LIZDA: Mēs piekritām sadarboties, bet, ja nebūs naudas, rudenī notiks streiks

21 komentārs
LIZDA: Mēs piekritām sadarboties, bet, ja nebūs naudas, rudenī notiks streiks
MĀRTIŅŠ ZILGALVIS, F64

Izskatās, ka Krišjāņa Kariņa (JV) valdībai un pedagogu arodbiedrībai tomēr izdevies pietuvoties kompromisam jautājumā par skolotāju algām. Vismaz tāda cerība parādījusies pēc trešdienas rīta piketa, kurā pāris tūkstoši skolotāju politiķiem prasīja pildīt solījumus.

Tagad norunāts, ka valdība valsts budžetā ierakstīs apņemšanos palielināt minimālo skolotāja algu no septembra, ja tiks īstenotas reformas. Trūkstošo finansējumu meklēs līdz maijam. Rezultātā skolotāju streika nebūs – vismaz līdz rudenim.

Skolotāju piketam šoreiz izvēlēta visai neierasta forma. Savu galveno prasību par minimālas algas likmes celšanu līdz 750 eiro pedagogi pauž pilnīgā klusumā.

Uz piketu pedagogi no visas Latvijas bija ieradušies ar ziliem baloniem un plakātiem, uz kuriem varēja lasīt summu, kuras samaksa no septembra tiek sagaidīta par pilnu darba slodzi. Šobrīd minimālais ienākumus slieksnis ir 710 eiro.

“Mēs piedalāmies, lai pieprasītu valdībai pildīt likumus. Protams, tas ir pazemojoši skolotājam, ja valdība likumu pieņem, bet nepilda,” sacīja Rēzeknes skolotāju arodorganizācijas priekšsēdētāja Janīna Staudža.

“(TV3: Ir cerības, ka varētu kaut kas mainīties?) Ja godīgi, tad nav! (TV3: Tad būs jāstreiko?) Protams! (TV3: Gribas streikot?) Negribas, bet nāksies!” tā, komentējot šā brīža situāciju, norādīja skolotājs Ojārs.

Premjers piketētāju prasību nenoraidīja, taču neteica arī “jā”. Problēma esot tajā, ka izglītība sistēma Latvijā esot ļoti labi finansēta, naudas ir tikpat, cik Igaunijā, taču algas skolotājiem divas reizes mazākas. “Mums ir ceturtais lielākais ieguldījums izglītība Eiropā, bet efektivitātes nav! Tātad mums ir jāsakārto sistēma,” sacīja Kariņš.

Viens otru līdz galam nesapratuši ielā, politiķi un skolotāji aizvadīja vēl vienu sarunu raundu Saeimā. Diskusija pie apaļā galda negaidīti nesa progresu. Valdības pārstāvji apņēmās budžeta ierakstīt solījumu par minimāls algas celšanu jau septembrī.

“Ja reformas tiek īstenotas, 2019. gada septembrī algu pielikums tiek īstenots,” solīja izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (JKP).

Līdz maijam tiek solīts rast avotu, kur ņemt nepieciešamos deviņus miljonus eiro. Pedagogi solījumu uzņēma ar optimistisku piesardzību.

“Mēs piekritām sadarboties, bet paralēli mēs brīdinājām, ka pieņemam lēmumu par streika pieteikšanu, lai nodrošinātos, ka, ja netiek atrast nauda, tad ir streiks,” norādīja LIZDA vadītāja Inga Vanaga.

Šā iemesla dēļ iespējamais streika datums pārcelts no eksāmenu laika maijā uz rudeni un notiks tikai tad, ja solījums netiks turēts.

Vairāk par tematu – TV3 Ziņu sižetā

21 komentārs