LNT Ziņu Top 10: vai pienāks mājasdarbu laikmeta beigas?

3 komentāri
LNT Ziņu Top 10: vai pienāks mājasdarbu laikmeta beigas?
LNT

Ārpusklases nodarbības, pulciņi, interešu izglītības iestādes un sporta sekcijas – tas viss tiek piedāvāts, lai skolēni attīstītu savas prasmes, izpaustos, pilnveidotos un justos labi. Diemžēl daudzi vecāki atzīst, ka bērniem slodze ir pārāk liela – skolā stundas, pēc tam pulciņš un vakarā vēl mājasdarbi vairākos priekšmetos. Arī brīvdienās nākoties pildīt mājasdarbus un projektus. Šādā režīmā bērni ir pamatīgi pārguruši, bet brīvdienas kļūst nervozas gan bērniem, gan vecākiem.

“Bieži vien ir tā, ka brīvdienās baidos laukos ilgāk uzkavēties, jo zinu, ka jābrauc mājās un svētdienas vakarā jāmācās. Faktiski ģimene kļūst nelaimīga jau svētdien pēcpusdienā un brīvdienu sajūta ir nolaupīta,” stāsta 4. klases skolnieces mamma Līga Andžāne.

Viņa atklāj, ka uzsākusi sarunu ar draugiem un paziņām un atklājusi, ka šī problēma ir aktuāla daudzām ģimenēm. Mājasdarbu pildīšana notiekot uz miega rēķina, bērni kļūstot nervozi, kaprīzi, ģimenēs nereti rodas strīdi.

4. klases skolnieces mamma Līga Andžāne:

Tas rada ģimenē stresu īpaši tad, ja kaut kas nepadodas vai nesanāk, jo ir vēls, un vecāki noguruši darbā, iedomājieties, kā būtu, ja pēc darba dienas nostrādājies atnākat mājās, bet jums boss ir iedevis vēl līdzi kaudzīti ar darbiem, kurus padarīt mājās.

Arī Zane – divu skolnieku mamma – atzīst, ka mājasdarbi esot nepieciešami, taču tādi, lai pie grāmatām nebūtu jāpavada ilgas stundas – uzdevumiem jābūt jēgpilniem.

Divu skolēnu mamma Zane Johansone:

Pēdējais, kas mani pamatīgi nošokēja, pie kā tika pavadīta stunda, un tad es atļāvu desmitos iet gulēt, bija vesels atvērums ar padsmit uzdevumiem, kuriem neredzēju, kāpēc tas ir jādara, un es zinu, ka ir skolotāji, kuri ne vienmēr tos mājasdarbus pārbauda. Tad ir jautājums, kam tad mēs viņus pildām? Kādu kompetenču attīstīšanai un nostiprināšanai? Vai tikai tāpēc, ka ir jāuzdod mājasdarbi?

Mājasdarbu pildīšana vēlās vakara stundās radot nevajadzīgu stresu ne tikai bērniem.

Video

Foto

4. klases skolnieces mamma Līga Andžāne:

Stress sākās jau tajā brīdī, kad viņa saprot, ka tagad ies mājās un nevis atpūtīsies, bet es viņai kladzināšu un atgādināšu, ka vispirms vajag izmācīties un tikai tad atpūsties. Bieži vien tā nevēlēšanās mācīties balstās nevis uz to, ka tas nav interesanti, bet tāpēc, ka bērns ir noguris, viņš grib darīt lietas, kas viņam kā bērnam patīk – hobijs, atpūta, spēles.

Bieži vien vecākiem nākas izvēlēties – ļaut apmeklēt bērniem ārpusklases nodarbības un sporta pulciņus vai sekot līdzi tam, kā tiek pildīti mājasdarbi. Abas šīs lietas savienot ir grūti, jo mājasdarbu pildīšana aizņem ļoti daudz laika.

