Lielbritānijas referendums par izstāšanos no ES! Uz Jūsu jautājumiem atbild vēstnieks Andris Teikmanis

0 Komentāru
Lielbritānijas referendums par izstāšanos no ES! Uz Jūsu jautājumiem atbild vēstnieks Andris Teikmanis
FOTO: LETA

23. jūnijā Lielbritānijas iedzīvotāji referendumā izšķirsies, vai valstij jāpaliek Eiropas Savienības sastāvā. Vai tas nozīmē Eiropas šķelšanos? Ko pašiem britiem un arī Apvienotajā Karalistē dzīvojošajiem latviešiem nozīmētu Lielbritānijas izstāšanās jeb Brexit?

TV3 Ziņu dienests dokumentālā projekta Karalistes izvēle ietvaros šonedēļ aicināja uzdot jautājumus par Apvienotajā Karalistē notiekošo referendumu. Esam apkopojuši jautājumus, un mūsu eksperti sniedz atbildes uz tiem.

Uz jautājumiem atbild Latvijas vēstnieks Apvienotajā Karalistē Andris Teikmanis.

  • Ja nobalsos par izstāšanos no ES, cik ilgs laiks paies lai UK varētu pilntiesīgi izstāties, un vai tas var kaut kā iespaidot mani, kurš dzīvo šeit 4 gadus un vai pastāv iespēja, ka varu tikt izraidīts no UK?
FOTO: LETA

FOTO: LETA

Lisabonas līguma 50.pants paredz sarunas par valsts izstāšanās noteikumiem 2 gadu garumā, šo termiņu ar ES dalībvalstu vienbalsīgu lēmumu var pagarināt.

  • Ja izstāsies, vai latvieši vispār vēl varēs tur iekārtoties darbā? 
FOTO: LETA

FOTO: LETA

Attiecībā uz Latvijas pilsoņiem, kas jau strādā Lielbritānijā, izmaiņas tuvākajā laikā nebūtu paredzamas, attiecībā uz tiem, kas plāno ierasties nākotnē, Lielbritānija noteikumus varētu mainīt.

  • Ja Apvienotā Karaliste izstāsies no ES, kas notiks ar tur studējošajiem latviešiem? Kādas būs iespējas latviešiem arī turpmāk doties uz Apvienoto Karalisti studēt? 
FOTO: LETA

FOTO: LETA

Šai gadījumā varētu gaidīt studiju maksas paaugstināšanos, jo trešo valstu studentiem arī šodien tā ir augstāka nekā ES dalībvalstu studentiem. Tomēr arī tas varētu būt viens no izstāšanās sarunu tematiem.

  • Kas notiks, ja UK izstāsies no ES, kā būs ar ID kartēm? Ar tām ceļot vairs nevarēs un vajadzēs obligāti pasi?
FOTO: LETA

FOTO: LETA

Ar ID kartēm iespējams ceļot tikai ES un EEA valstīs. Vai Lielbritānija vēlēsies kļūt par EEA valsti līdzās Šveicei, Norvēģijai vai Islandei, atkarīgs no Lielbritānijas lēmuma un sarunu rezultāta

  • Vai UK dzīvojošie latvieši arī var piedalīties referendumā?
FOTO: LETA

FOTO: LETA

Referendumā var piedalīties Latvijas pilsoņi, kuriem ir arī britu pilsonība.

  • Vai Brexit gadījumā Lielbritānijā dzīvojošiem būs jāatsakās no Latvijas pilsonības?
FOTO: LETA

FOTO: LETA

Atteikšanos no Latvijas pilsonības regulē Latvijas likumi, nevis trešo valstu likumi vai lēmumi.
0 Komentāru