Komentāri

No 19 Pierīgas pašvaldībām 13 ir tik turīgas, ka maksā miljonus, lai trūcīgākajiem novadiem būtu sava iztikšana un kaut kādas attīstības iespējas. Tieši ap Rīgu dzīvo lielākā daļa Latvijas vidusslāņa, kas naudu pelna galvaspilsētā, bet nodokļus maksā novadu kasei. Un tieši tāpēc šajā medus podā ir vislielākā konkurence pašvaldību vēlēšanās! Tā kā veci un jauni politikas taisītāji kāro apsaimniekot gana biezu naudas maku, LNT Ziņu Top 10 devās skaidrot, kāda ir ikdienas dzīve galvaspilsētas kaimiņu novados?

Jūrmala. Šī ir skandalozākā pašvaldība Pierīgā un visā Latvijā, un Jūrmala ir piemērs naudas varai politikā. Te katrā no pēdējiem sasaukumiem pilsētas mērus aizturējis Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Daļai jūrmalnieku ir sajūta – pilsētas dome visu laiku esot dažādu aizdomu ēnā. Sevišķi tamdēļ, ka uz ietekmīgām un lēmumus pieņemošām pašvaldības amatpersonām spiedienu vai kukuļu kārdinājumu varētu izdarīt miljonāri. Te, piemēram, daudz skandālu par vēlmi būvēt mājas jūras kāpās. Ir jūrmalnieki, kuri vairāk par jebkuru solījumu partiju programmās vēlētos mieru domē.

Foto

Liene
četru bērnu māmiņa

Vislabāk būtu, ja beidzot uzņemtu pareizu kursu un izbeigtu to korupciju un mantkārību un varas izmantošanu savu biznesu, savu interešu īstenošanā, un arī tādu nelietderīgu līdzekļu izmantošanu. Tas ir tas , ko mēs te redzam. Jūrmala ir it kā bagāta pašvaldība pēc visiem nodokļu ieņēmumiem.

Šis jūrmalnieks daudz pārmetumu velta Jūrmalas domei, sevišķi visdīvaināko atrunu dēļ, kāpēc tiek grozīti teritorijas plānojumi un dabas pamatnes nodotas apbūvei privātīpašniekiem. Jūrmalas domei svarīgākas esot bagātnieku intereses, nevis kāpu zonu saglabāšana.

Rihards Pētersons
jūrmalnieks

Tas merkantilais apsvērums izmainījis pilsētā sociālo vidi, īpašumu tirgus ir izkropļots pamatīgi, tas, protams, atstāj iespaidu uz nodokļiem, un runa ir par šo merkantilo pieeju visam, visam pilsētā. Neapmierinātība ir tajā, ka Jūrmala zaudē savu kūrorta seju un zaudē arī savus cilvēkus, vietējie brauc prom.

Kā pārmetums Jūrmalas domei ir tās nespēja vai arī apzināta nevēlēšanās kontrolēt uzņēmējus – miljonārus, kā viņi izmanto būvprojektus. Piemēram, dome izsniedz atļauju būvēt daudzstāvu viesnīcas vai veselības centrus, bet tad pēkšņi miljonāri izmaina funkcionalitāti uz ekskluzīviem dzīvokļiem.

Rihards Pētersons
“Jūrmalas aizsardzības biedrība” aktīvists

Tas viss ir tikai ar vienu nolūku – nopelnīt ātri, dabūt, pēc iespējas ātrāk saraust naudu, a kas tur būs pēc tam, tas jau vienalga. Mēs jau esam jūrmalnieki, mēs domājam ilgtermiņā, bet tie cilvēki, kuri šobrīd saimnieko Jūrmalā, dzīvo šodienai, vai labākajā gadījumā rītdienai. Pilsētas attīstība nenotiek.

Arī citi jūrmalnieki norāda – pilsētā vērojama neproporcionāla attīstība. Tas viņos raisa neizpratni, jo aiz Rīgas, Jūrmala ir otra bagātākā Latvijas pašvaldība. Nodokļu ieņēmumi te tik lieli, ja Jūrmala šogad 11 miljonu eiro novirzīs uz pašvaldību izlīdzināšanas fondu trūcīgāko novadu atbalstīšanai.

Liene
Jūrmalas iedzīvotāja

Plaukst un zeļ skaistākās Jūrmalas vietas, tur, kur apgrozās bagāti cilvēki, bet otrs pilsētas gals – Kauguri un Sloka – ir pavisam noplucis, tur ir arī lielas sociālās problēmas, tur ir arī augsts noziedzības līmenis, narkomānija.