Šis jautājums raisījis plašas diskusijas arī sociālajā vidē – vecāki dalās ar pieredzi atklājot, ka bērniem ir pamatīga slodze. Piemēram, kāda mamma stāsta par savu dēlu – 5. klases skolnieku, kurš pēc stundām apmeklē alpīnisma pulciņu un trenējas futbolā. Pārnākot mājās, vēl mājasdarbi četros priekšmetos – tautasdziesmu analīze, sakāmvārdu apgūšana un piecu tautasdziesmu ilustrēšana, turklāt – iemācoties tās no galvas! Lai to visu paveiktu, pie grāmatām tiek pavadīts viss vakars līdz par pulksten 22, kad jāiet gulēt.

Māmiņu kluba vadītāja Sandija Salaka:

Mēs uzskatām, ka tas nav godīgi, jo arī mēs pieaugušie negribam strādāt savā atvaļinājumā vai pēc darba, mēs uzskatām, ka tā ir papildu slodze, bet bērniem šī mājasdarbu daļa ir ļoti liela, un tas, iespējams, ir tāpēc, ka skolā skolotāji netiek stundās galā ar to vielu, nevar paspēt visu paredzēto vielu izņemt cauri.

Vecāki nav viennozīmīgi pret vai par mājasdarbiem, atzīst Māmiņu kluba vadītāja Sandija Salaka, tomēr valda viedoklis, ka to ir par daudz un tie aizņem pārāk daudz laika, tāpēc, iespējams, būtu jāpārskata mācību saturs vai apjoms.

Pirms mācību gada sākuma izglītības ministrs solīja, ka mājas darbi skolēniem šogad tiks uzdoti mazāk.

Izglītības ministrs Kārlis Šadurskis:

Bērniem arī ir jāatpūšas, bērniem ir jāatpūšas vairāk nekā pieaugušajam, bērnam vēl ir jāaug, bērnam ir ļoti svarīgi vēl spēlēties. Kad to darīt? Nabaga bērnam nav jāraksta esejas vai jārēķina matemātikas uzdevumi sestdienā, svētdienā.

Vēl pavasarī vecāki sāka vākt parakstus, lai rosinātu atcelt mājasdarbu uzdošanu nedēļas nogalēs. Iniciatīvā tika rosināts atcelt mājasdarbu un jebkādu sagatavošanas darbu veikšanu uz nākamās nedēļas pirmdienu, jo brīvdienu mājasdarbi pēc iesniedzēju domām bērniem un viņu vecākiem atņem brīvo laiku liedzot atpūsties un kopīgi pavadīt brīvdienas. Valsts izglītības satura centra pārstāvji pēc šīm aktivitātēm uzsāka pedagogu anketēšanu, lai noskaidrotu viņu viedokli.

VISC pārstāve Diāna Āboltiņa:

Aptaujā atklājās, ka skolotāji uzskata, ka mājasdarbs kā forma palīdz skolēniem nostiprināt mācību stundās iegūtās zināšanas.

Aptauja atklāja, ka 80% pedagogu ir pārliecināti, ka sākumskolas skolēniem mājasdarbiem ir jāvelta aptuveni stunda ik dienu. 70% pedagogu uzskata, ka mājasdarbu pildīšanas rezultātā, nākamajā dienā skolēns ir zinošāks un labāk sagatavots.

Apkopojot šos datus, Valsts izglītības satura centrs ir izstrādājis metodiskus ieteikumus skolotājiem par mājasdarbu uzdošanas jautājumiem, jo mājasdarbu daudzums gan netiekot reglamentēts un tā ir katras skolas un katra skolotāja atbildība – uzdot mājasdarbus, neuzdot, cik daudz uzdot.

VISC pārstāve Diāna Āboltiņa:

Šobrīd tie ir tikai ieteikumi, jo patlaban neviens normatīvais akts nenosaka mājasdarbu uzdošanas obligātumu, biežumu, tas viss ir pedagogu ziņā, kā organizēt šo mācību procesu, protams, ir skolas Latvijā, kur mājasdarbi tiek uzdoti maz vai it nemaz, bet tas atkarīgs no tā, cik skolēnu klasē, vai stundu laikā ir paspēts iziet cauri visam paredzētajam mācību saturam.

