LIZDA iestājas pret obligātu skolotāju vakcinēšanu pret Covid-19

10 komentāri

Pedagogu arodbiedrība nu jau oficiāli pieprasījusi saglabāt brīvprātības principu skolotāju vakcinācijai pret Covid-19. Arodbiedrības ieskatā, sasniegt pietiekamu vakcinācijas aptveri iespējams arī bez obligātās vakcinācijas, stāsta TV3 Ziņas.

Obligāta prasība pēc Covid-19 vakcinācijas varētu krietni paretināt pedagogu rindas. Izglītības ministre Anita Muižniece (JKP) tikmēr atkārto, ka paļaujas uz skolotāju apzinīgumu.

Šodien, 9. jūlijā, Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) bija sasaukusi ārkārtas sēdi, kurā lēma aicināt valdību nenoteikt skolotāju vakcināciju par obligātu un ļaut ievērot brīvprātības principu. Pēc tikšanās ar skolotājiem, arodbiedrības vadītāja strikta – ir jāsaglabā brīvprātības princips skolotāju vakcinācijā pret Covid-19.

Inga Vanaga
Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) vadītāja

”Šī piespiedu vakcinēšanās bija ļoti nepārdomāts solis, jo kā mūsu biedri apliecina, valdībai nemaz neinteresēja patiesie iemesli, kāpēc nozarē strādājošie neiet vakcinēties. Visizplatītākais iemesls ir tas, ka nav bijusi iespēja saņemt individualizētu atbildi, kā vakcīna ietekmēs katra individuālo veselību, zinot, ka daudziem ir veselības problēmas, citiem pat vairākas diagnozes.”

Tādēļ arodbiedrība pieprasa plašāku skaidrošanu par vakcināciju tieši nozarē strādājošajiem. Tāpat, viņasprāt, septembrī strādāt jāļauj arī tiem skolotājiem, kuri Covid-19 ir pārslimojuši vai regulāri testēti. Pretējā gadījumā mūs varot sagaidīt masveida skolotāju aiziešana no darba.

Inga Vanaga
Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) vadītāja

”Simtiem pedagogu ir vērsušies pie mums. Tikai vakar tie bija vairāk nekā 600, vienas dienas laikā gan caur direktoriem, gan individuāli zvanījuši man ļoti daudzi. Un tas ir ļoti nopietns signāls, zinot, cik tagad mums ir daudz vakanču. Cilvēki ir gatavi strādāt, daļa gatavi paši maksāt par šiem testiem.”

Tikmēr izglītības ministre, kurai nupat apritējis mēnesis amatā, joprojām cer, ka skolotāji saņemsies, un viņai neesot šaubu par pedagogu apzinīgumu vakcinēties pirms jaunā mācību gada. Turklāt viņa uzsver, ka problēmas ar vakcinācijas aptveri ir ne tikai izglītības nozarē, kur poti saņēmuši nedaudz virs puses pedagogu, bet arī citur.

Anita Muižniece
izglītības un zinātnes ministre, (JKP)

”Sociālo centru, aprūpes centru darbinieki, manuprāt, bija 60% ar ”astīti” kopš decembra, tad skolotāji kopš aprīļa – 54%. Es saku ļoti labi, bet vajag labāk. Es ticu, ka skolotāji ir apzinīgi. Es esmu runājusi arī ar atsevišķiem skolotāju un skolu direktoriem, ka tiešām vakcinēšanās ir atlikta uz pēcjāņu periodu.”

Tikmēr sabiedrībā turpina pieaugt spiediens tieši uz pedagogu potēšanu. Sākta pat parakstu vākšana par obligātu pedagogu vakcināciju pret Covid-19, lai rudenī bērni droši varētu doties uz skolu. LIZDA gan akcentē, ka atgriešanās klātienes mācībās ir visas sabiedrības, ne tikai pedagogu atbildība.

Inga Vanaga
Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) vadītāja

”Ja šobrīd vakcinējušies ir 35% un šo sabiedrības pārstāvju bērni un mazbērni nonāks skolā no nevakcinētām ģimenēm, var saslimt gan klases biedri un aiznest Covid-19 uz mājām, gan saslimt pedagogs, un mācības var tikt pārtrauktas, var būt attālinātas.”

Lai pasteidzinātu un atvieglotu pedagogu vakcinācijas procesu, Izglītības ministrija ir sākusi sarunas, lai tieši pedagogiem tiktu rezervētas “Johnson&Johnson” vakcīnas. Tām nepieciešama tikai viena pote ātrākai vakcinācijas procesa pabeigšanai.

10 komentāri