Līgatnes dabas takās sestdien tiks rīkota “Vāveres diena”

0 Komentāru
Līgatnes dabas takās sestdien tiks rīkota “Vāveres diena”
DĀVIS ŪLANDS, F64

Viņas jau ir nomainījušas savu rudo kažociņu pret ziemas pelēcīgo, malu malās saslēpušas gardumu krājumus un Līgatnes dabas takās jau šajā nedēļas nogalē ir gatavas uzņemt ciemiņus. Runa ir par šā gada dzīvnieku Latvijā – Rudo jeb Eirāzijas vāveri. 

Līgatnes dabas taku zvērkope Linda Ipatjeva atnesusi vāverītēm, trim meitenēm un vienam puisim, kārumus: riekstus un zīles. Visdrošākā un ziņkārīgākā ir gadu vecā Tomiņa.

Trīs vāverītes no četrām ir jauni dzīvnieciņi, kurus pirms pusotra gada atveda no dažādiem Latvijas reģioniem: viņas bija zaudējušas savas mammas, un tika atvestas dažu mēnešu vecumā uz Līgatni. Rudie grauzēji – Čita, Rižiks un Tomiņa – jau sen ir adaptējušies un jūtas kā mājās.

Vāverītes sanestos kārumus ne tikai apēd, bet arī labprāt noslēpj: un ne tikai zemē, bet arī zvērkopes Lindas jakas kapucē. Sekundes ātrumā vāverīte pārlec no Lindas pleca pie LNT operatora Ilmāra. Vairāki rieksti tiek ātri vien noslēpti operatora jakas apkaklē. Slēpjot barību, šādi rudie grauzēji uzvedas visu gadu – ne tikai pirms ziemas.

Vāverēm ļoti garšo rieksti, šobrīd labprāt ēd arī ķirbju sēklas un zīles. Kad Ilmāra jakas apkakle bija pilna ar riekstiem, vāvere ķērusies klāt nākamajai kapucei. Vāverītes ir pieradinātas, tāpēc tik draudzīgi izturas pret cilvēkiem. Loba zīles un ēd no rokām.

Visas trīs sadzīvo ļoti labi, īpaši meitenes. Bet šādi vāveres dzīvo nebrīvē, cits stāsts ir par šiem skaistajiem grauzējiem dabā. Lai arī vāveres pie apdraudētiem dzīvniekiem nepieskaita, tomēr nevar arī uzskatīt, ka tām nekas nekaitē. Pastāv viedoklis, ka vāveru skaits mēdz samazināties.

“Zinātnieki ir noskaidrojuši, ka vāveru skaits un cik viņiem sadzimst mazuļu, atkarīgs no tā, ir čiekuru ražas gads vai nav. Un kad ir labs čiekuru ražas gads un daudz vāverēm barības, tad vāveru mammām pat divu metienu mēdz būt pa gadu,” saka Līgatnes dabas taku vadītāja, zooloģe Inta Lange.

Bet, kad ražas gads čiekuriem nav tik labs, mazuļi dzimst vienreiz gadā. Tā kā uztraukumam par vāveru skaita samazināšanos tomēr nav pamata. Sestdien visas četras vāverītes gaidīs apmeklētājus ciemos. Rokās gan paņemt nevarēs, bet uzzināt par viņām un papētīt viņu uzvedību kopā ar Velgu Vītolu varēs noteikti.

0 Komentāru