2 komentāri

Šonedēļ politiskās partijas turpināja iesniegt savus deputātu kandidātu sarakstus pašvaldību vēlēšanām, pirmdien ir pēdējā diena, lai to izdarītu. Tā kā solījumu un vēlētāju balsu medības jau ir sākušās, LNT Ziņu Top 10 filmēšanas grupa nākamajās sešās nedēļās apmeklēs visus Latvijas reģionus, lai parādītu, kā tie, kas cer uz varu atkārtoti, ir darbojušies līdz šim, un ko mainīt cer tie, kuri vēlēšanās ir jaunpienācēji?

LNT Ziņu dienesta žurnālists Uldis Āboliņš šonedēļ devās uz Vidzemi, kur vēlētājiem jautāja, ar kādiem solījumiem viņus apbēra pirms četriem gadiem? Kas no solītā tiešām izpildīts, kuri darbi tā arī palikuši tikai vārdos?

Alūksnes novads. Šeit ir viens no augstākajiem bezdarba līmeņiem visā Vidzemē – 11.2%. Iedzīvotāji vērtē – partijām nav izdevies īstenot solīto par darbavietu skaita palielināšanu un algas kāpināšanu. Tāpat vilšanās par neizveidoto Alūksnes industriālo parku ar iecerētajām ražotnēm un noliktavām, kas būtu devis vietējiem darbu.

Inga
Alūksnes iedzīvotāja

Nav jau nekādu ražošanas uzņēmumu, vienīgais vīriešiem ir – kokapstrāde, bet nu sievietēm… Nu, vīriešiem ir vieglāk atrast.

“Nav mums darbavietu, protams, nav. Aizbraukuši ļoti daudz projām, palikuši tikai vecie,” stāsta Anna, Alūksnes iedzīvotāja.

Sandis
Alūksnes iedzīvotājs

Ar darbu ir kā ir, es pats arī meklēju. Tā grūti ir atrast uz vietas. Nav te.

Taču atsevišķi uzņēmēji, kā, piemēram, šī bruģa likšanas biznesa vadītājs runā pretējo un uzsver – tieši atrast labus darbiniekus esot grūtības.

Lauris
uzņēmējs

Es meklēju darbiniekus, šeit pie staba ir pilns ar maniem sludinājumiem, bet atsaucības nekādas. Sadarbībā ar Valsts Nodarbinātības aģentūru es dabūju sarakstu ar darbiniekiem, kas it kā meklē darbu, 200 apzvanīju, bet lielākā daļa no viņiem – vai nu sēž uz pabalstiem, vai nu strādā kaut kur nelegāli.

Alūksnes novada 19 tūkstoši iedzīvotāju lielākoties izkliedēti 15 pagastos, un šie ļaudis kā galveno problēmu nosauc pašvaldības nepietiekošos līdzekļus vietējās nozīmēs autoceļiem.

Jana
Jaunalūksnes pagasta iedzīvotāja

Ceļi – tas ir vissāpīgākais. Mums ar savu transportu nokļūt no laukiem uz pilsētu ir katastrofāli. Bedre ir uz bedres un atgādina amerikāņu kalniņus.

Savukārt jaunās ģimenes ar bērniem no jaunās novada domes pēc vēlēšanām gribētu sagaidītu mazākas rindas pašvaldības bērnudārzos.

Ramona un Mairis
Alūksnes iedzīvotāji

Bērnudārzus vajag uzcelt vairāk. Saka, ka ir bezmaksas bērnudārzi, bet bērniem ir jāiet maksas dārziņos, kāpēc tā. Pašvaldības – ir jāstāv rindā. Mēs jau pieteicām rindu, kad piedzima, jau laicīgi. Sanāk, vēl pirms bērna ieņemšanas ir jādomā par dārziņu. Nu, tas jau nav normāli.

Lai arī partiju solījumi kā āķis vēlētāju balsu nozvejošanai pagaidām Alūksnes novadā vēl nav izmesti, seniori vēlētos programmās izlasīt finansiālu atbalstu medicīnas aprūpes pieejamībai.

Melita
Alūksnes iedzīvotāja

Solījumi kā nu kuru reizi, bet es domāji, ka švaki ar tiem solījumiem. Nu, protams, ko tad citu pensionāram vajag, lai varētu zāles nopirkt. Es pašreiz slimoju, zāles ir dārgas. Gribētos valsts vai pašvaldības atbalstu zāļu iegādē, lai valsts būtu dāsnāka par mums pensionāriem.