Situācija nav mainījusies arī šajā mācību gadā un solījumi mazināt mājasdarbu slodzi nebūt nenozīmē, ka šī kārtība valstī arī ir ieviesta. Tam esot nepieciešams mainīt mācību saturu. Ir pagājuši vairāki mēneši jaunajā mācību gadā, taču ir skolas, kurās mājasdarbi joprojām tiek uzdoti lielos apjomos.

Izglītības ministrs Kārlis Šadurskis:

Es esmu dzirdējis no vecākiem gan, ka nav, par ko runāt, jo mūsu skolā viss ir kārtībā, gan esmu dzirdējis no vecākiem par nesamērīgi lielu mājasdarbu slodzi, tā kā situācija ir dažāda.

Ministrs norāda, ka šobrīd viņš var tikai pedagogus lūgt vai ieteikt viņiem, bet nevar norādīt – uzdot vai neuzdot mājasdarbus. Viņa pārliecība esot, ka mājās uzdotie darbi ir izdarāmi skolā.

Izglītības ministrs Kārlis Šadurskis:

Mana pilna pārliecība, ka sestdiena un svētdiena jāvelta atpūtai un fiziskām aktivitātēm, kā pieaugušajiem, tā arī īpaši bērniem.

VISAC pagaidām rekomendē pedagogiem izvērtēt uzdoto mājasdarbu apjomu, taču 2018. gadā tiek plānotas vērienīgas izmaiņas mācību saturā – tad arī no rekomendācijām varētu pāriet pie normatīvu noteikšanas, kas paredz noteiktu mājas darbu apjomu. Pagaidām gan darbs pie šādu normu izstrādes vēl nav uzsākts un skolotāji ir tie, kuri ir tiesīgi lemt, vai un cik daudz uzdot mājasdarbus.

TOP komentāri

 • Estere
  +1 +1 0

  Estere

  Bērni sūdzās par mājasdarbiem, skolotāji- to labošanu. Nav mājasdarbu, labi visiem. Samaksa par labošanas darbiem NAV korekta un diez vai bērni lielu labumu gūst no vēlā vakarā izspiesta mājasdarba. Problēma atrisināta.
 • SO.
  0 0 0

  SO.

  Mājas uzdevums latviešu valodā vidusskolēnam-nedēļas laikā pasekot dažādiem medijiem un pierakstīt kļūdas(kad ka vietā, dēļ tā, ar manīm un tml).Uzdots pirmdien, runāsim nākošā pirmdienā.Darbu skolēns veic svētdienas vakarā, ja veic.Uzdevums 6.klasē-izlasīt tekstu un izrakstīt 5 pirmatnigus lietvārdus(tas gan ir tikai viens no grāmatā dotiem 5-8 uzdevumiem), laiks dots no trešdienas uz pirmdienu, ierakstits e-klases žurnālā."Rūpīgie" vecāki svētdien likuši bērnam veikt VISUS grāmatas dotos apakšuzdevumus.Pārslodze vai neizpildīts mājas darbs?
 • Uhh
  0 0 0

  Uhh

  Doma jau pavisam vienkārša - kā jau paši pedagogi saka, normāli būtu mājasdarbiem veltīt stundu pa dienu; attiecīgi, ja pa dienu ir sešas mācību stundas tad pedagogiem jāprotas mājasdarbus ierobežot tā, lai *viņu* priekšmeta mājasdarbi būtu izpildāmi desmit minūtēs; tad arī sanāk stunda kopumā katru dienu.

  Ja gribi uzdot eseju, kas reāli prasīs vairākas stundas, tad tas pie šāda koeficienta (10 min mājasdarbu uz vienu mācībstundu) iztērē pieļaujamo "mājasdarbu budžetu" vairāk nekā mēnesim - tātad ja priekšmetā grib plānot tādas esejas, tad tas kļūst par *vienīgo* mājasdarbu formu, kas tiek uzdots dažas reizes semestrī un pilnīgi nekas cits mājās nav paredzēts. Vai arī, ja citas lietas mājās tomēr ir svarīgi gatavot, nu tad skolotājam jāsaprot ka tās esejas vienkārši neietilpst tajā laika apjomā, ko viņam būtu tiesības prasīt.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl