Komentāri

Tikai desmitajai daļai Latvijas iedzīvotāju ir izpratne par patēriņa kredītu procentlikmēm, kas arī ir viens no iemesliem kādēļ aizvien turpina pieaugt cilvēku skaits, kam rodas grūtības aizdevumus atmaksāt. Kredītņemēju asociācija atzīst, ka pēdējā laikā lielākās problēmas ir tieši nebanku kredītu sektorā, kur arī procentu likmes par aizdevumu ir visaugstākās.

Pēc Finanšu un kapitāla tirgus komisijas aplēsēm Latvijā kredītsaistības ir aptuveni trešajai daļai iedzīvotāju. Turklāt vairumam no tiem, kas aizņēmušies, kredīts ir nopietns slogs.

Pēdējos gados novērota tendence, ka cilvēku skaits, kam ir problēmas ar kredītu atmaksu būtiski nesamazinās, jo spītējot trekno gadu skarbajai mācībai, cilvēki joprojām ir neapdomīgi. Pie tā galvenokārt vainojama vājā izpratne par kredītu procentu likmēm.

Tādējādi nav brīnums, ka aizņemoties pat salīdzinoši lielas summas, cilvēki ir gatavi maksāt pat 70% uzcenojumu. Uz to spekulē ātro kredītu devēji. Tie klientu kredītvēsturi vērtē daudz paviršāk nekā komercbankas un nereti naudu aizdod cilvēkiem, kas to nespēj atdot.

Kredītņēmēju apvienībā uzsver, ka salīdzinot ar krīzes gadiem, kad komercbankas kreditēšanu bija faktiski apturējušas, šobrīd ledus ir sakustējies, un ja ļoti vajag aizņemties, var iet pie bankas un naudu dabūt par daudz zemākiem procentiem nekā tā saucamajos ātrajos kredītos.

Arī komercbankās norāda, ka klientiem ar nesabojātu reputāciju pie salīdzinoši lēta aizņēmuma ir iespēja tikt.

Fakts, ka bankas kļuvušas pieejamākas patēriņa kredītu saņemšanai gan nenozīmē, ka kreditēšanas tirgū gaidāmas straujas izmaiņas. Ātro kredītu īpatsvers izniegto patēriņa aizdevumu segmentā aizvien būs ļoti liels.

Video

Lasi vēl