Maira
jūrmalniece

Piemēram, daudzdzīvokļu mājas, kas ir Kauguros un Slokā, tās brūk kopā, neviens nepārbauda, kas tur notiek, tur ir nolietojamība un vajadzētu domāt, ko darīt. Bet runājot par veloceliņiem, godīgi sakot, ir liels kauns, ka kūrortpilsētai ir tik maz veloceliņu, kas nav sakārtoti.

Inga
Jūrmalas iedzīvotāja

Ir daudz izdarīts, bet to, ko vajadzētu, nav izdarīts. Ceļi Jūrmalā ir drausmīgi, it sevišķi grants ceļi, tādi, kas vispār ir neizbraucami. (..) Pārsvarā mums jau tikai centru Jūrmalā taisa, bet pārējās nomales Jūrmalā ir briesmīgas.

Tiesa gan, jūrmalnieki sevišķi te pateicīgi par domes piešķirtajām nekustamā īpašuma nodokļa atlaidēm. Paaudzēs dzīvojošajiem jūrmalniekiem tas ir svarīgi, jo visapkārt bagātie miljonāri sacēluši savus dārgos namus un apkaimēs dramatiski tamdēļ paceļas kadastra vērtība, bet pēc tās taču aprēķina nekustamā īpašuma nodokli.

Inga
jūrmalniece

Pastāvīgajiem jūrmalniekiem, kam šeit zeme Jūrmalā, ir 70% atlaide. Uz miljonāru rēķina tās jau, protams, ir pupu mizas, bet nu ir atlaides. Ja nebūtu atlaides, būtu padārgi, un tad vietējiem būtu jāpārdod un jāiet uz mežu dzīvot.

Sandra
Jūrmalas iedzīvotāja

Principā, viņi ir ļoti daudz izdarījuši bērnu labad – ir bezmaksas ēdināšana, ir bezmaksas transports. Tagad skatos, ka visiem sola to bezmaksas braukšanu.

 

 

Ne tik skaļos kā Jūrmalā, bet priekšvēlēšanu laika skandālos ierauta arī Ķekavas novada dome. Apšaubāmu lēmumu dēļ, kā tiek tērēta nodokļu maksātāju nauda, iedzīvotāji devās protestos ielās, un šī pretošanās drīz vien pārauga divu partiju izveidē un tagad kandidēs vēlēšanās. Tas būtiski palielinājies Ķekavas jau tā lielo sašķeltību.

Ķekavas novadā būs viena no vissīvākajām politiskajām cīņām visā Latvijā. Te uz 17 deputātu vietām kandidē 14 politiskās partijas.

Lielā politiskā sadrumstalotība mulsina iedzīvotājus.

Ilga
Ķekavas iedzīvotāja

Tas ir ļoti daudz, 14 saraksti un katrā gandrīz pa 20 cilvēkiem. Es apskatos fotogrāfijas, nevienu nepazīstu, nevienu nepazīstu – strādā Rīgā, dzīvo Rīgā, bet te ir nopirkts īpašums, bet nu tas ir šausmīgi. Nepazīstami cilvēki grib tik domē.

Lielo cīņu par nokļūšanu domē un pie varas svirām paši ķekaviešu skaidro ar to, ka Ķekavas novads ir trešais bagātākais Pierīgā.

Nauris
Ķekavas iedzīvotājs

Katrs pelna kā grib, kā māk – legāli vai nelegāli -, tas ir katra paša interesēs.

Didzis
Ķekavas iedzīvotājs

Visticamāk, ir viegli no šejienes naudu dabūt ārā, es tā domāju, tāpēc arī visiem šeit vajag tikt iekšā. Apmierina savas vēlmes un tad dara tālāk, ja paliek pāri.

Katrīna
Ķekavas iedzīvotāja

Ir, protams, daži saraksti, ko mēs ar vīru esam izpētījuši, kas ir tādi, ka uzreiz tos var mest miskastē, par tiem mēs noteikti nebalsosim.

