Komentāri

Vēlēšanas ASV nenoliedzami kļuva par nedēļas svarīgāko notikumu. LNT Ziņu Top 10 ASV prezidenta vēlēšanām velta ekspertu diskusiju.

Viesi LNT studijā – sabiedrisko attiecību eksperts Mārcis Bendiks, politikas zinātņu doktore Ieva Birka, kā arī investīciju baņķieris, ekonomists Ģirts Rungainis.

Komentējot jautājumu, vai, ņemot vērā procesus pasaulē, Latvijai draud pašmāju Donalds Tramps, Bendiks sprieda, ka mums jau bija Artuss Kaimiņš, kurš ar 14 000 krustiņu “pilnīgu politisku līķi ievilka Saeimā un kurš turpina morga stāvoklī atrasties”.

Rungainis uzskata, ka tas nav gaidāms. Viņaprāt, ir skaidrs, ka 37% Latvijas iedzīvotāju, kuri saskaņā ar raidījuma veikto aptauju priecājas par Trampu, lielā mērā ir cilvēki, kas atrodas “zombokastes” ietekmē, Krievijas propagandas laukā.

Ģirts Rungainis, investīciju baņķieris

“Krievija bija vienīgā valsts pasaulē, kura pastiprināti gribēja Trampa ievēlēšanu. Skaidrs, ka mūsu sabiedrībā vienmēr ir pieprasījums pēc melnā zirdziņa, visās vēlēšanās, bet šobrīd… Tāds bija Kaimiņš, bet tas ir beidzies. Kaimiņš šobrīd jau ir apbružājies un sasmērējies politiķis principā. Redzēsim, kā viņam veiksies tālāk, bet viņš ir jau uz slidenās takas nostājies. Jautājums, vai ir pamats kādam jaunam spēkam – grūti pateikt. Kas būtu tā personība? Jābūt sabiedrībā plaši atpazīstamam un veiksmīgam uzņēmējam.”

Turpretī Birka sliecas domāt, ka tas ir iespējams. Ja skatāmies, kas balsoja par Trampu, tad 78% bija tādi, kas atbildēja, ka viņi ir neapmierināti ar to, kādi ir viņu pašreizējie ienākumi un valsts attīstības virziens. Jau 2015.gadā vienā aptaujā parādījās, ka tikai 19% no amerikāņiem uzskatīja, ka viņi var uzticēties valdībai Vašingtonā, vērtēja pētniece.

Ieva Birka, pētniece

“Ja skatāmies uz apstākļiem Latvijā, redzam, ka ir ļoti līdzīga situācija. Redzam, ka uzticība Saeimai ir kritiski zema, apmierinātība ar ekonomisko stāvokli arī ir kritiski zema. Apstākļi, lai rastos līdzīga situācija, kāds šāds politiķis varētu nākt un ar populistiskiem antielites, visiem pieņemamiem un vēlamiem ekonomiskiem saukļiem varētu gūt vēlētāju atbalstu, tas ir iespējams.”

Viņa arī piebilda – aptaujas atklāja, ka ASV vēlēšanu gadījumā cilvēki bija gatavi balsot par cilvēku, ko paši uzskata par neadekvātu.

 

Savukārt Bendiks norādīja, ka svarīgs instruments bija Trampa tēls, taču “ar ākstību nepietiek”. Tas, ko neredzam – cik cītīgi viņš apbraukāja slēgto rūpnīcu pilsētas un katram solīja to, ko viņi gribēja, “kā Ziemassvētku vecītis”, teica Bendiks. Viņš vērtē, ka tas arī no politiskās elites viedokļa ir kā klaunāde, bet pēc būtības Tramps pateica tiem cilvēkiem to, ko viņi gribēja dzirdēt, un viņi aizgāja un nobalsoja.

Birka atzina, ka attiecībā uz Trampa politiku viņu satraucot tas, ka jaunais prezidents vairāk varētu fokusēties uz ASV iekšpolitiku un mazāk uz ārpolitiku.

Taču eksperti vērtēja, ka Latvijai vajadzēja izdarīt savus mājasdarbus drošības jomā.

“Var teikt, ka šī situācija ir Latvijas politiskās elites fiasko, jo izrādās, ka esam pilnībā atkarīgi drošības ziņā no ASV un viņu noskaņojuma. Skaidrs, ja tas deķītis pēkšņi saraujas, paliek ekonomiskāks, jo kāds grib apsegties labāk, tad mēs esam tā mala, kur tā sega paraujas nost,” teica Rungainis. Viņš sprieda, ka Latvija ir starp tām valstīm, kas ir “braukusi ASV drošības autobusā par zaķi”.

Arī Bendiks pauda viedokli, ka Latvijai jāparūpējas par militāro infrastruktūru, piemēram, Ādažos un Lielvārdē.
Mārcis Bendiks, sabiedrisko attiecību eksperts
“Visa ņemšanās ar ”Rail Baltica” – tas ir un paliek stratēģisks dzelzceļš, jo tankus pa gaisu apgrūtinoši vadāt. Ir skaidrs, ka ir vajadzīgs viens ātrs dzelzceļš tanku pārvietošanai no Vācijas un Polijas uz šejieni. Un viss, ir jātaisa.”
Viņš kritizēja plānus par oficiālo e-adresi, sakot, ka tie, kas to nolēmuši veidot, jānosauc vārdā un “ar mietu jāpadzen”, bet nauda jāatdod Zemessardzei.

Jau vēstīts, ka 8. novembrī notikušajās ASV prezidenta vēlēšanās republikāņu kandidāts Donalds Tramps, iegūstot 290 elektoru balsis, pārspēja demokrātu kandidāti Hilariju Klintoni, kura ieguva 232 elektoru balsis.

Video

Lasi vēl