Taču daudz sūdzēties par esošo domes sasaukumu alūksnieši nevēlas. Esot jau arī par ko priecāties.

Inga
Alūksnes iedzīvotāja

Par jauno tiltu, par skatu torni, ir sakopta pilsēta, apstādījumi, puķes.

“Nu vispār jau cenšas darīt, tagad tur salā top atpūtas vieta, kultūras namu uzcēla, nu tas ir ļoti labi,” stāsta Anna, Alūksnes iedzīvotāja.

Sandis
Alūksnes iedzīvotājs

Brīvo laiku ir kur pavadīt, ir volejbola laukums, futbola laukums. Tā jau atpūsties ir kur.

Tālāk dodamies uz Gulbenes novadu, kurā dzīvo 25 tūkstoši iedzīvotāju.

Iepriekšējās pašvaldību vēlēšanās šeit tika reģistrēta viena no viszemākajām vēlētāju aktivitātēm visā Latvijā. Izvēlēties savus domes deputātus atnāca vien tikai 36.4% no visiem balsstiesīgajiem.

Iedzīvotāji LNT Ziņu Top 10 stāsta, ka viņiem neesot lielas ticības saviem spēkiem te ko ietekmēt, jo līdzšinējie domes deputāti un partijas esot zaudējuši daļas gulbeniešu uzticību.

Agita
Gulbenes iedzīvotāja

Vairāk izskatās cilvēku tiešām uz ielām ir vairāk, gribas, lai cilvēki būtu smaidīgāki, jo šobrīd izskatās, ka mums tā dzīvīte nav tik viegla.

Gulbenes ielu sētniece Anna ir pārsteigta – palicis vien tikai nedaudz virs mēneša līdz vēlēšanām, bet vietējās partijas vēl nav paziņojušas savus solījumus.

Cilvēki jau vairs netic, jo nekas jau īpaši nemainās. Nu, šogad jācer, ka mainīsies, jo nav jau vairs Gulbenē tik daudz to aktīvo cilvēku,” teic Anna, Gulbenes iedzīvotāja.

No gulbeniešiem vairākkārt dzirdēts, ka esošās domes deputāti nespējot iedvesmot iedzīvotājus.

Didzis
Gulbenes iedzīvotājs

Man tādu īpašu ilūziju nav, ka te varētu kas uz labo pusi mainīties. Tā lejupslīde ir lēna, stabila un neatgriezeniska.

“Mēs braucam uz Balviem, apmeklējam kino Smiltenē, Madonā, jo šeit uz vietas nav nekā,” stāsta Dzintra, Gulbenes iedzīvotāja.

Jaunās ģimenes akcentē, ka no jaunajiem deputātiem vēlētos sagaidīt Gulbeni kā vairāk draudzīgu vidi bērniem.

“Mums nav spēļu laukumiņu, un, ja man ar bērnu ir jāiet kaut kur ārā, tad jāiet tikai uz parku,” teic Gulbenes iedzīvotāja Elīze. Vaicāta, kāda situācija ir ar darbavietām Gulbenē, viņa norāda: “Labāk neprasiet! Grūti”.

Savukārt gulbenieši pirms pensijas vecumā uzskata – jaunajam domes sasaukumam vajadzētu stimulēt uzņēmējus dot iespēju strādāt ne tikai jaunajiem.

Gunārs
Gulbenes iedzīvotājs

46:03 Gribētos tā, lai darbs būtu, darba nav, bet man jau 60 gadu. Gulbenē darba nav. Vai mani kāds uz ārzemēm ņems?

Es teikšu tā, man, cilvēkam, pāri jau 60 gadu, prasu darbu, man saka – pagaidi -, gaidu jau pusgadu,” stāsta Anatolijs, Gulbenes iedzīvotājs.

Citi gulbenieši vēlētos, lai pašvaldība sakārto nolaistās un graustos pārvērtušās ēkas, arī industriālās būves.

Viktors
Gulbenes iedzīvotājs

Kārtību vajag, lai viss būtu tīrs, lai normālas ēkas būtu, lai nebūtu tādi sūdi, kādus nevajag. Tāpat, lai mazāk dzērāju būtu Gulbenē.

Vismaz no LNT Ziņu Top 10 uzrunātajiem gulbeniešiem, mazākumā ir tādi, kas uzskaita domes labos darbus.

Kārlis
Gulbenes iedzīvotājs

It kā viss tiek labots, sakopts, kanalizācija ir taisīta, tā kā esmu apmierināts ar dzīvi.

