Lielo algu saņēmējiem rosina ienākuma nodokli celt līdz 29%

1 komentārs
Lielo algu saņēmējiem rosina ienākuma nodokli celt līdz 29%
Foto: LETA

Pasaules Banka nākusi klajā ar pirmajiem secinājumiem no 300 000 vērtā Latvijas nodokļu sistēmas pētījuma. Tā atradusi virkni robu un nepilnību, ko valdībai iesaka tuvākajos gados labot. Tostarp ieteikts ieviest darbaspēka nodokļu progresivitāti, lielo algu saņēmējiem iedzīvotāju ienākumu nodokli nosakot 29% apmērā. Tāpat ieteikts pārskatīt šobrīd spēkā esošos nodokļu atvieglojumus.

Finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS) atzīst, ka Pasaules Bankas rekomendācijas ir līdzīgas tam, ko valdība jau zinājusi.

Galvenā lieta, ko viņi piedāvā un par ko būs lielākās diskusijas, ir darbaspēka nodokļa progresivitāte, ar domu, ka mazāko algu saņēmējiem ir mazāks iedzīvotāju ienākuma nodoklis, savukārt lielāku algu saņēmējiem – lielāks. Otrs, ko viņi piedāvā – pārskatīt atvieglojumus pievienotās vērtības nodoklim un uzņēmumu ienākumu nodoklim. Trešais, ko viņi piedāvā ir kapitāla nodokļa palielināšana, lai aizvērtu caurumus nodokļu optimizēšanai.

Pasaules bankas skatījumā, ieviešot progresīvo nodokli, likme jānosaka intervālā no 19 līdz 29%, atkarībā no iedzīvotāju atalgojuma. Zemākais slieksnis progresivitātes ieviešanai tiek piedāvāti 360 eiro, savukārt augstākā likme būtu piemērojama algām no 1300 eiro. Finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola akcentē, ka nekādi lēmumi steigā pieņemti netiks.

Mēs esam solījuši, ka mēs nepieņemsim lēmumus, ar kuriem uzņēmējiem un sabiedrībai būs jāsadzīvo. Tāpēc mums ir gana daudz laika atvēlēts – vēl visu šo gadu strādāsim ar priekšlikumiem, lai varētu vienoties par vidēja termiņa nodokļu politiku. Šie priekšlikumi nav nākamā gada budžeta jautājums.

Premjers Māris Kučinskis (ZZS) Pasaules Bankas pētījumu vērtē atzinīgi un uzsver, ka par Latvijas nodokļu sistēmu un tai nepieciešamajiem uzlabojumiem jau sāktas diskusijas ar darba devēju konfederāciju.

Godīgi sakot, Pasaules Bankas pētījums mani pat patīkami pārsteidza. Ir konkrēti parādītas vietas, kur mēs esošās nodokļu sistēmas ietvaros ar nesamērīgām atlaidēm palaižam iespēju garām. Ir nesakārtotas lietas arī iekasēšanas ziņā.

Vērtējot Pasaules Bankas pētījumu, eksperti tajā neko unikālu gan pagaidām nesaredz. DNB bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš uzskata, ka rekomendācijas faktiski atspoguļo diskusijas, kas jau pašlaik notiek Latvijā.

Nav jau tā, ka šie cilvēki atbrauc uz Latviju ar kādu milzīgu pārliecību un gigantisku vīziju. Viņi tāpat staigāja pie vietējiem ekspertiem un organizācijām, jautāja, ko tās domā. Tāpēc tas ziņojums droši vien lielā mērā atspoguļos to, ko domā cilvēki, kas šeit dzīvo.

Runājot par priekšlikumu ieviest ienākuma nodokļa progresivitāti, Strautiņš pauž pārliecību, ka trūcīgajiem iedzīvotājiem tas daudz nepalīdzētu.

Tas varētu būt mēreni izdevīgi cilvēkiem, kuru ienākumi ir ļoti tuvu vidējiem, bet neizdevīgi tiem, kuri pelna vairāk. Tomēr nav, ka kāds tāpēc ļoti dramatiski ciestu. Ieviešot šādu dalījumu, tas efekts gandrīz visiem būtu tāds, ka viņi ļaunākajā gadījumā zaudētu kāda gada algas pieaugumu, jo paredzams, ka bruto algas Latvijā turpinās augt.

Pasaules Bankas eksperti kā reformējamu uzskata arī mikrouzņēmuma nodokli. Lielie uzņēmumi to izmantojot optimizācijas nolūkos, tāpēc šāds regulējums būtu attiecināms tikai uz start-up uzņēmumiem. Ar detalizētu ziņojumu par Latvijas nodokļu sistēmas taisnīgumu un efektivitāti Pasaules Banka nāks klajā gada beigās.

Video

1 komentārs