Lielais karstums un sausums šogad krietni paplucinājis ogu ražu – cilvēki izmanto iespēju paši lasīt krūmmellenes

2 komentāri
Lielais karstums un sausums šogad krietni paplucinājis ogu ražu – cilvēki izmanto iespēju paši lasīt krūmmellenes
Foto: Ģirts Ivuškāns, f64

Lielais karstums un sausums šogad krietni paplucinājis ogu ražu. Vairums ogu nogatavojušās ātrāk, turklāt sausuma dēļ tās ir mazākas un straujāk nokalst. Taču pēdējās šīs sezonas pašmāju krūmmellenes vēl ir – un šonedēļ ogotāji ar visām ģimenēm steidza tās nolasīt. 

Lielkrūmu melleņu saimniecībā ”Salaspils mellenes” dienas vidū darba roku netrūkst. Par spīti karstumam un svelmei, ogas lasa gan lieli, gan mazi. Daļa nonāk plastmasas traukos, bet vēl sava tiesa uzreiz vēderos.

“Lai mazie zina, ka tās neaug tikai plauktiņos veikalā, bet, lai zina, ka viņas aug krūmos, ka jālasa, jāstrādā. No krūma ir garšīgāk, uzreiz paņemu, salasu apēdu, zinu, ka bērnam var dot nemazgātas ogas. Zinu no kurienes nākušas,” saka māmiņa Ilze.

Krūmmelleņu lasīšana izmaksā tikpat, cik ogu iegāde tirgū vai veikalā, tomēr lasot saviem spēkiem, šī nodarbe iepriecinot un dažam labam pat ļaujot meditēt. Ogas lasa gan tūlītējam mielastam, gan sasaldēšanai ziemai, jo gada aukstajos mēnešos tās kļūst par vērtīgu antioksidantu avotu.

“Man patīk lasīt, man patīk redzēt, ko es esmu ielasījusi savā grozā. Daļu no tā sasaldēju, lai ziemā pēc tam ir, jo tās ogas, ko es veikalā nopirktu, es īsti nesaldētu. Šīs es zinu, ka varu saldēt, nav jāmazgā pirms tam,” norāda skolotāja Zane.

“Darba daudz, bet patīkami. Es biju domājusi, ka būs sliktāk. Daudz vairāk ir gatavu un iet raitāk. Nav tā gluži pa vienai ogai jālasa, ja salīdzina, ka mēs lasām mežā rāpus un pa vienai, tad te jau ir pasaka,” teic pensionāre Juta.

Tikmēr dažs labs jaunietis šajā dārzā atradis piepelnīšanās iespēju, kas nelauž kaulus, bet gluži pretēji ir pat patīkama nodarbe.

“Pašam labāk pie skaistas dabas pavadīt laiku un nopelnīt kaut ko. Šeit mīnuss tas, ka ir karsta saule, bet šeit pat īsti nevajag piepūlēties, tikai vajag roku darbību, un kastītē viss būs gatavs,” saka skolēns Krišjānis.

Tālākie saimniecības krūmi jau tukši, palikuši vēl ražīgākie. Arī piemājas dīķis izsmelts sauss, tādēļ ilgi ogas krūmos vairs neturēšoties.

Šogad krūmmelleņu sezona ir ilgusi tikai trīs nedēļas un drīz noslēgsies lielā karstuma un sausuma dēļ. Ar šīm ogām labprāt mielojas arī strazdi, tādēļ krūmi ir apsegti ar zaļu tīklu un ogas jāpaspēj nolasīt, kamēr tās vēl ir krūmos.

Lēmums ļaut mellenes nolasīt pašiem apmeklētājiem pieņemts pirms trim gadiem, kad ģimene saviem spēkiem vairs netika galā ar ogām. Šajā laikā novērots, ka interese par ogu lasīšanu arvien pieaug un lasītgribētāju ir pat vairāk nekā ogu, turklāt daudziem brauciens uz saimniecību vakarā palasīt ogas jau kļuvis par tradīciju.

“Pie mums brauc ļoti daudz jauno ģimeņu, līdzi ņemot bērnus, vakaros te ir pilns lauks ar bērniem, un viņi būtībā brauc rādīt, kā aug oga, iepazīstina ar šo te lauku vidi, kur pilsētā bērni faktiski neredz,” saka ”Salaspils mellenes” pārstāve Anita Hanzena.

Pirms došanās uz saimniecībām, kas aicina ogas lasīt pašiem, vēlams noskaidrot, vai dārzos ogas vēl ir pieejamas.

2 komentāri