“Ielas ir savestas kārtībā, tad mums ir parki, dzīvokļu māju renovācija notiek, kaut kas jau darās. Galvenais – mums vajadzētu vairāk darbavietas Gulbenē, tad jau arī cilvēki atgriezīsies, jo daudzi aizbrauc pašlaik,” teic Daiga, Gulbenes iedzīvotāja.

Jautāta, vai viņa atceras, kas tika solīts pirms četriem gadiem, vai šie solījumi ir izpildīti, Gulbenes iedzīvotāja Vija norāda: “Nu, galvenais, ka ceļi mums ir šausmīgi, lauku ceļi, tas ir traki, bet tas jau laikam ir visā Latvijā.”

Jānis
Gulbenes iedzīvotājs

Cenšas kaut ko darīt iespēju robežās, bet es domāju, ka vairāk jaunieši ir jāiesaista, jādod iespējas darboties, jo viņi nezina, kur sevi likt.

Pēteris un Dzintra
Gulbenes iedzīvotāji

Vajadzētu vairāk bērniem, kur pabraukāties ar skūteriem, riteņiem, sataisīt vairāk veikalus. Darba vietu mums ir diezgan maz. Ļoti daudz lielu uzņēmēju tiek likvidēti, cilvēki iet projām, meklē darbu Latvijas citos reģionos. Man pašai šeit ir par maz, par šauru, es labprāt ietu dzīvot uz Valmieru.

Un Valmiera ir LNT Ziņu Top 10 nākamā pietura.

Valmieru var uzskatīt par Vidzemes ekonomisko asinsriti, kur spēcīgi attīstītas tradicionālo nozaru industrijas. Valmierā arī zemākais bezdarba līmenis, un darbu lūkot uz šejieni brauc arī ļaudis no apkārtējiem novadiem daudzu desmitu kilometru rādiusā.

Valmierā uzrunātie par darba iespējām nesūdzas, jo pilsēta līdz šim spējusi piesaistīt ārējās investīcijas ar darbavietām. Te stāsta – ja pat kādu iemeslu dēļ cilvēki zaudē darbu, ļoti viegli varot atrast jaunu. Valmierieši pauž apmierinātību ar pašvaldības līdzšinējo darbu, jo dinamiska attīstība esot redzama visu laiku.

Edīte
Valmieras iedzīvotāja

Visur, kur es redzu, piemēram, Vecpuišu parks tiek atjaunots un būs tur labi un forši.

“Tagad lielo Daliņa stadionu rekonstruēs, ielas arī ir plus mīnus labas. Es nevarētu teikt, ka ir baigi kaut kas slikts,” stāsta Valmieras iedzīvotāja Vija.

Ralfs
Valmieras iedzīvotājs

Baigi jau nekas neklibo, man liekas, viss ir OK.

Un kad jautā, kādus solījumus vēlēšanu programmās vēlas redzēt, ko vajadzētu izdarīt domes jaunajam sasaukumam, valmieriešiem jāpiepūlas.

Liene
Valmieras iedzīvotāja

Nu, ja viņi pabeigs to iesākto parciņā, tad pa lielam viss labi.

“Ko es gribētu mainīt Valmierā? Man patīk Valmierā viss, ir jau viss ļoti labi,” norāda Valmieras iedzīvotāja Izolde.

Valmieras reģiona laikraksta “Liesma” žurnāliste šo saldo skatījumu uz pilsētu atšķaida ar mazliet skarbāku realitāti par bezmaksas pārtikas paku saņēmēju lielo skaitu un zupas virtuvju pieprasījumu.

Ilze Kalniņa
laikraksta ”Liesma” žurnāliste

Palīdzību saņem bērni un ģimenes, šis siltās pusdienas joprojām ir pieprasītas. Līdz ar to manā prātā nesavienojas tas, ka Valmiera ir ļoti ziedoša pilsēta, viss it kā notiek, bet nepamanām, ka kādam klājas grūti.

Otra problēma Valmierā ir īres dzīvokļu trūkums, bet tirgū esošo īres maksa pārsniedzot valmieriešu pirktspēju. Nākošajiem Valmieras domes deputātiem nāksies risināt mājokļu krīzi ar straujākiem tempiem, tiesa gan, to jau ir iesākts darīt.

Arī Valmieru reiz pametušajiem emigrantiem, kas ieradušies pilsētā no Īrijas un Anglijas apciemot ģimenes, skats uz notiekošo ir skarbāks.

