Liellopu uzpircējs “Cattle Market” ir parādā 40 zemniekiem un neliekas ne zinis

12 komentāri

Vairāki desmiti liellopu audzētāji cenšas rokā sadzīt uzpircēju, kas nav norēķinājies par dzīvniekiem. Zemnieki cits pēc cita vēršas policijā, bet pagaidām nav zināms, vai tā maz ko var iesākt. Daļa zemnieku vairs necer atgūt naudu, dažiem tie ir pat vairāki desmiti tūkstoši eiro.

Gaļas liellopu 40 saimniecības jūtas piekrāptas. Lopu vairumtirgotājs SIA “Cattle Market” paņēmis teju 400 liellopu, bet zemnieki tā arī nav saņēmuši naudu mēnešiem ilgi. Firmas pārstāvji pazuduši. Zemniekiem nodarītie kopējie zaudējumi esot vismaz 260 tūkstoši eiro, – saka viņus intereses pārstāvošais jurists.

“Es teiktu, ka tās cerības kaut ko atgūt ir gaužām mazas, visticamāk, nav nekādas. Ja nauda būtu Latvijā, tad to varētu kā noziedzīgi iegūtu mantu konfiscēt, tad vēl būtu izredzes. Es šādās shēmās neesmu redzējis panākumus,” teic jurists Ģirts Strazdiņš.

Trīs gadus liellopu vairumtirgotājs SIA “Cattle Market” godprātīgi norēķinājās ar zemniekiem. Darījuma sarunas vadīja Dāvis Krēziņš. Viņš gan tagad uzņēmumu ir pametis, taču skaidro – šī neesot krāpšanas shēma.

“Lielākais sitiens bija Covid-19 dēļ. Mūsu klientiem, dzīvnieku pircējiem, sākās maksāšanas problēmas. Maksājumi aizkavējās. Ķēdes reakcijā maksājumi aizkavējās mūsu piegādātājiem, Latvijas liellopu audzētājiem. Mēs piedzīvojām lielu apgrozījuma kritumu maksāšanas problēmu dēļ, bet mūsu uzņēmuma izmaksas palika līdzšinējā līmenī. Līdz ar to ilgu Covid-19 laiku strādājām ar konstantiem zaudējumiem,” norāda SIA “Cattle Market” bijušais valdes loceklis Krēziņš.

“No pavadzīmēm, kas man ir bijušas pieejamas, es secinu, ka ir ļoti daudz liellopu iepirkts situācijā, kad par daudziem liellopiem nebija norēķinājušies jau labu laiku. Tā ir pazīme, kas liecina, visticamāk, uzņēmums nav varējis norēķināties, bet turpinājis iepirkt, un tas jau ir pamats domāt par krāpniecību,” pauž jurists Strazdiņš.

Jūlijā parādniekam “Cattle Market” nomainījusies vadība. Par vienīgo valdes locekli un patiesā labuma guvēju kļuvis kāds Baltkrievijas pilsonis. Kā saka zemnieku intereses pārstāvošais jurists – tā esot ļoti slikta ziņa zemniekiem.

“Mēs zinām, ka tā problēma ar Baltkrieviju, Ukrainu un Turciju, sadarbība pēc tam potenciālā kriminālprocesa ietvaros būtu ļoti apgrūtinoša. Tas ir skaidrs, ka Latvijas policija Baltkrievijā neko darīt nevar. Baltkrievijas pilsonis iecelts kā vienīgais īpašnieks, valdes loceklis, tas viss liecina, ka situācija ir ļoti bēdīga. Tā kā tas ir Baltkrievijas pilsonis, es teiktu, ka tagad visi gali ir ūdenī,” vērš uzmanību jurists.

Uzmestie zemnieki saka – nekas neliecina, ka uzņēmums izrādītu rūpi par parādu atmaksāšanu. Ja zvana uz SIA “Cattle Market” telefonu, tas nedarbojas. Nedarbojas arī mājaslapa internetā. Vienīgais, kā varētu kaut ko uzzināt, ir juridiskajā adresē Rīgā, Vāveres ielā. Taču šeit neviens uz durvju zvanu nereaģē.

“Ar steigu katram ir jāiet uz policiju. Pat ja šķiet, ka nav izredzes kaut ko atgūt, to tā atstāt nedrīkst. Ar individuālajiem iesniegumiem, lai policija atzīst viņus par cietušajiem. Jo vairāk ies uz policiju, jo labāk tas liks policijai saprast notikušā apmērus,” teic jurists.

Uzņēmums katram zemniekam palicis parādā amplitūdā no tūkstoš eiro līdz 57 tūkstošiem. Taču ir vēl arī pakārtotie zaudējumi.

”Ceturksnis beidzās, un mums ir jāatmaksā pievienotās vērtības nodoklis valstij, bet mēs jau neesam saņēmuši no ”Cattle Market” to pievienotās vērtības nodokli,” pauž gaļas liellopu audzētāja Anita Keiša.

Latvijas Lauku konsultāciju centrs saista parādnieku “Cattle Market” ar kādam Turcijas pilsonim Latvijā piederošajiem lopu transportēšanas uzņēmumiem. Šis turks esot 2014. gadā par 200 000 eiro apkrāpis Kasparam Ādamam piederošo Liellopu izsoļu namu Neretā. Zaudējumus nebija iespējams piedzīt, jo visu mantu Turcijas pilsonis esot pārrakstījis uz citiem uzņēmumiem.

12 komentāri