“LNT Ziņu Top 10” reportāža no vismazākās skolas Latvijā

1 komentārs

“LNT Ziņu Top 10” šonedēļ viesojās vismazākajā skolā Latvijā – Zvārtavas pagasta Ozolu sākumskolā, kur visās klasēs kopā mācās tikai astoņi bērni.

Ko tad viņi paši saka par mācīšanos šādā skolā, kas ir vissvarīgākais šo nedaudzo bērnu vecākiem un no kurienes drosme uzturēt tik mazu skoliņu ir pašvaldībai?

Kalnaines iedzīvotājs Kristers Skrastiņš ir visvecākais skolēns Ozolu sākumskolā. Viņš mācās 5. klasē. Īstenībā šajā klasē mācās tikai viņš viens.

Kristers Skrastiņš
5. klases skolnieks

Patīk man, ka skolotājas ir mīļas, un viņas izlaiž mūs. Končas dod uz visu ko.

Izdzirdot, ka Ozolu pamatskolu plāno reorganizēt par sākumskolu, Kristera mamma Inga Tupmace ļoti pārdzīvoja. Tagad viņa priecājas par to, ka sākumskolā atstātas 6 klases, un viņas dēls var turpināt tajā mācīties.

Inga Tupmace
mamma

Viņš jau vairākus gadus ir viens pats klasē. Un viņš ir apmierināts. Un es arī. Jo viņam vienmēr ir jābūt izmācījušam. Vienmēr atprasīs.

Klases biedru Kristeram nav. Bet ir skolas draugi. Kopumā viņi ir 8 skolēni, kas šogad uzsāka mācības Ozolu sākumskolā.

Neskatoties uz to, ka Ozolu sākumskolā šodien ir tikai seši bērni, starpbrīža laikā šeit ir pamatīgs troksnis. Kā jau jebkurā skolā.

Viskuplāk pārstāvēta ir 4. klase. Tajā ir trīs zēni.

Angļu valodu ceturtā un piektā klase mācās kopā. To, kā arī informātiku pasniedz skolas direktore Irina Ziemele. Viņa joko: mājasdarbu skolotājiem šogad ir pavisam maz. Bet citādi – maz kas mainījies.

Irina Ziemiņa
Ozolu sākumskolas direktore

Te visu mūžu ir bijušas apvienotās klases. Un es jau te diezgan ilgi strādāju. Un tu esi pieradis pie tā. Tu jau tad kad gatavojies stundām, tu jau izplāno, ā, šitie pildīs to, uzdevumu, tikmēr tas lasīs. Un bērni īstenībā arī ir pieraduši. Viņi prot sadalīt uzmanību, viņi zin ka jāstrādā. Un viņi strādā.

Blakus telpā norisinās latviešu valodas un literatūras stunda pirmajai un trešajai klasei.

Trešklasniece Megija Ziemiņa pati jūtas kā pasakā. Viņa Ozolu skolā ir vienīgā meitene. Gluži kā Sniegbaltīte un septiņi rūķīši.

Megija Ziemiņa
3. klases skolniece

Nu jā, tā sanāk aptuveni. Es vienmēr ienāku pirmā ēdamzālē.

Draudzeņu Megijai nav. Toties viņa var izvēlēties jebkuru no skapīšiem meiteņu garderobē.

Bet skolotāju Ingunu Kalniņu bērni sauc par vecmāmiņu. Viņa kādreiz pati beidza šo skolu. Tolaik te bija vidusskola – visas 11 klases. Tagadējā situācija esot savāda un skumja, bet tomēr bērniem nākot par labu.

Inguna Kalniņa
skolotāja

Īstenībā individuālais darbs. Pedagogi. Jā, individuālais darbs. Jo diez vai lielā skolā pie viņa tik bieži pieietu un varētu strādāt, vai ne?

Skolotājas kopumā ir divas, un vēl mūzikas skolotāja, kas atbrauc reizi nedēļā. Viņām algas maksā valsts. Savukārt direktores atalgojums un skolas ēkas uzturēšana balstās uz pašvaldības pleciem. Pašlaik skolēni izmanto mazāk nekā pusi kabinetu – tikai piecus. Pārsvarā nodarbības notiek tikai otrajā stāvā. Ozolu sākumskolā ir malkas apkure. Tāpēc mācībām nevajadzīgās telpas kurinās mazāk.