Aiva
emigrante Īrijā no Valmieras

Pašreiz dzīvoju Īrijā astoņus gadus, ceru, ka mainīsies situācija, ka būs labāki apstākļi, lai varētu atgriezties vientuļās māmiņas, lai varētu izdzīvot un iet strādāt, lai nāktu pretim un būtu kam atstāt bērnu. Lai nebūtu jādomā, vai būs ko ēst vai ne.

LNT Ziņu Top 10 tālāk dodas uz Valmieras novadam blakus esoši Rūjienas novadu

Ilze Berga ar uzņēmējdarbību nodarbojas ceturtdaļgadsimtu un novada dzīvi pazīst kā savu kabatu.

Ilze Berga
SIA ”Zaltes” līdzīpašniece

Tā, lai sacītu, ka mums Rūjienas novadā iet slikti, tā nav. Ir lietas, kas mums ir ļoti labas.

Ilzei Rūjienā un novada ciemos pieder četri pārtikas veikali, bet, lai sasniegtu arī pašus izolētākos lauku ļaudis viensētās, ģimenei vēl arī autoveikala bizness. Un to pieminot, Ilze uzreiz nosauc pašvaldības neatrisināto problēmu – vietējās nozīmes autoceļu slikto stāvokli, sevišķi ziemā.

Ilze Berga
SIA ”Zaltes” līdzīpašniece

Ir diezgan lielas problēmas autoveikalam, lai izbraukātu pie pensionāriem, īpaši vientuļajiem pensionāriem, kuri tūlīt zvana un interesējās, kur esam pazuduši, kāpēc neesam. Patiesībā, tā ir arī ļoti liela mašīnas laušana, lai izbrauktu tos ceļus.

Vairāku veikalu īpašnieci visvairāk satrauc zemais iedzīvotāju skaits Rūjienas un apkārtnes novada ciemos. Sekas iekšējai emigrācijai uz Valmieru un arī ārzemēm ir izteikti redzamas arī Rūjienas pilsētā. Lai arī ir darbadiena, tomēr ielas pustukšas.

Ilze Berga
SIA ”Zaltes” līdzīpašniece

Lai cik skumji tas arī nebūtu, Rūjienas novada Vilpulkas pagasts jau ir uz kritiskās robežas, un veikals būs jāver ciet, jo vienkārši nav cilvēku, kas tajā iepērkas. Tas gan nebija Rūjienas, bet gan Mazsalacas novadā, pagājušā gadā, lai cik skumji tas nebūtu, mēs dabūjām aizvērt veikalu Ramatas pagasta Vēršos. Cilvēku vienkārši nav.

Tikmēr Rūjienas iedzīvotāji uzsver – novada domes līdzšinējā vadība nav spējusi piesaistīt uzņēmējdarbības investīcijas cilvēku noturēšanai uz vietas.

Dita
Rūjienas iedzīvotāja

Es vairāk gribētu, lai būtu jaunas darbavietas, lai pašvaldība tomēr domā par jaunas ražotnes atklāšanu. Visi braukā uz Valmieru uz darbiņu, bet nu vajag tepat kaut kādu ražošanu atvērt vaļā.

Savukārt starppilsētu autobusa šoferis no pasažieru runām nopratis – pietiekami daudz Rūjienas novada ļaudis labāk apmaksāta darba dēļ piecas dienas pavada Rīgā, bet mājā atgriežas vien nedēļas nogalēs.

Juris
autobusa šoferis

Darbavietas gribētu redzēt vairāk, iespēju nopelnīt tepat uz vietas, nu tādas lietas, kas saistās ar iztiku, dzīvošanu šajā vietā.

Tie, kuri Rūjienu pamest netaisās, būtu vēlējušies no esošās domes sagaidīt risinājumu ar komunālajiem pakalpojumiem, kuru cenas neesot adekvātas rūjieniešu naudas makam.

Daudzdzīvokļu namos dzīvojošie rūjienieši uzskata, ka pašvaldības jaunajam sasaukumam steidzami būtu jārisina problēma ar augstajiem apkures tarifiem. Siltumu pilsētā nodrošina pašvaldības uzņēmums ar relatīvi lētu izejmateriālu – šķelda.

Taču rēķini dzenot rūjieniešus izmisumā – pat par divistabu dzīvokli rēķins sasniedz 100 eiro mēnesī.

Vairāki citi tikmēr sūdzas par augsto nomas maksu kapavietām, bet blakus esošā Jeru ciema ļaudis esot vīlušies, ka dome nav īstenojusi viņu vēlmi izveidot drošu gājēju ietvi un velo joslu, kas savienotu Jerus ar Rūjienas pilsētu. Tagad nākoties iet pa grāvmali.

