Līgatnē atklāta izstāde par bērnu paliatīvo aprūpi

Pievienot komentāru

Oktobris visā pasaulē ir arī paliatīvās aprūpes atpazīstamības mēnesis. Latvijā šogad tam ir pieskaņota izstāde ”Sapņu tilti”, kas šonedēļ atvērta Līgatnē, “Zeit” mākslas telpā. Tajā var apskatīt pasaules atzinību guvušas fotogrāfes Andželas Forkeres darbus.

Bieži bērnu paliatīvā aprūpe tiek saistīta ar nolemtību, drīzu nāvi. Bet tās esence ir dzīves kvalitātes uzlabošanā bērnam un viņa tuviniekiem. Galu galā – mēs taču neviens nezinām, cik ilgs laiks mums dots.

“Mēs varam paskatīties uz lietām citādāk. Un, ja mēs ejam ar atvērtu un mīlošu sirdi, mēs ieraugām lietas dziļāk. Un šeit jūs redzat, ka šie bērniņi ir priecīgi, šeit viņi var lēkt un priecāties, un viņi ir bērni tāpat kā citi, un viņi grib piedzīvot šeit skaistus mirkļus,” norāda Bērnu paliatīvās aprūpes biedrības pārstāve Dace Kluša.

Biedrības pārstāvji jau ir pieraduši pie tā, ka no šīs smagās tēmas daudzi mēdz izvairīties. Bet izstādes rīkotāji ir pārliecināti: viens no mākslas uzdevumiem tieši arī ir raisīt cilvēkos pārdomas un pārdzīvojumu.

“Nav jau tikai mūsu uzdevums kā kultūras vietai parādīt tikai jautrākas lietas. Arī mūzika mēdz būt jautra un uz pārdomām raisoša. Tāpat māksla var būt jautra un pārdomām vērsta. Tā kā mums ir vieta visiem cilvēkiem ar dažādākām vajadzībām, cilvēkiem ar visdažādākiem noskaņojumiem, un šī izstāde varētu pacelt problēmu nedaudz citā gaismā un plašākai publikai,” stāsta “Zeit” izveidotājs Marģers Zeitmanis.

Ieeja izstādē ir par ziedojumiem, kas tiks novirzīti Multifunkcionālā bērnu paliatīvās aprūpes centra, hospisa celtniecībai. Šī ideja tiek apspriesta jau vairākus gadus. Tagad nolemts, ka Bērnu paliatīvās aprūpes vajadzībām ēku būvēs no jauna, un pašlaik tiek meklēts piemērots zemes gabals. Kopējās projekta izmaksas būs ap pieciem miljoniem eiro. Atbalsts tiek meklēts gan ziedojumos, gan dažādos fondos un Eiropas programmās.

“Ir labi attīstīts pakalpojums aprūpe mājās, tajā pat laikā ir vēl daudzi citi pakalpojumi, kas ir nepieciešami, lai mēs spētu nodrošināt šo pakalpojumu tā, kā to rekomendē Pasaules Veselības organizācija. Un šajā paliatīvās aprūpes centra mēs plānojam piedāvāt gan dienas centra pakalpojumus, gan atelpas brīža pakalpojumus. Tā būtu tā vieta oāze, kur vecāki spētu smelties spēkus,” skaidro Bērnu paliatīvās aprūpes biedrības pārstāve.

Apskatīt izstādi aicināti arī kolektīvi, protams, ievērojot Covid-19 dēļ noteiktos ierobežojumus.

“Šī ir publiska vieta ar ļoti lielu kvadratūru. Līdz ar to šobrīd ierobežojumi līdz galam nav skaidri, šobrīd varētu būt telpās līdz 500, bet nu, protams, ka 500 nevajag uzreiz braukt, bet brauc klases, brauc mazi kolektīvi, brauc divas ģimenes kopā. Šī ir izstāde, kas ir atvērta katru dienu nākamās divas nedēļas,” norāda “Zeit” izveidotājs.

Savukārt vecāki, ārsti, garīdznieki un citi interesenti aicināti uz sarunu pēcpusdienu, kas izstādes ietvaros norisināsies 23. oktobrī.