Rolands Rastaks
Valkas novada pašvaldības Izglītības, kultūras, sporta un jaunatnes nodaļas vadītājs

Ietaupījums būs uz elektrību, nevajadzēs visās klasēs. Bet nu kopumā, protams, tā uzturēšana ir dārga. Es nevaru vēl šobrīd pateikt ciparus, mēs vēl neesam tik smalki sarēķinājuši.

Pašvaldības pārstāvis atzīst: skolas ēku vajadzētu uzturēt šā vai tā. Turklāt sākotnēji bija plānots, ka Ozolu sākumskolā būs 14 skolēni. Tikai septembrī viņu skaits saruka līdz astoņiem.

Rolands Rastaks, Valkas novada pašvaldības Izglītības, kultūras, sporta un jaunatnes nodaļas vadītājs

Rolands Rastaks
Valkas novada pašvaldības Izglītības, kultūras, sporta un jaunatnes nodaļas vadītājs

Jebkurā gadījumā prioritāte ir bērns un pagasta iedzīvotājs. Un, kamēr bērni skolā ir, tikmēr, ja viņi skolu neslēgs, protams, ja paliks divi bērni, tas ir ļoti aktuāli jārisina. Un vēlreiz jāparēķina.

Lai optimizētu Ozolu skolas uzturēšanas izdevumus, tur plānots ierīkot vasaras nometni Valkas ģimnāzijas bērniem.

Situāciju glābj arī tas, kas skolas telpās atrodas bērnudārzs. To apmeklē septiņi bērni vecumā no viena līdz sešiem gadiem. Arī skolas pavāres dēls. Viņš nākamgad ies pirmajā klasē. Šajā skolā. Ja tāda vēl būs.

Inga Stūre
mamma

Viņš jau tāds mazs, ka viņš viens pats diez vai gribētu kaut kur no mājas. Bet tad jau redzēs, kas te būs.

Skolā paliks arī Megija un viņas mazā māsa. Abi meiteņu vecāki arī strādā te un uz lielu skolu bērnus pārcelt negrib.

Ligita un Oskars Ziemiņi
mamma un tētis

Es nezinu, vai tas lielums ir tas stiprums. Tas jau nav noteicošais. Viņš te jūtas tā kā ģimenē. Šito pašu mazo jau nekur nevar aizvest. Vieglāk tepat.

Kopumā tie paši astoņi skolā salasās arī nākamgad. Bet tālākā nākotnē gan skolotāju, gan vecāku prognozes ir diezgan skumjas.

Ligita un Oskars Ziemiņi
mamma un tētis

Daba nemīl tukšumu nekad. Tā kā es ceru, ja te nebūs skola, tad te varētu būt kaut kas cits.

Inguna Kalniņa
skolotāja

Prognozes, es domāju, ir drūmas. Es esmu optimiste. Bet nu līdz šim brīdim. Vairs nē. Jo mums [šī skola] ir dzīvības maziņš centriņš.

No oficiāli deklarētiem Zvārtavas pagastā 398 iedzīvotājiem reāli tur dzīvo labi ja puse. Pārsvarā bērni aug viensētās, starp kurām ir vairāki kilometri. Skolas autobuss skolēnus un bērnudārza audzēkņus savāc no Kalnaines, Zaķiem, Putras muižas. Tuvākās skolas atrodas Gaujienā un Valkā. Vecāko klašu skolēni uz tām brauc ar satiksmes autobusiem. Mazie to paši paveikt nevarētu.

Irina Ziemiņa
Ozolu sākumskolas direktore

Maziem bērniem tomēr ir jābūt pēc iespējas tuvāk dzīvesvietai, un viņiem ir jābūt vairāk šim te cilvēcīgam faktoram, jo tomēr rakstīt, lasīt taču var iemācīt. Un līdz 4. klases angļu valoda un matemātika – daudzciparu skaitļi. Vai jūs nemākat kāds daudzciparu skaitļus? Strādāt reizināt ar daudzciparu skaitļiem prot visi. Neko sarežģītu no viņiem neprasa.

Interesanti, ka Ozolu skola vienmēr esot bijusi vismazākā skola Latvijā. Un šogad saglabāja šo titulu, sarūkot skolēnu skaitam no kādreizējiem 100 līdz astoņiem.

1 komentārs