Valantas
Rūjienas iedzīvotājs

Mēs gaidām un gaidām, kā nav, tā nav. Lai varētu ar kājām atnākt, normāli, kā cilvēki, jo mašīnas, kā brauc, tad visi dubļi uz drēbēm šļakst virsū. Tā ir taisnība.

“Vienīgi mums ceļš tāds grūtāks, nevar pat ar riteni izbraukt, ir dubļains,” teic Rūjienas iedzīvotāja Inese.

Uzrunātie rūjienieši sola doties uz vēlēšanām, bet revolūcija partiju sastāvā domē nebūšot. Šobrīd tajā ir tikai divas partijas.

Dita
Rūjienas iedzīvotāja

No jaunās pašvaldības es gribētu arī bērnudārzu lielāku, jo ar to ir problēmas. Dzimstība ir liela Rūjienā. Par tām pārējām lietā – nu viss ir superīgi, viss, kas bija jāatjauno ir atjaunots.

“Ir ļoti jauki, ka ir māmiņu klubiņš, tāda patīkama, mierīga, klusa pilsēta, kurā var pabraukāties ar ratiem. Tā kopumā man viss patīk – skolas un bērnudārzs šeit ir. Būtu interesantāk, ja būtu kāds rotaļu laukums,” teic Rūjienas iedzīvotāja Elīna.

Aivis
Rūjienas iedzīvotājs

Šeit vairāk vai mazāk viss ir, tikko uzbūvēja jaunu sporta laukumu, jaunu trenažieru zāli, jauniešu centrā vienmēr ir, ko darīt, ja grib tur kādu projektu attīstīt, viņi tur palīdz.

“Man problēmu nav ar darbavietām. Man vienmēr ir darbs, viss ir atkarīgs no paša cilvēka. Man vienmēr zvana un piedāvā, man nav problēmu,” stāsta Rūjienas iedzīvotājs Radžs.

Lielākā daļa LNT Ziņu Top 10 uzrunāto apbraukātajos Vidzemes novados atzīst, ka viņu labklājību ne tik daudz ietekmē vietējā dome, cik lēmumi lielajā politikā ministru kabinetā un Saeimā.

Vidzemniekus sarūgtina veselības aprūpes pieejamības problēmas un netikšana pie speciālistiem, gan plānotās nodokļu reformas, sevišķi iecere atcelt pazemināto likmi medikamentiem. Tāpat Vidzemē kritizē Rīgas politiķu nevēlēšanos atvieglot nekustamā īpašuma nodokli vienīgajam mājoklim.

Foto

TOP komentāri

 • Jānis Ozoliņš
  0 0 0

  Jānis Ozoliņš

  Lūk šie solījumi:
  Uzlabosim satiksmes drošību izbūvējot apgaismotu gājējceļa nodalījuma joslā posmā no Jaunciema gatves līdz Carnikavai.

  Atjaunosim gājēju tiltu Kuģu ielas galā pār Vecgauju – atvieglojot iedzīvotājiem piekļuvi Novadpētniecības centram, pludmalei utt.
  Izstrādāsim tautas nama „Ozolaine” piebūves projektu, modernizēsim skatuvi Carnikavas parkā.

  Izstrādāsim stadiona rekonstrukcijas tehnisko projektu un uzsāksim rekonstrukcijas darbus.

  Veicināsim iedzīvotāju iesaistīšanu novadam svarīgu lēmumu pieņemšanā,

  Aktualizēsim Dabas parka „Piejūra” attīstības plānu, paredzot atpūtas taku un pastaigu celiņa no Carnikavas līdz jūrai izveidi.

  Uzsāksim Laivu ielas rekonstrukciju un aktīvās atpūtas centra attīstību tās galapunktā pie jūras.
 • Jānis Ozoliņš
  0 0 0

  Jānis Ozoliņš

  Ieteiktu Uldim Āboliņam iepazīties ZZS solījumiem, pirms četriem gadiem Carnikavas novada domes vēlēšanās. Tie jau robežojas ar ņirgāšanos par saviem iedzīvotājiem.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Pagatavosim rozā maizītes! Recepte biešu briošmaizītēm

Pagatavosim rozā maizītes! Recepte biešu briošmaizītēm 1

Pavisam vienkārša recepte gardām maizītēm, kas būs pārsteigums gan ģimenei, gan viesiem to krāsas dēļ. Un tie, kuriem bietes negaršo, nesatraucieties, jo bietes receptē galvenokārt pilda krāsošanas funkciju un to garša maizītēs teju nav jūtama.

Lasi vēl