Likumsargi skaidro: vai policija vēro mūs sociālajos tīklos?

3 komentāri
Likumsargi skaidro: vai policija vēro mūs sociālajos tīklos?
AIVARS ĶESTERIS, F64

Pirms laika pret kādu sieviete Kurzemē uzsākta administratīvā lieta par atrašanos bērnu laukumā Covid-19 ierobežojumu laikā. Iespējamais pārkāpums policijas redzeslokā nonāca tikai pēc tam, kad pārkāpuma video ievietots sociālajos tīklos.

Dmitrijs Homenko, Valsts policijas (VP) kibernoziegumu apkarošanas nodaļas priekšnieks, skaidro, ka vairumu video, attēlus vai citādus materiālus viņiem iesūta vērīgi iedzīvotāji. Piemēram, iesniegto video ar iespējamu apreibinošu vielu lietošanu policisti bez ievērības nedrīkst atstāt.

“Ir jāpārbauda šī informācija, jo, kā saprotat, šīs psihoaktīvās vielas paliek asinīs, cilvēkā. Tad vienkārši šo video var pārbaudīt un pierādīt ar citiem objektīviem apstākļiem,” skaidro VP kibernoziegumu apkarošanas nodaļas priekšnieks Dmitrijs Homenko.

Ātruma pārkāpēja paša publiskots video vai video ar iespējamu narkotiku lietošanu, vai kāds cits video pats par sevi esot tikai iespējamā pārkāpuma atklāšanas sākums. Teju vienmēr pārkāpuma pierādīšanai ir nepieciešami papildu pierādījumi.

“No konteksta izrauts video fails no interneta vides nevar kalpot par 100% pierādījumu, jo tas ir kā signāls, kas signalizē, ka, iespējams, noticis pārkāpums,” norāda Humenko.

Lai arī par sociālajos tīklos manītajiem pārkāpumiem policistus parasti informē iedzīvotāji, ir lietas, ko aktīvi meklē arī paši policisti. Ir speciāla programmatūra, kas, piemēram, pēdējā laikā izmantota, meklējot ar Covid-19 saistītas viltus ziņas.

“Ir speciāli programmnodrošinājumi, kuri ļauj analizēt sociālos tīklus, meklēt pēc atslēgvārdiem, cilvēka komentārus analizēt utt. Tāds sistemātisks un mērķtiecīgs darbs, tieši analizēt informāciju, kas saistīta ar Covid-19 publikācijām,” stāsta Dmitrijs Homenko.

Valsts policijā atgādina par viņu piedāvāto aplikāciju ”Mana drošība”. Minētā lietotne sniedz iespēju sazināties ar policiju, apmaldīšanās gadījumā nosūtīt policijai savu atrašanās vietu, kā arī varat ziņot par pārkāpumiem internetā.