Lielu ažiotāžu radījis mākslinieku gleznojums uz 40. vidusskolas sienas; soctīklos izceļas asas diskusijas

57 komentāri

Lielu interesi raisījis mākslinieku – Kristiana Brektes, Miķeļa Mūrnieka un Kiwie – radītais sienas gleznojums, kas ir veltījums Džemmai Skulmei.

Gleznojums atrodas uz skolas sienas Rīgā, Akas ielā 10, un šī vieta esot izvēlēta apzināti, lai akcentētu mākslas izpratnes veidošanu jau no mazām dienām.

Sociālās tīklošanās platformās izraisījušās asas diskusijas par latviešu mākslinieka Kristiana Brektes gleznojumu uz Rīgas 40. vidusskolas sienas.

Piemēram, Rīgas domes deputāts Konstantīns Čekušins (S) ievietojis bildi ar attēlu un paudis šaubas, vai ēka, kurā mācās 1.-5. klašu bērni, ir piemērota šādiem zīmējumiem.

Diskusijā, kurā jau ir vairāki simti komentāru, tiek pausti ļoti atšķirīgi vērtējumi, sākot ar to, ka, ja bērnu vecāki nespēj paskaidrot, ka tā ir māksla un tas ir mākslinieka redzējums, tad nez vai viņi vispār kaut ko spēj paskaidrot, līdz aicinājumam sameklēt pacēlāju, iegādāties krāsas un to aizkrāsot.

Tie diskusijas dalībnieki, kuri iebilst pret šo sienas gleznojumu, galvenokārt apšauba tā māksliniecisko vērtību, pauž satraukumu, ka mākslas darbā ir jaušams seksuāla rakstura konteksts, cilvēki attēloti kroplīgi ar vairākām acīm daudzām krūtīm.

Daži aizrunājušies pat līdz tam, ka sienas gleznojuma vietas izvēlei ir politisks konteksts, un tas speciāli uzgleznots uz skolas sienas, kurā mācības notiek krievu valodā.

Diskusijās uzdots arī jautājums, vai minētā sienas gleznojuma atrašanās uz skolas ēkas ir saskaņota ar skolas vadību un vai bērnu vecākiem kāds pajautājis, ko viņi vēlētos redzēt atainotu uz skolas ēkas.

Savukārt diskusijas dalībnieki, kuri pauž atbalstu sienas gleznojumam, lielākoties pauž argumentus, ka šis mākslas darbs nav ne šokējošs, ne arī tajā redzams seksuāls konteksts. Atsevišķi diskutētāji norāda, ka viņu bērni mācās šajā skolā un nekādas problēmas šis mākslas darbs bērniem neradīs.

Izskan arī aicinājumi vērsties Rīgas domē un pieprasīt sienas gleznojumu aizkrāsot.

Kā aģentūrai LETA paskaidroja Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamentā, pagaidām šādi iesniegumi vēl nav saņemti. Pagājušajā nedēļā saņemts viens iesniegums ar lūgumu skaidrot šā darba ideju un mērķi tā pārnešanai uz skolas ēku.

57 komentāri