Lielākā daļa internetā publicēto “čekas maisu” dokumentu būs krievu valodā un rokrakstā

1 komentārs
Lielākā daļa internetā publicēto “čekas maisu” dokumentu būs krievu valodā un rokrakstā
VLADISLAVS PROŠKINS, F64

Tuvojas vēsturisks brīdis – kuru katru dienu tiks publicēti ilgus gadus slepenībā glabātie “čekas maisi”. Tas notiks uzreiz pēc attiecīgo valdības noteikumu stāšanās spēkā, un interesentiem būs iespējams piekļūt internetā publiskotajiem bijušās Valsts drošības komitejas (VDK) aģentu vārdiem.

Dokumenti tiks publicēti oriģinālajā kārtībā, turklāt lielākā daļa no tiem būs krievu valodā un rokrakstā.

Likums paredz atklātībai nododamo VDK dokumentu publiskošanu sadalīt divās daļās. Kā pirmo publiskos čekas aģentu kartotēku, tostarp VDK darbinieku telefongrāmatas un arī ārštata operatīvo darbinieku uzskaites kartotēku. Tajā būs redzams aģenta vārds, uzvārds, dzimšanas gads, adrese, darbavieta un piezīmes.

Savukārt līdz gada beigām tiks publicētas arī VDK ārštata darbinieku uzskaites kartotēka, aģentūras statistiskā un alfabētiskā kartotēka.

Jāpiebilst gan, ka konkrēti par personas paveikto VDK kartotēkas neko nepasaka, un vēstures pētnieki arī aicina atcerēties to, ka kartotēkā ir arī cilvēki, kas tur nonākuši pret savu gribu.

Lai arhīva mājaslapā piekļūtu dokumentiem, interesentiem būs jāreģistrējas.

VDK dokumenti būs pieejami interneta vietnē “www.arhivi.gov.lv” sadaļā “Aktualitātes” vai “Virtuālās izstādes un digitālie resursi”.