Lielo algu saņēmēji panāk savu! Solidaritātes nodokli atzīst par neatbilstīgu Satversmei

19 komentāri
Lielo algu saņēmēji panāk savu! Solidaritātes nodokli atzīst par neatbilstīgu Satversmei
(Ieva Čīka / LETA)

Satversmes tiesā (ST) tika ierosinātas vairākas lietas pēc vairākiem pieteikumiem par Solidaritātes nodokļa likuma atbilstību Satversmei.  ST šodien atzina Solidaritātes nodokļa normu par neatbilstīgu Satversmei.

ST atzina, ka Solidaritātes nodokļa likuma 6. pants, kas nosaka nodokļa likmes, neatbilst vienlīdzības principam, tādējādi tas pārkāpj Satversmes 91. pantu. Pants tiks atzīts par spēkā neesošu no 2019. gada 1. janvāra, lai dotu valdībai laiku izstrādāt alternatīvu risinājumu, neradot problēmas valsts budžetam.

Nolasot spriedumu, ST norādīja, ka Solidaritātes nodoklis ir jauns nodokļu ieņēmumu veids, kas nozīmē, ka to nevar definēt kā sociālās apdrošināšanas iemaksu.

ST arī norādīja, ka Solidaritātes nodoklis ir pieņemts korekti, ievērojot Saeimas kārtības rullī norādītās normas, kā arī ir veikta sociālo partneru un ekspertu iesaiste, tādējādi nav pamata uzskatīt, ka likums būtu pieņemts sasteigti, kā to bija norādījuši prasības iesniedzēji.

ST arī uzsvēra, ka idejiski ikviens nodoklis ir solidārs, proti, nodokļu sistēmas ietvaros indivīdi savu iespēju robežās veic nodokļu maksājumus, īstenojot savstarpēju solidaritāti sabiedrībā. Maksājot šos nodokļus, indivīds veicina sabiedrības labklājību.

ST lēmums ir galīgs un nav pārsūdzams.

Ar lūgumu atcelt, viņuprāt, netaisnīgo solidaritātes nodokli Satversmes tiesā vērsās aptuveni 37 uzņēmēji, kuri ienākumi gadā pārsniedz 48 000 eiro.

Tas ir slieksnis, virs kura jāsāk maksāt solidaritātes maksājums. Iesniedzēji uzskata, ka likums pārkāpj taisnīguma principu, jo nodoklis nav jāmaksā visiem strādājošiem ar lieliem ienākumiem, bet tikai mazai daļai, kuri saņem algu. Tāpat tiek akcentēts, ka solidaritātes nodokļa maksātājiem nav motivācijas nodokli maksāt, jo pretī netiek solītas sociālās garantijas bezdarba gadījumā vai aizejot pensijā.

Saeimas atbalstītais jaunais Solidaritātes nodokļa likums stājās spēkā 2016. gada 1. janvārī. Solidaritātes nodokli piemēro darba ņēmēju atalgojuma daļai, kura pārsniedz valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu griestus.

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl