Lielo kapu draugi sašutuši, ka smagā tehnika izbraukā apbedījumus

1 komentārs

”Lielo kapu draugi” pamanījuši, ka Rīgas domes uzņēmums apstādījumu kopšanas laikā nevērīgi izturas pret šiem kapiem, jo apkārtne ir pamatīgi papostīta. Par to jau ir informēta Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija, kas sola ierosināt administratīvo lietu.

Lielo kapu sakopšana uzticēta Rīgas domes uzņēmumam ”Rīgas meži”. Biedrības ”Lielo kapu draugi” pārstāvji uzskata, ka, zāģējot kokus virs pieminekļiem, tiek izmantota pārāk smaga tehnika. Turklāt tiekot pārkāpts Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas (VKPAI) priekšraksts, kas paredz, ka jebkādas tehnikas pārvietošanās ārpus celiņiem nav pieļaujama.

Piemēram, pagājušajā pirmdienā aktīvisti pamanījuši, ka smagā tehnika pārbraukusi pāri kādam apbedījumam. Konkrētāk, Bergmaņu dzimtas kapeņu plāksnei.

Rita Našeniece
BIEDRĪBAS “LIELO KAPU DRAUGI” PĀRSTĀVE

Šī kapu plāksne, kā ļoti, ļoti daudzas kapu plāksnes šajos kapos, ar aci nav redzama. Bet brīdī, kad smagā tehnika brauc tai pāri, viņa, protams, gan lūst, gan bojājas. Apdraudēts ir ne tikai šis virsējais slānis, ko mēs redzam – plāksni, bet arī apakšā esošā kapene.

Šī neesot nedz vienīgā vieta, nedz arī reize, kad tiek postīti Lielie kapi. Rita norāda arī uz izpostīto 1805. gadā mirušā Krastiņa kapa plāksni un uz kapu pieminekli – eņģelīti, kas apgāzts un kapu draugiem nācies pašiem to novietot atpakaļ.

Pēc informācijas saņemšanas, apmeklējot Rīgas Lielos kapus, VKPAI pārstāvji konstatējuši, ka pašvaldība tik tiešām ir izturējusies nevērīgi.

JĀNIS ASARIS
VKPAI KULTŪRAS MANTOJUMA POLITIKAS DAĻAS VADĪTĀJS

Pēc risēm ir redzams, ka tur bija iebraukusi arī lielā, smagā tehnika. Kā skaidroja paši strādnieki, tas ir noticis, lai aizvāktu tos sazāģētos kokus. Nu un Gobiņa kungs bija konstatējis, ka šajā gadījumā ir šķērsota viena kapu plāksne.

Pieminekļu aizsardzības inspekcijā gan atzīst, – administratīvās lietas ierosināšana šajā gadījumā nav galvenais. Svarīgākais būtu salikt galvas kopā un saprast, kā pareizi rūpēties par šādu objektu.

JĀNIS ASARIS
VKPAI KULTŪRAS MANTOJUMA POLITIKAS DAĻAS VADĪTĀJS

Kapi nav mežs. Un attiecīgiem jābūt kopšanas darbiem. “Rīgas mežiem” pret visu, kas viņiem ir uzticēts, ir jāizturas ar pietāti.

”Rīgas mežu” pārstāvis pārmetumus noraida, uzskata, ka darbs darīts saskaņā ar noteikumiem un paļaujas uz ekspertiem, kas to tālāk vērtēs. Savukārt Lielo kapu aktīvistu patvaļīgā rīcība pašvaldībai piederošā īpašumā viņam gan nav pa prātam.

EDGARS VAIKULIS
”RĪGAS MEŽI” VALDES LOCEKLIS

Tas, kas nav īsti pieļaujams, ir tas, ka tumsas aizsegā kurš katrs, kam ienāk prātā, sāk kaut ko tur rakt. Vienalga kādu motīvu vadīts, tam pat īsti nav nozīmes. Vienkārši nesankcionēti veikt darbības svešā īpašumā tomēr nav tā kā īsti atļauts.

”Rīgas meži” vērsušies policijā, lai fiksētu aktīvistu pārkāpumu – kapu atrakšanu. Tikmēr Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijā ir sagatavots apsekošanas akts, lai ierosinātu administratīvo lietu pret kapu sakopšanas darbu veicējiem. Ar ”Rīgas mežiem” plānots sazināties jau tuvākajā laikā.

TOP komentāri

  • Inguc
    0 0 0

    Inguc

    Nesatrauciet Melbārdi, viņai nepatīk satraukties. Viņai tautastērps jāšuj.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl