo ļaudis brauc strādāt uz blakus pilsētām, par aplokšņu algām piestrādājot lauksaimniecībā, kā arī emigrē uz ārzemēm. Piemēram, Inga pēc darba Vācijā bija cerējusi atkal dzīvot Aknīstē. Atgriezās, taču vīlās ar zemajām algām.

No jaunās domes aknīstieši vēlētos sagaidīt pašvaldības spēju piesaistīt jaunus uzņēmējus, jo šobrīd galvenās darba vietas ir kūdras pārstrādē, gaterī, psihoneiroloģiskajā slimnīcā un pašā domē.

Zuzanna
Aknīstes iedzīvotāja

Visi brauc prom, jo nav darba. Aknīstes pašvaldība nedomā par cilvēkiem, lai būtu darbavietas. Un mums pensionāriem arī neko nepieliek klāt.

Savukārt Aknīstes laukos dzīvojošais otrās grupas invalīds Ervīns cer – pašvaldības jaunais sasaukums atradīs veidu apstrādāt piemājas zemi ļaudīm, kuriem nav ne tehnikas, ne daudz naudas.

Aknīstes novada lauku teritorijā dzīvojošie ir visai kautrīgi gan runāt televīzijā, gan vēlmēs, ko gribētu sagaidīt no jaunās pašvaldības.

Iveta
Aknsītes lauku teritorijas iedzīvotāja

Man jau neko nevajag, man ir maza zemīte, to iznomāju, nu man laikam neko nevajag. Nu ko, lauku mājā dzīvoju.

Bet šī sešu slaucamo govju īpašniece vērtē – zemnieku saimniecības, kas pārdod lauku produkciju, no pašvaldības sagaida zemes ceļu regulāru greiderēšanu. Neesot gan ticības, ka var vispār ko darīt, lai lauki neizmirtu.

Dzidra
Aknsītes lauku teritorijas iedzīvotāja

“Ir ļoti daudz tukšu māju, ļoti daudz tukšu, jā, nu, bet, ko darīt…”

Lasi vēl