Partijas Ķekavā daudz, bet tās vienojošie solījumi labākai nākotnei lielākoties ir nekustamā īpašuma nodokļa samazināšana, iekšpagalmu asfaltēšana, bezmaksas sabiedriskā transporta nodrošināšana, siltumapgādes tarifu samazināšana, bezmaksas brīvpusdienas skolēniem, sociālo dzīvokļu māju uzcelšana maznodrošinātajiem, veloceliņa izveide līdz pat Rīgai. Tāpat ir partijas, kas sola palielināt bērnu piedzimšanas pabalstu līdz pustūkstotim eiro, trūcīgajiem iedzīvotājiem rīkot bezmaksas pirts dienas, ierīkot zupas virtuves un mazgāt veļu, bet pensionāriem dot naudas čekus veselības aprūpei. Taču ko partijas solīja pirms četriem gadiem, Ķekavas iedzīvotāji īsti neatceras.

Aleksandra
Ķekavas iedzīvotāja

Tagad mums ceļi tiek remontēti un atjaunoti, tas arī ir liels pluss. Vēl viens jauninājums ir parks gar Daugavu, pastaiga parks, kas top un cerams, ka drīz varēsim arī izmantot.

Katrīna
Ķekavas iedzīvotāja

It kā viņi kaut ko dara, bet nav viss līdz galam izdomāts. Kaut kādas ietves taisa, bet nobrauktuves no ietvēm nav, tādas elementāras lietas.

Mārupe ir otra bagātākā Pierīgas pašvaldība aiz Jūrmalas, vērtējot iedzīvotāju ienākumu nodokļa un nekustamā īpašuma nodokļa ieņēmumus. Mārupes turīgums ir tik liels, ka vairāk nekā 5,5 miljonus eiro tā šogad iemaksās pašvaldību izlīdzināšanas fondā. Tas nozīmē, mārupiešu naudu saņems arī Latvijas trūcīgākās pašvaldības.

Taču valsts noteiktās formulas dēļ, pēc kuras aprēķina obligātās iemaksas pašvaldību izlīdzināšanas fondā, radījusi absurdu situāciju. Šie pieci miljoni eiro būtu ļoti vajadzīgi pašai Mārupei, bet tagad tā ir spiesta pati ņemt kredītus no Valsts kases ielu un ceļu remontiem un Jaunmārupes pamatskolas stadiona būvniecībai. Iedzīvotāji līdz ar to nostājas novada domes pusē un ar sapratni izturas pret vēl nepaveiktajiem darbiem.

Uldis
Mārupes iedzīvotājs

Viņi savu naudu aizdod prom un pēc tam ir grūti attīstīt to, kas pašiem vajadzīgs, jo bieži vien ir sarunas par aizņēmumiem. Tam vajadzētu pievērst uzmanību, jo citādāk bagātās pašvaldības agri vai vēli ilgtermiņā reģionālajā politikā nonāks grūtībās.

Vizma
Mārupes iedzīvotāja

Es tikai oktobrī pārcēlos uz Mārupi, man Mārupē ļoti patīk. Cik esmu pastaigājusi pa Mārupi un paskatījusies, ja, es varu teikt, ka Mārupe tiešām ir sakopta, bet, protams, ir visādi sīkumi.

Taču daži mārupieši saka – daudzās jomās esot jāuzlabo sadarbība ar Rīgu, jo Mārupes novada robežas ar Rīgu sadala ielas, un ir pat privātmājas, kur zeme robežas vienā pusē, bet ēkas Mārupē. Līdzīgā situācijā ir šī kundze.

Regīna
dzīvo pie Mārupes novada robežas ar Rīgu

Mēs dzīvojam Kurmenes ielā 19, Rīgā, bet ir Kurmenes iela 19 Mārupē – tur ir visas ielas noasfaltētas, nav putekļu, bet putekļi mums ir jārij cauru vasaru. Esam ar vēstulēm Rīgas domē vērsušies, bet atbildes nav, atsaucības nav. Jā, gribam pievienoties Mārupei un nodokļus maksāt Mārupē, un mums būs noasfaltēta iela.

Rīgas tuvums kā pievilcības faktors palielinājis iedzīvotāju skaitu Mārupē tik ļoti, ka, piemēram, kanalizācijas infrastruktūra netiek līdzi. Proti, lepnās savrupmājas tiek būvētas straujāk nekā Mārupe ir spējīga visus pieslēgt pie centrālās kanalizācijas. Mazāk turīgie iedzīvotāji gan ir priecīgi, ka novada dome nāk pretī ar pašvaldības līdzfinansējumu, bet process ir lēns.

