“LNT Ziņu Top 10” reportāža: cik lielu postu zemniekiem Latvijā radījuši plūdi?

Komentāri

Šī nedēļa atnāca ar saulainu un siltu laiku. Viešot cerības atsākt labības kulšanu Latgalē un Vidzemes austrumos. Tur, kur lauki vairs nav klāti ar ūdeni, darbojas tehnika. Taču lielais mitrums liek par sevi manīt. Zemākajās vietās grimst kā kombaini, tā traktori. Tas, ik pa brīdim vienam otru liek vilkt ārā.

Neilgi pēc lietavām Latgalē nevalstiskā organizācija ”Zemnieku Saeima” savus biedrus lūdza rezervēt ziemāju un vasarāju sēklas, kā arī lopbarību, lai to varētu par simbolisku cenu pārdot vai ziedot lietavās cietušajiem. Šobrīd nepieciešamais apjoms ir savākts.

Šis gads kārtējo reizi atklājis, sējumu apdrošināšanas ne popularitāti Latvijā. No 780 tūkstošiem hektāru, pērn bija apdrošināti nedaudz virs 110 000, bet šogad jau uz pusi mazāk. Plūdu gadījumā polise gan neko nesegtu, jo starptautiskā prakse paredz kompensēt riskus pret krusu, vētru, lietusgāzēm un izsalšanu.

Ņemot vērā šā gada triecienu, Zemkopības ministrija kopā ar lauksaimnieku organizācijām tuvākajā laikā plāno runāt par informatīvajiem pasākumiem, kas palielinātu interesi par sējumu apdrošināšanu.

Līdzšinējā pieredze liecina, ka interese par sējumu apdrošināšanu Latvijā ir viļņveidīga. Pēc lielāka sala, lietavām vai citiem dabas untumiem, noslēgto polišu skaits pieaug, tad atkal mazinās. Tiek pieļauts, ka tas atkārtosies arī šoreiz.

Plašāk – Ivo Jurkāna sižetā!

Lasi vēl