Vēlēšanām Mārupē pieteikušās astoņas partijas. Lielākoties tās visas sola būtiski samazināt nekustamā īpašuma nodokli; dažas partijas sola atlaides piešķirt pat līdz 90% un daži populistiski piesola cīnīties valsts līmenī, lai šo nodokli vienīgajam mājoklim atceltu vispār. Un mārupieši tik tiešām vērš uzmanību, ka nekustamā īpašuma nodoklis tik tiešām sāk kļūt par nastu.

Edmunds
Mārupes iedzīvotājs

Tad, kad tu ieraugi to nekustamā īpašuma nodokļa paziņojumu katru gadu, tad tu noelsies, jo tas ir audzis, audzis un sasniedzis to līmeni, kad tiešām to jūti. Tev ir viena dzīvojamā vieta, bet ir jāmaksā diezgan pamatīgs tas nodoklis.

LNT Ziņu Top 10 nākamā pieturas vieta – Siguldas novads.

Gleznainā pilsēta ar dabas ainavām, kultūrvēsturiskajiem pieminekļiem un izteikti daudz aktīvās atpūtas uzņēmumiem ir Latvijas viens no lielākajiem tūristu magnētiem. Tāpat ļoti daudz rīdzinieku savu dzīvi pārceļ tieši uz Siguldu. Tas izraisījis īres mājokļu un nopērkamo dzīvokļu cenu kāpumu. Tiesa gan, āri reaģējuši vietējie būvnieki – tukšās pļavas pārtop par daudzdzīvokļu namiem un privātmāju rajoniem. Staigājot pa pilsētu, ļoti izteikti acīs krīt daudzās jaunās māmiņas ar bēbīšu ratiem.

Dzimstība Siguldā ir ar pieaugošu tendenci. Vidēji katru mēnesi te piedzimst 20 mazuļu, un, salīdzinot ar citām Pierīgas pašvaldībām, šeit jaundzimušo piedzimšanas pabalsts ir visai dāsns – 320 eiro, ja abi vecāki ir deklarējušies Siguldas novadā. Te arī novērots, ka pabalsta dēļ jaunie vecāki savas dzīvesvietas no blakus pašvaldībām pārdeklarē uz Siguldu.

Sastaptās ģimenes skaidro – pēdējos gados Sigulda ir vēl vairāk padarīta par lielisku vietu dzīvošanai. Sevišķi te izceļ domes iniciatīvu radīt jauno māmiņu biznesa klubu, kad pašvaldība piedāvāt naudu ideju projektiem – kamēr tiek auklēts mazulis, sievietes saņemtu drosmi nodibināt savu uzņēmumu.

Baiba
Siguldas iedzīvotāja

Ir tāds māmiņu konkurss, kurā mēs piedalāmies, un dome veicina, ka jaunās māmiņas pašas sevi nodarbina – veido jaunas darbavietas, kur es pati piedalos. Tad tiek atvērti bērnudārzi, kā arī pašvaldība apmaksā privāto bērnudārzu, piemēram, manam bērnam ir aizņemtas vietas privātajos bērnudārzos.

Kristīne
Siguldas iedzīvotāja

Pati dzīvoju Rīgā, bet, kad sāku domāt par ģimeni, pārvācos uz Siguldu. Uz vēlēšanām iesim, bet es neesmu tā domājusi, ko vēl uzlabot, jo īstenībā te viss jau tiek labots.

Siguldas novads sastāv arī no Mores pagasta un Allažu pagastu. Tur ļaudis atzīst – viņi nejūtas aizmirsi, jo pilsēta kādu daļu attīstības naudas iegulda arī pagastos. Tiesa gan, sapnis par centralizētu apkuri Allažos te ir pārāk tāls un neviena partija arī nesola par vēsturi padarīt, tā sauktās, Godmaņa krāsniņas.

Šajās pašvaldību vēlēšanās Siguldas novadā kandidēs vien tikai divi saraksti. Šobrīd domē arī nekādas opozīcija īsti nav, jo no 15 deputātu vietām 13 kontrolē viena partija. Līdz šim gan laiku pa laikam kāds pārmetis veidu, kā notiek domes iepirkumu konkursi.

Tests - ko tu zini par alus vēsturi?

Tests - ko tu zini par alus vēsturi? 8

Alus plūdi Londonā – vai tas maz ir iespējams? Izpildi testu par alus vēsturi, uzzini pārsteidzošus faktus un tiec pie sertifikāta! Neizpaliks arī balva.

Lasi vēl